niedziela, 19 czerwca 2022

Malta [przewodnik, atrakcje, mapa]


Malta to idealne miejsce na wakacje. Sprawdź, co oferuje lato na Malcie - błękitne morze, skaliste wybrzeże, wąskie ulice, brytyjska atmosfera i bliskość wszystkich ciekawych miejsc. Przedstawiam Wam przewodnik po Malcie, a w nim sprawdzimy gdzie leży Malta, atrakcje turystyczne, plaże, tanie loty.

Malta w pigułce

Na początek film o Malcie:Maltę śmiało można nazwać perłą Morza Śródziemnego. Państwo składa się z kilku wysp. Główne z nich to sama Malta, Gonzo i Comino. Stolicą kraju jest Valetta - jej nazwa pochodzi od nazwiska Wielkiego Mistrza zakonu joanitów Jean de la Valette, który rozpoczął budowę tego miasta. Sam zakon Kawalerów Maltańskich, jak nazywa się joanitów, odcisnął spory ślad na obecnym kształcie wyspy. Ciekawostką jest to, że Malta jest drugim po Watykanie najbardziej katolickim krajem na świecie.

Malta Katedra
Panorama Valetty z kopułami kościołów

I choć historia osadnictwa na Malcie sięga VI w. p.n.e., to właśnie okres panowania na wyspie jonitów, a potem Brytyjczyków, wywarł największy wpływ na dzisiejszą rzeczywistość wyspy. Malta była bardzo długo kolonią brytyjską i niepodległość odzyskała dopiero w 1963 roku.

Historia Malty
Pomnik upamiętniający uzyskanie niepodległości przez Maltę (przedmieścia Valetty - Floriana)

Dlatego pewnie jednym z dwóch oficjalnych języków na Malcie jest angielski, co skutecznie ułatwia podróżowanie. Większość nazw ulic czy miejscowości zapisywana jest w dwóch językach. Drugim językiem na malcie jest maltański, który jest jakby arabskim zapisanym łacińskim pismem. To trzeba samemu zobaczyć i usłyszeć. Na Malcie mamy też ruch lewostronny, jak na Wyspach Brytyjskich, co zachęca do korzystania z bardzo dobrze zorganizowanej komunikacji publicznej opartej o autobusy.

Komunikacja na Malcie
Przystanek autobusowy na Malcie

Przeczytaj też: Jak wybrać szkołę językową na Malcie?

Wakacje na Malcie

Centrum turystycznym wyspy jest jej północno-wschodnie wybrzeże. Stolica - Valetta - to centrum historyczne z największą liczbą różnych zabytków, instytucji, restauracji i sklepów. Tuż obok znajduje się Sliema, miejscowość uznawana za komercyjne centrum, gdzie można dobrze się ubrać i zaopatrzyć. Imprezowym ośrodkiem, w którym można zrelaksować się na po ciężkim dniu zwiedzania, jest San Giljan. Co ciekawe wszystkie trzy miejscowości są ze sobą połączone i gdyby ktoś się uparł, można je odwiedzić jednego dnia podróżując pieszo.

Gnejna Bay
Plaża Gnejna Bay

Na Malcie panuje słońce, szczególnie od maja do października, prawie nie pada tam deszcz. Piaszczystych plaż jest jednak jak na lekarstwo. Mi udało się odwiedzić dwie: Gnejna Bay oraz Ir-Ramla tal-Mixquqa, którą można odnaleźć też pod nazwą Golden Bay - obie na zachodnim wybrzeżu. I wcale nie było na nich tłumów. Większość przybyszy opala się na ustawionych na skalistym lub kamienistym wybrzeżu leżakach. Pamiętajcie tylko, że naturyści nie są tu mile widziani, a wręcz opalanie nago i topless może być karane.

Golden Bay
Plaża Golden Bay na Malcie (Ir-Ramla tal-Mixquqa)

Malta to również raj dla biegaczy-amatorów. Wieczorem, gdy temperatura spada, na ścieżki i chodniki wybiega bardzo wiele osób. Pewnie próbują spalić kalorie po jedzeniu maltańskich przysmaków.

Kuchnia Malty
Kuchnia Malty (w przydrożnych barach)

Atrakcje turystyczne Malty

Co ciekawego warto zwiedzić na Malcie? Oczywiście Valettę. Jej śródmieście zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przed Biblioteką Narodową znajduje się bardzo ładny pomnik królowej Wiktorii. Warto zobaczyć najciekawsze zabytki stolicy: Konkatedrę św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela czy szereg muzeów, w tym Muzeum Wojny (National War Museum). Malta bowiem podczas II wojny światowej była dla brytyjskiej armii niepływającym lotniskowcem, skąd skutecznie atakowała statki z zaopatrzeniem dla wojsk Osi w Afryce Północnej. Odwetowe ataki wroga spowodowały duże zniszczenia na wyspie, wskutek bombardowań.

Warto też pospacerować wzdłuż murów obronnych i wąskimi uliczkami, aby nadziać się na charakterystyczne czerwone budki telefoniczne, jak w centrum Londynu, czy uliczne stragany. Interesujące, że czasami nie spacerujemy wąskim uliczkami, a wąskimi schodami. To przykłady oszczędności i pośpiechu. W czasie, gdy miasto powstawało, obawiano się bowiem ataku Turków i nie równano różnic wysokości na półwyspie. Niskie stopnie schodów miały zaś umożliwiać poruszanie się po nich konno.

Malta Grand Harbour
Grand Harbour (Wielki Port / Przystań)

Polecam wycieczkę do Blue Grotto (Błękitna Grota). Dostać się tam można autobusem z Valletty w 35 minut. Dojeżdżamy do miejscowości Iż-Zurrieq, a potem spacerem podążamy w stronę łódek, które przewożą nas po skalistych jaskiniach, do których tak sprytnie wpadają promienie słońca, że błękit wody staje się niewyobrażalny.

Wspomnienie błękitu wody od razu każe polecić drugą najcenniejszą według mnie atrakcję państwa Malta, jaką jest Blue Lagoon (Błękitna Laguna), znajdującą się u wybrzeża trzeciej co do wielkości wyspy archipelagu Wysp Maltańskich, czyli Comino. Dotrzemy tu ze stolicy do Cirkewwa (autobusem w 40 minut), a potem wodną taksówką. Widok zapiera dech w piersiach, a co najlepsze, można się w niej popluskać i pospacerować po dnie, bo na dużej przestrzeni głębokość wody nie przekracza dwóch metrów.

Blue Lagoon

Błękitna Laguna

Ciekawym miejscem, choć przeze mnie nie zwiedzonym, jest Rabat z katakumbami św. Pawła, w których podobno święty mieszkał podczas pobytu na wyspie. Warto też zapuścić się w głąb wyspy, aby odwiedzić odradzające się na wyspie winnice lub gospodarstwo z oliwnymi gajami. To w takich miejscach można naprawdę posmakować regionalnej kuchni. Oczywiście smakosze ryb i owoców morza bardziej zasmakują w wybrzeżu. Znajomi na Malcie nurkowali, a także zwiedzali wybrzeże wyspy na wodnych skuterach - to dla tych z Was bardziej szukających przygód.

Mapa Malty

Zastanawiasz się, gdzie leży Malta? To wyspa na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii i na północ od Afryki.


Malta

Mapa Malty

Lotnisko na Malcie zlokalizowane jest na południe od Valetty.

Tanie loty na Maltę

Na Maltę najłatwiej dostać się samolotem. Zdarza się, że w tanich liniach lotniczych kupimy bilet z Polski już za kilka euro. Malta należy do Unii Europejskiej oraz do strefy euro, co rodzi oczywiste ułatwienia dla podróżujących.

Ryanair na Maltę lata z Wrocławia i Krakowa
Malta Tanie loty

Wizzair nie lata na Maltę z Polski
Malta Tanie bilety

Z Polski do Malty dolecieć można samolotem tanich linii lotniczych Ryanair. Możliwe, że w momencie, gdy czytasz te słowa, rozkłady i miasta odlotów są już zmienione, dlatego sprawdź u swojego przewoźnika, a nas powiadom. My lecieliśmy z lotniska w Krakowie-Balicach.

Lotnisko na Malcie w miejscowości Luqa jest dość pojemnym terminalem, acz wyglądającym z zewnątrz uroczo i skromnie.

Malta lotnisko Międzynarodowe lotnisko Malta International Airport położone 5 km od Valletty znajduje się w południowej części wyspy. Należy do stosunkowo młodych portów lotniczych, swój rozwój zawdzięcza głownie turystyce. W 2006 roku obsłużyło prawie 3 mln pasażerów.

Malta International Airport plc, Luqa LQA 4000, Tel: (+356) 21249 600, Fax: (+356) 21249 563, Email: mia@maltairport.com, SITA MLAHKXH

Po wylądowaniu przespacerowaliśmy się kawałek z płyty lądowań do drzwi terminala i wyszliśmy drogą, którą pasażerowie również wchodzą do bramek. Przed lotniskiem można wsiąść w jeden z autobusów firmy Arriva oznaczonych X i numerem, które dowiozą Cię do hotelu. Linii jest kilka i jeżdżą w różne części wyspy.

Krótko o Malcie

 • klimat śródziemnomorski, czyli ciepło
 • nie wolno opalać się topless ani nago
 • 98% Maltańczyków to katolicy
 • ruch lewostronny (do 50 km/h w mieście, poza — 80 km/h)
 • przy wyspie Malcie są też wyspy Gozo i Comino
 • należy do Unii Europejskiej, czyli wystarczy dowód osobisty
 • dolecisz tanimi liniami lotniczymi

Dojazd do miejscowości na Malcie

Nie wynajmowaliśmy auta, ponieważ sieć autobusowa na Malcie uznawana jest za działającą perfekcyjnie, jak również ze względu na obowiązujący tu ruch lewostronny. I rzeczywiście, połączenia z różnymi miejscami atrakcyjnymi turystycznie są liczne, autobusy firmy Arriva jeżdżą dość często, a bilety są śmiesznie tanie. Problemem może być duża "objazdowość" tras na dalszych dystansach (np. cała miejscowość jest objeżdżana przez kierowcę nim ruszy do kolejnego miasta) oraz korki w godzinach szczytu w dużych miastach (jak np. na wybrzeżu między San Giljan, Sliemą a Vallettą).

 • Bilet autobusowy jednorazowy (dwugodzinny) kosztuje 2,20 euro
 • Bilet autobusowy dzienny kosztuje 2,60 euro (dzienny jest korzystny przy pobycie kilkudniowym - pamiętaj, że są wydawane na konkretne dni, więc kupując bilety na kilka dni nie kup kilku na ten sam dzień)
 • Bilet tygodniowy na autobus kosztuje 12 euro.
 • Bilety kupione na Malcie nie obowiązują na Gozo i vice versa. Bilety na nocną komunikację miejską kosztują 2,50 euro za przejazd.
 • Bilety jednorazowe można kupować u kierowcy w autobusie, w automatach, w punktach obsługi (np. na lotnisku), a inne także przez Internet na stronie przewoźnika http://www.arriva.com.mt/client-type

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy rondzie między Vallettą a Florianą (miasto / przedmieścia stolicy). Autobusy z numerem 12, 13, 14 jeżdżące do kurortów Sliema, San Gilijan (St. Julian's) i Paceville stoją na stanowiskach o numerach najmniejszych. Te dalekobieżne odjeżdżają ze stanowisk o numerach wyższych. Połączenia kursujące z pominięciem głównego dworca mają numery trzycyfrowe.

Atrakcje turystyczne Malty

 • Dla chcących się opalić: Golden Bay, Gnejna Bay, Mellieha Bay, baseny przy wybrzeżu (np. w Valletta), Błękitna Laguna na Comino
 • Dla chcących pozwiedzać: stare miasto Valletty, Mdina (dawna stolica), wybrzeża, świątynie megalityczne, katakumby, muzea, kościoły, fortyfikacje i wieże
 • Życie nocne dla imprezowiczów: St. Julian's (malt. San Giljan) i dzielnica Paceville
 • Wspaniałe widoki: Blue Lagoon (Błękitna Laguna) przy wyspie Comino, Blue Grotto (Błękitna Grota) koło Żurrieq, zatoka w Vallettcie

Święta na Malcie

Dzień Wolności – 31 marca 1979 – wojska brytyjskie opuściły Maltę
Sette Giugno – 7 czerwca 1919 – wojska angielskie stłumiły zamieszki w Valletcie
Matki Boskiej Zwycięskiej – 8 września 1565 – wojska tureckie przerwały oblężenie Malty
Dzień Niepodległości – 21 września 1964
Dzień Republiki – 13 grudnia 1974Hotele na Malcie

Jeśli poszukujesz taniego noclegu na wyspie Malta, sprawdź oferty hoteli:


Zdjęcia z Malty
Masz nieduży budżet na najbliższy urlop?
Sprawdź nasze pomysły na tanie wakacje!


Brak komentarzy: