Ta dzielnica żydowska cieszy się w ostatnim okresie bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Niewątpliwie jest bogata we wspaniałe zabytki i tradycję. Wśród tutejszych budowli wyróżniają się kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz kościół O.O Paulinów na Skałce – sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski, a także Panteon Narodowy, ratusz na Placu Wolnica i cały zespół architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca. Słynna dziś ulica Szeroka (na której odbywa się m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej, stanowiła niegdyś centrum miasta Kazimierz.
Rejon Kazimierza obfituje w synagogi: Stara (koniec XV w.), Izaaka (1644), Kupa (1643), synagoga (1553) i cmentarz Remuh, Tempel (1862), Wysoka (1563?) oraz Poppera (1620).
Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.
Warto pospacerować po Kazimierzu i zaglądać w każdy jego zakamarek. Atmosfery temu miejscu nadaje również szereg dostępnych, przyjaznych i klimatycznych knajpek oraz tradycyjne kolejki po zapiekanki na Placu Nowym.
Synagogi Krakowa - Kazimierza
Kościół oo. Paulinów na Skałce
Kościół Bożego Ciała
Kościół i klasztor Bonifratrów
Kościół św. Katarzyny i klasztor oo. Augustianów Eremitów
Plac Wolnica i ratusz
Plac Nowy
Zespół architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca
Zobacz również:
Plebiscyt National Geographic
Zobacz też: Przewodnik po Kazimierzu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz