tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 27 października 2008

Zwiedzanie Małopolski: Zamek w Suchej Beskidzkiej


Szlak Renesansu w Małopolsce był okazją do zwiedzenia "Małego Wawelu" oraz posłuchania muzyki dworskiej okresu renesansu. Wyprawa pociągiem z Krakowa do Suchej Beskidzkiej była niezwykła :)

Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku.

To budowla trójskrzydłowa z czterema narożnymi wieżami i prostokątnym niemiarowym dziedzińcem z wjazdem od wschodu. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny.

Zamek był siedzibą rodów Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Zawiązkiem zamku był dwór obronny wzniesiony ok. 1554 r. przez Kaspra Suskiego, usytuowany na północ od Rynku u podnóża góry Jasień. Budowla powstała z miejscowego kamienia łamanego, obrabianego stosownie do potrzeb nielicznych szczegółów dekoracyjnych budynku. Rozbudowany w okazałą magnacką rezydencję w 1614 roku z udziałem Piotra Komorowskiego. Powiększony i wewnątrz zmodernizowany ok. 1708 roku przez Annę z Lubomirskich Wielopolską voto Małachowską. Rekonstruowany w latach 1882-87 i 1905.

Na terenie parku, należącego do kompleksu zamkowego znajduje się piękna oranżeria wybudowana w stylu neogotyku angielskiego oraz Domek Ogrodnika. O północy na krużgankach można spotkać Białą Panią, którą jest widmo Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej [źródło www.szlakrenesansu.pl].


Zamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w MałopolsceZamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w Małopolsce
Zamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w Małopolsce
Zamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w Małopolsce
Zamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w Małopolsce
Zamek w Suchej Beskidzkiej Szlak Renesansu w Małopolsce


Zobacz: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (1999 i 2008 rok)

Brak komentarzy: