poniedziałek, 2 września 2013

Przewodnik po Wrocławiu [zdjęcia, film, mapa, hotele]


O urodzie Wrocławia stanowi jego wspaniały Rynek z okalającymi go kamienicami oraz położenie nad rzeką Odrą i wyspy znajdujące się w korycie rzeki. Warto wybrać się tutaj na weekend, choć z pewnością warto spędzić we Wrocławiu cały tydzień. Poniżej znajdziesz informacje o atrakcjach turystycznych w centrum miasta i poza nim.

Na początek krótki film o Wrocławiu:
Atrakcje turystyczne Wrocławia


Rynek
a na nim: Ratusz, Pręgierz, pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, kamienice Jaś i Małgosia, fontanna oraz Kamienica pod Gryfami

Rynek Wrocław

Wrocław Rynek

Ratusz
Ten jeden z ważniejszych zabytków Wrocławia jest równocześnie jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych ratuszy w kraju.

Wrocław Ratusz

Piwnica Świdnicka
Najstarsza restauracja w Europie!

Piwnica Świdnicka Wrocław

Pręgierz
Wrocławski pręgierz powstał w 1492 roku, ale dziś stoi tu jego wierna kopia. Konstrukcja ta służyła do wymierzania kar - skazanego przywiązywano do pręgierza na pewien okres, a co bardziej złych zabijano. Kiedyś chłostę miał tu dostać Wit Stwosz. Dziś to punkt orientacyjny, pod którym umawia się młodzież.

Wrocław Pręgierz

Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry

Fredro Wrocław

Fontanna w Rynku

Wrocław Fontanna

Kamienice "Jaś i Małgosia"
Dwie średniowieczne kamieniczki połączone łukiem arkadowym. Na tle olbrzymiego kościoła pw. św. Elżbiety wydają się jak małe dzieci, które trzymają się za ręce. Dlatego też lokalsi nazywają te dwa budynki Jasiem i Małgosią.

Wrocław Jaś i Małgosia

Kamienica pod Gryfami
Perełka architektury powstała w latach 1587–1589 z przebudowy domów. Kamienica jest przykładem - dla wtajemniczonych - manieryzmu niderlandzkiego. My laicy podziwiamy nie nazwę, ale znajdujące się na szczycie budowli wspaniałe gryfy, czyli płaskorzeźby lwów i orłów strzegących skarbów.

Gryfy Wrocław

Bazylika Św. Elżbiety
Wysoki kościół przy wrocławskim rynku. Po zwiedzeniu go warto wspiąć się na wieżę widokową. Bilet za 5 złotych, ale widoki bezcenne! Panorama Wrocławia zrobi wrażenie na Tobie oraz Twoich znajomych z Facebooka i Instagramu ;)

Bazylika Elżbiety Wrocław

Ostrów Tumski
Najstarsza zamieszkana część Wrocławia. Znajduje się tu wspaniała katedra Świętego Jana Chrzciciela. Dojdziemy tutaj z centrum miasta Mostem Tumskim, na którym zakochani wieszają kłódki symbolizujące ich miłość i emocjonalną wyłączność.

Wrocław Ostrów Tumski

Wrocław Most Miłości

Panorama Racławicka
Wielkie malowidło o wymiarach 15 x 114 m przedstawiające bitwę pod Racławicami. W realizacji pomysłu Jana Styka, lwowskiego malarza, pomagali: Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Bilet za 25 zł lub 18 zł.

Wrocław Panorama Racławicka

Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia
Jedna z największych fontann w Europie. Nawet ta na Montjuic w Barcelonie wydaje się trochę mniejsza... Strumienie wody, kolorowe oświetlenie i ekspresyjna muzyka to przepis na ciekawą wieczorną atrakcję we Wrocławiu.

Fontanna Multimedialna

Wrocław Fontanny

jeśli masz więcej czasu to warto zobaczyć też:
  • jeden z najsłynniejszych Ogrodów Zoologicznych w kraju
  • Wyspa Bielarska - idealne miejsce na spacery
  • Wyspa Słodowa - też dobre miejsce na spacery

Park Południowy
Spokojne miejsce na obrzeżach Wrocławia, idealne do odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Posiada status zabytku przyrody. Wokół stawu z wodotryskami rosną ciekawe okazy rzadko spotykanych roślin. Park Południowy znajduje się w sporej odległości od głównych atrakcji miasta, jednak dojazd tu nie stanowi problemu. Z centrum jest to 20 minut podróży tramwajem numer 15.

Park Południowy

Mapa Wrocławia

Przewodniki drukowane po Wrocławiu


Zobacz dostępne na rynku przewodniki w formie książek:

Przewodniki Wrocław


Noclegi we Wrocławiu


W mieście znajdziemy dużo tanich miejsc noclegowych. Nawet dobry hotel dwugwiazdkowy może kosztować poniżej 50 złotych za osobę za noc. Promocji warto szukać właśnie w okolicach weekendów oraz poza sezonami turystycznymi. Z pomocą w znalezieniu odpowiedniego hotelu przychodzą porównywarki, na przykład hotgo.pl

Wrocław HoteleByliście we Wrocławiu? Dajcie znać, co Wam podobało się najbardziej!

Brak komentarzy: