wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

poniedziałek, 1 lutego 2016

Malta [przewodnik, atrakcje, mapa]


Malta to idealne miejsce na wakacje. Jeśli by opisywać Maltę przez przywołane wspomnienia ze spędzonego tam tygodnia to można by streścić wizytę na wyspie kilkoma słowami: błękitne morze, skaliste wybrzeże, wąskie ulice, brytyjska atmosfera i bliskość wszystkich ciekawych miejsc. Przedstawiam Wam przewodnik po Malcie, a w nim atrakcje turystyczne, plaże i tanie loty.

Malta w pigułce

Na początek film o Malcie:Maltę śmiało można nazwać perłą Morza Śródziemnego. Państwo składa się z kilku wysp. Główne z nich to sama Malta, Gonzo i Comino. Stolicą kraju jest Valetta - jej nazwa pochodzi od nazwiska Wielkiego Mistrza zakonu joanitów Jean de la Valette, który rozpoczął budowę tego miasta. Sam zakon Kawalerów Maltańskich, jak nazywa się joanitów, odcisnął spory ślad na obecnym kształcie wyspy. Ciekawostką jest to, że Malta jest drugim po Watykanie najbardziej katolickim krajem na świecie.

Malta Katedra
Panorama Valetty z kopułami kościołów

I choć historia osadnictwa na Malcie sięga VI w. p.n.e., to właśnie okres panowania na wyspie jonitów, a potem Brytyjczyków, wywarł największy wpływ na dzisiejszą rzeczywistość wyspy. Malta była bardzo długo kolonią brytyjską i niepodległość odzyskała dopiero w 1963 roku.

Historia Malty
Pomnik upamiętniający uzyskanie niepodległości przez Maltę (przedmieścia Valetty - Floriana)

Dlatego pewnie jednym z dwóch oficjalnych języków na Malcie jest angielski, co skutecznie ułatwia podróżowanie. Większość nazw ulic czy miejscowości zapisywana jest w dwóch językach. Drugim językiem na malcie jest maltański, który jest jakby arabskim zapisanym łacińskim pismem. To trzeba samemu zobaczyć i usłyszeć. Na Malcie mamy też ruch lewostronny, jak na Wyspach Brytyjskich, co zachęca do korzystania z bardzo dobrze zorganizowanej komunikacji publicznej opartej o autobusy.

Komunikacja na Malcie
Przystanek autobusowy na Malcie

Przeczytaj też: Jak wybrać szkołę językową na Malcie?

Wakacje na Malcie

Centrum turystycznym wyspy jest jej północno-wschodnie wybrzeże. Stolica - Valetta - to centrum historyczne z największą liczbą różnych zabytków, instytucji, restauracji i sklepów. Tuż obok znajduje się Sliema, miejscowość uznawana za komercyjne centrum, gdzie można dobrze się ubrać i zaopatrzyć. Imprezowym ośrodkiem, w którym można zrelaksować się na po ciężkim dniu zwiedzania, jest San Giljan. Co ciekawe wszystkie trzy miejscowości są ze sobą połączone i gdyby ktoś się uparł, można je odwiedzić jednego dnia podróżując pieszo.

Gnejna Bay
Plaża Gnejna Bay

Na Malcie panuje słońce, szczególnie od maja do października, prawie nie pada tam deszcz. Piaszczystych plaż jest jednak jak na lekarstwo. Mi udało się odwiedzić dwie: Gnejna Bay oraz Ir-Ramla tal-Mixquqa, którą można odnaleźć też pod nazwą Golden Bay - obie na zachodnim wybrzeżu. I wcale nie było na nich tłumów. Większość przybyszy opala się na ustawionych na skalistym lub kamienistym wybrzeżu leżakach. Pamiętajcie tylko, że naturyści nie są tu mile widziani, a wręcz opalanie nago i topless może być karane.

Golden Bay
Plaża Golden Bay na Malcie (Ir-Ramla tal-Mixquqa)

Malta to również raj dla biegaczy-amatorów. Wieczorem, gdy temperatura spada, na ścieżki i chodniki wybiega bardzo wiele osób. Pewnie próbują spalić kalorie po jedzeniu maltańskich przysmaków.

Kuchnia Malty
Kuchnia Malty (w przydrożnych barach)

Atrakcje turystyczne Malty

Co ciekawego warto zwiedzić na Malcie? Oczywiście Valettę. Jej śródmieście zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przed Biblioteką Narodową znajduje się bardzo ładny pomnik królowej Wiktorii. Warto zobaczyć najciekawsze zabytki stolicy: Konkatedrę św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela czy szereg muzeów, w tym Muzeum Wojny (National War Museum). Malta bowiem podczas II wojny światowej była dla brytyjskiej armii niepływającym lotniskowcem, skąd skutecznie atakowała statki z zaopatrzeniem dla wojsk Osi w Afryce Północnej. Odwetowe ataki wroga spowodowały duże zniszczenia na wyspie, wskutek bombardowań.

Warto też pospacerować wzdłuż murów obronnych i wąskimi uliczkami, aby nadziać się na charakterystyczne czerwone budki telefoniczne, jak w centrum Londynu, czy uliczne stragany. Interesujące, że czasami nie spacerujemy wąskim uliczkami, a wąskimi schodami. To przykłady oszczędności i pośpiechu. W czasie, gdy miasto powstawało, obawiano się bowiem ataku Turków i nie równano różnic wysokości na półwyspie. Niskie stopnie schodów miały zaś umożliwiać poruszanie się po nich konno.

Malta Grand Harbour
Grand Harbour (Wielki Port / Przystań)

Polecam wycieczkę do Blue Grotto (Błękitna Grota). Dostać się tam można autobusem z Valletty w 35 minut. Dojeżdżamy do miejscowości Iż-Zurrieq, a potem spacerem podążamy w stronę łódek, które przewożą nas po skalistych jaskiniach, do których tak sprytnie wpadają promienie słońca, że błękit wody staje się niewyobrażalny.

Wspomnienie błękitu wody od razu każe polecić drugą najcenniejszą według mnie atrakcję państwa Malta, jaką jest Blue Lagoon (Błękitna Laguna), znajdującą się u wybrzeża trzeciej co do wielkości wyspy archipelagu Wysp Maltańskich, czyli Comino. Dotrzemy tu ze stolicy do Cirkewwa (autobusem w 40 minut), a potem wodną taksówką. Widok zapiera dech w piersiach, a co najlepsze, można się w niej popluskać i pospacerować po dnie, bo na dużej przestrzeni głębokość wody nie przekracza dwóch metrów.

Blue Lagoon

Błękitna Laguna

Ciekawym miejscem, choć przeze mnie nie zwiedzonym, jest Rabat z katakumbami św. Pawła, w których podobno święty mieszkał podczas pobytu na wyspie. Warto też zapuścić się w głąb wyspy, aby odwiedzić odradzające się na wyspie winnice lub gospodarstwo z oliwnymi gajami. To w takich miejscach można naprawdę posmakować regionalnej kuchni. Oczywiście smakosze ryb i owoców morza bardziej zasmakują w wybrzeżu. Znajomi na Malcie nurkowali, a także zwiedzali wybrzeże wyspy na wodnych skuterach - to dla tych z Was bardziej szukających przygód.

Mapa Malty

Malta leży na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii i na północ od Afryki.

Malta

Mapa Malty

Lotnisko na Malcie zlokalizowane jest na południe od Valetty.

Tanie loty na Maltę

Na Maltę najłatwiej dostać się samolotem. Zdarza się, że w tanich liniach lotniczych kupimy bilet z Polski już za kilka euro. Malta należy do Unii Europejskiej oraz do strefy euro, co rodzi oczywiste ułatwienia dla podróżujących.

Ryanair na Maltę lata z Wrocławia i Krakowa
Malta Tanie loty

Wizzair nie lata na Maltę z Polski
Malta Tanie bilety

autor: Łukasz Żur

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj też artykuł Wakacje na Malcie.

Hotele na Malcie

Jeśli poszukujesz taniego noclegu na wyspie Malta, sprawdź oferty hoteli w porównywarce www.hotgo.pl:

Masz nieduży budżet na najbliższy urlop?
Sprawdź nasze pomysły na tanie wakacje!


Brak komentarzy: