wtorek, 26 września 2023

Jezioro Miedwie [Zachodniopomorskie]

W województwie zachodniopomorskim leży piąte pod względem wielkości, uchodzące za najczystsze jezioro w Polsce – Miedwie. Położone pomiędzy Stargardem Szczecińskim, a Szczecinem jest długim, rynnowym akwenem o pochodzeniu polodowcowym. Jego nazwa, korzeniami sięga czasów słowiańskich, wywodzi się od słowa med – oznaczającego miód. Powierzchnia zbiornika wynosi 3 500ha, maksymalna głębokość - 43,8 m., a jego dno stanowi najgłębszą w Polsce kryptodepresję - prawie 30 m p.p.m. Przez jezioro przepływa rzeka Płonia, a swoje ujście ma tu również kilka innych rzek.

Polska Jezioro Miedwie

Fauna i flora


Od strony zachodniej, aż do wsi Bielkowo do jeziora przylega Puszcza Goleniowska, poza tym brzegi pozostają prawie bezleśne, na południu bagniste, a w wielu miejscach porośnięte roślinnością przybrzeżną. Blisko brzegu rosną szuwary: trzcina, tatarak, olsza czarna, czy pałka szerokolistna. Miedwie jest bogate w różnego rodzaju gatunki ryb, a jego okolice zamieszkuje bardzo dużo ptaków. Jest to wymarzone miejsce dla wędkarzy i ornitologów. Nad jeziorem występuje ok. 38 gatunków ptaków, jak np. orzeł bielik, żuraw, czapla, zimorodek. Spośród żyjących tu ryb warto wymienić: węgorza europejskiego, szczupaka, sielawę, czy gatunek autochtoniczny – sieję miedwiańską. Znajdziemy tu również 2 gatunki skorupiaków, występujących poza Miedwiem, tylko w wodach alpejskich i w Skandynawii. O wielkiej atrakcyjności turystycznej jeziora Miedwie stanowi przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, a także historia, której świadectwem są zatopione w jego wodach relikty z czasów II wojny światowej. Wielkość zbiornika i czystość wody pozwala bez przeszkód uprawiać sporty wodne, a wciąż rozwijająca się baza noclegowa i gastronomiczna daje poczucie komfortu przebywającym tutaj turystom.

Sport i rekreacja


Działalność rekreacyjna rozwinięta jest głównie na północnym krańcu jeziora. Brzegi osłonięte są parkiem. Znajduję się tu amfiteatr w formie wyłaniającego się z wody żagla, promenada i 400-metrowa plaża. Miłośnicy sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu, znajdą tu doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa, nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu, Nordic Walkingu, wycieczek pieszych i rowerowych. Należy natomiast pamiętać, że Miedwie jest zbiornikiem wody pitnej dla Szczecina i obowiązuje tu zakaz używania silników spalinowych. Położenie i kształt akwenu sprawiają, że pod wpływem wiatru, łatwo powstają na nim wysokie fale.

W okolicy Miedwia przebiega kilka szlaków turystycznych:

Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. St. Jansona (czerwony pieszo-rowerowy: Morzyczyn Brodogóry - Przelewice - Brzesko - Pyrzyce)
Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego (zielony pieszy: Miedwiecko - Morzyczyn - Kołbacz - Puszcza Bukowa - Szczecin)
Szlak rowerowy wokół Miedwia (Morzyczyn - Brodogóry - Giżyn - Kołbacz - Kobylanka - Morzyczyn)
Szlak kajakowy „Płonia” (Barlinek - Szczecin)

W miejscowościach położonych na północnym brzegu - Morzyczyn i Zieleniewo, znajdują się przystanie należące do tutejszych klubów żeglarskich m.in. „Jomitoka” i „Grot”, „Klubu Windsurfingowego” i MKS „Wodnik”. Kluby prowadzą naukę windsurfingu i żeglarstwa oraz wypożyczalnię sprzętu. W Zieleniewie, na plaży OSIR Stargard istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego: kajaków, rowerów wodnych, platform. Członkowie klubu „Jomitoka” są organizatorami żeglarskich imprez turystyczno-krajoznawczych nad jeziorem. Dysponują własną bazą sprzętową, gastronomiczną oraz hangarem.

Jezioro jest nie lada gratką dla nurków. Na zachodnim brzegu, w okolicach miejscowości Bielkowo, znajduje się zatopiona niemiecka torpedownia, z czasów II wojny światowej. Można się na nią dostać tylko od strony jeziora, ponieważ na lądzie sąsiaduje z jednostką wojskową. Nieopodal na dnie, leży wrak torpedowego kutra. Spotkać tu można ławice różnego gatunku ryb. W jeziorze znajdują się pozostałości urządzeń zainstalowanych dla tzw. eutrofizacji Miedwia, porośnięte przez racicznice zmienne oraz gąbki słodkowodne. Ponadto spotkać można relikty polodowcowe, jak np. skorupiak Palasea quadrispinosa. W Stargardzkie działa Klubu Sportów Podwodnych „Barakuda”, który organizuje obozy szkoleniowe i rekreacyjne.

Imprezy


Największym i najważniejszym wydarzeniem nad jeziorem Miedwie, są coroczne regaty o „Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie”. Reaktywowane w 1998r, są drugą najstarszą imprezą żeglarską na Pomorzu. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Miedwie i MDK im. M. Zaruskiego w Stargardzie. Co roku w lipcu obchodzone są Dni Powiatu Stargardzkiego, połączonych z wyborem Miss Miedwia, a od niedawna także z Miedwiańskim Maratonem Pływackim. Od kilku lat odbywa się wokół jeziora Miedwie ­ Maraton MTB. Ten rowerowy wyścig, organizowany przez Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, cieszy się coraz większą popularnością wśród uczestników w różnych kategoriach wiekowych.

Jezioro Miedwie

Anna Piątek (pierwotnie w opublikowane w YouGO!)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz