sobota, 16 stycznia 2016

Grecka wyspa Korfu - „królowa wysp jońskich”


Podążając tropem greckich wysp, grzechem byłoby nie wspomnieć o Korfu, uważanej za „zielone serce” Grecji. Nie bez powodu Korfu nazywana jest również „królową wysp jońskich”, bowiem swego czasu była ulubionym miejscem wypoczynku europejskich królów. Stałymi gośćmi wyspy byli Napoleon, cesarz Wilhelm II, czy też cesarzowa Sisi, której dzisiaj podziwiać możemy pięknie urządzone komnaty Pałacu Achilleion w mieście Gastouri.

Korfu słynie ze swojej odmienności... a co w niej jest takiego oryginalnego?
Wabi magią kolorów i zapachów, zieleń cyprysów przeplata się z jaskrawymi kolorami plantacji pomarańczy i cytryn a zapach mocnej greckiej kawy i oleandrów, przenosi na całą wyspę delikatny, łagodny powiew wiatru. Dziewicza natura wyspy wraz z jej rajskimi, piaszczystymi plażami przyciąga tych, którzy pragną rozkoszować się pięknem przyrody.

Korfu Paleokastritsa
Zatoka w kształcie serca - Paleokastritsa
Mieszanka architektoniczno-kulturowa idealnie komponuje się z bajecznymi krajobrazami wyspy Korfu

„Miasto wśród szczytów”


Takie znaczenie ma nazwa Korfu od dawnego bizantyjskiego słowa – Kerkyra, najdalej wysunięta na północ z całego archipelagu, wyłania się u wrót Adriatyku, bliżej wybrzeża Albanii niż Grecji. Obszar, który zajmuje wyspa to 588 km kwadratowych, podzielony jest pomiędzy dwa wysokie łańcuchy górskie, dzięki czemu północną część wyspy tworzą strome klify, zaś południowa część wygląda jak nadmorska równina z piaszczystymi plażami.

Barbati Grecja
Barbati to plaża, wybrzeże i port

Sidari


Ta najbardziej rozrywkowa miejscowość usytuowana w północnej części wyspy oprócz piaszczystych plaż i wspaniałych widoków, oferuje swoim gościom wszelaką rozrywkę związaną z życiem nocnym. A bardziej romantyczne dusze mogą wybrać spacer nad znany Canal D'amour, którego przepłynięcie gwarantuje pozostanie ze sobą do końca życia, wedle legendy. Sidari poszczycić się może również niespotykanym wybrzeżem uformowanym z miękkich skał o fantazyjnych kształtach.

Kanał miłości Sidari
Canal D'amour - Kanał miłości na Sidari

Skarbnica zabytków kultury i tradycji


Korfu to nie tylko miejsce dla błogiego „nic nie robienia”, spotkać tu można wiele obiektów i zabytków, obcując z kulturą. Do nich zalicza się Muzeum Archeologiczne, czy Muzeum Banknotów, w których to odnaleźć możemy znaleziska i przedmioty, mające zastosowanie od najdawniejszych czasów istnienia Korfu i w ogóle Grecji, aż po czasy dzisiejsze.

Wyspa Korfu i miasto
Korfu

Odwiedzić też możemy Muzeum Muszli, Muzeum Azjatyckie czy też pozostałości po neoklasycystycznej Rezydencji Wielkich Komisarzy Lordowskich, wybudowanej w latach 1816 – 1823.

Pałac Achillion na Korfu
Pałac Achillion – letnia rezydencja cesarzowej Austrii Sisi

Sposoby na spędzenie czasu na Korfu


Na nudę raczej nikt nie powinien narzekać, bowiem jest to wymarzone miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Dostępny jest szereg boisk, kortów, pól golfowych, a nawet stadnina koni, jeśli zaś mowa o sportach wodnych, spróbować można żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, czy też paralotniarstwa.

Najlepsze miejsca dla sportówców to Grecotel Daphnila Bay, Corcyra Beach, Grecotel Corfu Imperial, Ermones Beach, Kontokali Bay.

Najbardziej popularnymi miejscami do wypoczynku są Zatoka Gouvia z centrum nurkowym i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, oraz Paleokastritsa z jednymi z najpiękniejszych krajobrazów Grecji, jak mawiają znawcy.

Atrakcją jest też Aqua Land – jeden z największych (120 000 m kwadratowych) i najnowocześniejszych europejskich parków wodnych, położony w miejscowości Agios Joanis, nieopodal stolicy.

Porady dla turystów na Korfu


Dla tych, którzy cenią sobie swobodę podczas urlopu, przygotowana została szeroka oferta usług 'rent a car' w cenie ok. 40 EUR/dzień, benzyna – ok. 2 EUR/litr.

Komunikacja na wyspie jest dobrze zorganizowana, z miasta Korfu bez problemu dostać się można do najmniejszych miejscowości, ale nie można zapomnieć, że rozkłady lokalnych autobusów mogą się nieoczekiwanie zmieniać, jak to w Grecji bywa :)

Poza autobusami, głównym środkiem transportu na wyspie są taksówki, które pobierają opłatę ok. 2 euro / 1 km.

Czas przelotu z Polski na Korfu trwa około 2 godzin 15 minut, wyloty dostępne są ze wszystkich, większych polskich lotnisk.

Ceny tygodniowych wczasów na „Zielonej Wyspie” rozpoczynają się od 1 250 zł/os.

Autor: Teska F.

Hotele na Korfu


Jeżeli poszukujesz niedrogiego hotelu, jak na tutejsze warunki, sprawdź porównywarkę noclegów www.hotgo.pl >>
Mapa Korfu (Grecja)
Przewodniki po Korfu

Poszukujesz przewodnika drukowanego po Grecji? Sprawdź poniższą książkę oraz dobierz przewodnik dla siebie w sklepie.

Przewodnik po Grecji

Grecja. Podróże z pasją.
Przewodnik Rough Guides (Global)

Autorzy: Chilton Lance, Dubin Marc, Edwards Nick, Ellingham Mark
Wydawca: PWN
Data wydania: 2009
Liczba stron: 1182

Przejdź do sklepu >>

Byłaś / byłeś na Korfu? Napisz o swoich wrażeniach!

Brak komentarzy: