wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

wtorek, 8 kwietnia 2008

Wyspy Galapagos - Ekwador


Wyspy Galapagos (Ekwador) to archipelag składający się z 13 wysp pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, około 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Miałem przyjemność polecieć na jedną z tych wysp podczas mojej podróży do Ameryki Południowej. Odwiedziłem Isla de San Cristobal (Wyspa Świętego Krzysztofa, zwaną niegdyś Chatham), która jest chyba najciekawszą ze wszystkich.

Wyspy Galapagos
Wyspy Galapagos

Przyroda na Galapagos

Tym, co przyciąga turystów na Galapagos, jest fauna i flora. Przyroda jest unikalna na skalę globu - wyspy słynne są z licznych endemitów, czyli gatunków zwierząt unikalny dla danego miejsca albo regionu. Na 89 gatunków gniazdujących tam ptaków, aż 76 nie występuje nigdzie indziej. Wszystkie gady i ssaki to endemity. Wśród ssaków są 2 formy płetwonogich, 2 gryzoni i 1 nietoperz. Wśród gadów 4 rodzaje jaszczurek (legwany lądowe i morskie, jaszczurki lawowe, gekkony), 1 żółw i 1 wąż.

Lew morski
Lew morski (sea lion)

Iguana
Iguana

Jaszczurka
Jaszczurka

Pierwszy w bogactwie naturalnym wysp zorientował się Karol Darwin, za sprawą którego urosła fama Galapagos. Charles Darwin opisał niespotykane nigdzie indziej gatunki i doszedł do wniosków zawartych później w jego teorii ewolucji. Podróż na Galapagos pozwala zatem poniekąd uczestniczyć w odkryciu naukowym, które zmieniło myślenie o tym, jak rozwijało się życie na Ziemi. Szczegóły tego odkrycia oraz historię wysp można poznać w małym muzeum zorganizowanym na wyspie Isla de San Cristobal, w centrum naukowym Galapagos Science Center. Warto się tam wybrać w ramach spacerów po plażach Oro (Złoto), Mann, Punta Carola i Tijeretas.

Karol Darwin
Centrum informacyjne o Galapagos

Galapagos Zwierzęta
Lwy morskie z Galapagos - mama z potomkiem

Co robić i zobaczyć na Galapagos?

Ze względu na wysokie ceny i ograniczone miejsca noclegowe, a także restrykcje na wynajem samochodów oraz ogólnie gorszą infrastrukturę (na przykład wolny internet), zapewne spędzisz na Galapagos tylko kilka dni. Tutaj naprawdę można dobrze odpocząć wśród natury, ale warto też spędzić ten czas aktywnie, bowiem taka podróż zdarza się czasem tylko raz w życiu. Co zatem warto zobaczyć na wyspach Galapagos? Skupię się na San Cristobal, bowiem tutaj byłem.

Spacery na plażę:
- Punta Sur, na południowy-wschód od lotniska, przez plażę La Loberia
Galapagos La Loberia

- Plaża Baquerizo

- Plaże w centrum Puerto Baquerizo Moreno: playa Oro, playa Mann, Playa Punta Carola i Las Tijeretas
Galapagos Plaże

Nie spotkałem nikogo na tych ścieżkach. Nie było też zasięgu w telefonie. Warto prawdopodobnie iść w większej grupce, żeby było bezpieczniej w razie jakiegoś problemu technicznego. Bierz też dużo wody, bowiem będziesz się mocno pocić i zmęczysz się. Trasy wymagają chodzenia po dużych kamieniach, czarnych skałach, a niekiedy wspinaczki po stromych podejściach. Mimo wszystko - warto. Pamiętaj, aby wybrać się w porze mniejszego nasłonecznienia oraz wrócić przed zachodem słońca - w końcu nie są to drogi oświetlone. Bierz swój telefon zawsze dobrze naładowany.

Rejs 360 stopni wokół wyspy:
- poznanie jednej z wysp Galapagos z każdej strony
- snorkel w wielu zatoczkach
- snorkel na pełnym morzu, przy skale Śpiącego Lwa (Roca Leon Dormido - Kicker Rock)
Galapagos Leon Dormido

- opalanie (smaruj się ciągle kremem do opalania z faktorem chroniącym 50)
Dostaniesz od przewodnika wszystko, czego potrzebujesz do snorkelingu. Zazwyczaj dają też posiłki. Warto zabrać zapas wody.

Wycieczkę po jedynej ulicy na San Cristobal:
- stare drzewo z mieszkaniem w środku - w El Progreso
Galapagos El Progreso

- jezioro w kraterze wulkanu El Junco
- ośrodek ochrony i rozmnażania żółwi z Galapagos - Galapaguera de Cerro Colorado
- malownicza plaża Puerto Chino
Puerto Chino

Ponieważ praktycznie nie ma możliwości wypożyczenia samochodu na tej wyspie, skorzystaj z taksówki. Najlepiej wziąć ją z parkingu w centrum miasta Puerto Baquerizo Moreno (jedyne miasto). Taksówkarz zna doskonale trasę i zawsze płacisz ryczałt. Możliwe, że będzie żonglował pasażerami, aby zmaksymalizować swój zysk, ale spokojnie - nie zgubi Cię (jeśli będziesz płacić na końcu całego kursu;).

Informacje praktyczne

Jak dolecieć na Galapagos?


Najlepiej dolecieć na jedną z wysp z lotniskiem poprzez Quito, stolicę Ekwadoru. Osobiście przyleciałem z Barcelony do Bogoty, a po krótkiej wycieczce po Kolumbii, udałem się do Quito. Następnie poleciałem jednymi z kilku linii lotniczych na wyspę San Cristobal. Co ciekawe, po raz pierwszy w życiu miałem międzylądowanie - samolot ląduje w Guayaquil, skąd zabiera dodatkowych pasażerów i udaje się już na niezbyt odległy archipelag. Można lecieć też na drugą największą wyspę Galapagos - Isla Santa Cruz z lotniskiem Isla Baltra.
Na lotnisku wylotowym należy przejść przez drobiazgową kontrolę, bowiem na wyspę nie można wwozić niektórych produktów, owoców, ani nasion. Wszystko po to, aby chronić niezależność roślinną Galapagos. Niezbędna będzie też rejestracja wszystkich turystów wraz z opłaceniem dość solidnej kwoty wstępu na teren wysp. Raz w życiu można, w końcu nie wiadomo czy tu jeszcze wrócisz...

Galapagos Lotnisko

Loty na Galapagos

Ciekawostka: Nie przestrasz się, gdy przed lądowaniem załoga samolotu wyciągnie spray i zacznie odkażać bagaże w schowkach. To standardowa procedura, która ma dodatkowo chronić ekosystem.
Bonus: Jeśli lubisz surfing, podróż zorganizuj przez Guayaquil, gdzie w pobliżu znajduje się mekka windsurferów - miasteczko Montañita (znana też jako "Mały Amsterdam" - nie mam pojęcia dlaczego). Warto również poświęcić parę dni na zwiedzanie okolic Quito.

Co zabrać na Galapagos?


Na wyspach kupiłem chyba najdroższy krem do opalania. Ceny w aptekach są wysokie. Jedzenie zresztą też kosztuje krocie. Bierz zatem wszystko co dozwolone, a co pozwoli Ci się:
- wyżywić
- opalić zdrowo i zregenerować skórę, a także leki
- ochronić przed komarami (pod wieczór tną jak szalone!)

Warto też kupić kartę SIM prepaid (przedpłaconą) w Quito lub innej miejscowości. Dzięki temu będziesz mieć tani internet i połączenia. W czasie mojej wizyty w Ekwadorze obowiązywał obowiązek rejestracji karty SIM przy jej kupnie - mnie załatwił ją znajomy na swoje dane, ale na paszport też nie powinno być problemu. Kupiłem kartę w sieci komórkowej Tuenti, która znana jest też w Hiszpanii.

Galapagos

Położenie wysp Galapagos


Powierzchnia Wysp Galapagos wynosi 7,8 tys. km². W 1978 roku UNESCO uznało wyspy jako Miejsce Światowego Dziedzictwa, które poszerzono w grudniu 2001 przez włączenie morskiego rezerwatu.


Mapa San Cristobal

Galapagos San Cristobal

Mapa Santa Cruz

Galapagos Santa Cruz

Zobacz też:
Największe atrakcje turystyczne świata

Brak komentarzy: