wtorek, 5 stycznia 2016

Przewodnik po Oslo [atrakcje, zdjęcia, mapa]


Stolica Norwegii, czyli Oslo, to miasto ekologiczne, choć nowoczesne. Rozległe, choć sprawiające wrażenie, że wszędzie jest blisko. Zapraszam Was do poznania tego skandynawskiego miejsca, które może wydawać się drogie, ale przy odrobinie rozsądku okaże się tańsze niż się spodziewaliśmy.

W moim przewodniku po Oslo przeczytasz o tym kiedy polecieć do stolicy Norwegii, skąd i dokąd można dolecieć oraz oczywiście co zwiedzić w Oslo. (Informacje praktyczne i pogoda w Oslo - przewiń stronę na dół.) Zobacz najpierw mój krótki film o Oslo:Atrakcje turystyczne Oslo

Miasto rozłożone jest nad Oslofjordem, a najbliżej morza stoi muzeum Astrup Fearnley oraz charakterystyczny budynek ratusza. Życie mieszkańców toczy się jednak w okolicach głównej ulicy - Karl Johans Gate. Z niej wyruszymy pod Pałac Królewski i do lokalnych muzeów.

Zatoka Oslofjord

Fiord Oslo (norw.: Oslofjorden) jest najdłuższą zatoką na południowym-wschodzie Norwegii. Na krańcu znajduje się Oslo. Zatoka pod względem geologicznym nie jest fiordem, na co mogłaby wskazywać nazwa. Oslofjord to malowniczy teren, dlatego stanowi inspirację dla artystów, w tym znanego norweskiego malarza Edwarda Muncha (jest uwieczniony np. na obrazie „Krzyk”). Latem po wodach Oslofjorden pływają różne statki, można także wybrać się na wycieczkę kajakiem, łowić ryby i żeglować. Kursują też promy do wysepek zlokalizowanych w zatoce.

Oslo fjord

Pałac Królewski

Det Kongelige Slott to budowla, która służy rodzinie królewskiej. Do wzgórza, na którym stoi Pałac Królewski prowadzi długa ulica Karl Johans Gate przecinająca centrum miasta. Nie jest to może obiekt zbyt imponujący, ale interesujący jest widok sprzed niego i okoliczny park (nie wolno się w nim opalać - to wyjątek pośród tutejszych parków). Codziennie o 13:30 stajemy przed okazją obejrzenia zmiany warty.
W lecie można zwiedzać część pałacu za 95 NOK (koron norweskich). Spacer zajmuje około 20 minut.

Pałac Królewski w Oslo

Muzeum Ibsena

Nieopodal Pałacu Królewskiego stoi Muzeum Ibsena, czyli znanego norweskiego dramatopisarza (patrząc na front pałacu należy skręcić w lewo i dojść do ulicy, a po jej drugiej stronie ujrzymy już muzeum). W budynku tym artysta skończył swój żywot - mieszkał tu 11 lat. Wszystkie pomieszczenia są zachowane, a pracownia wręcz nietknięta od czasu śmierci w 1906 roku. Ibsen Museet pozwala poznać historię życia pisarza. Organizowane są spacery z przewodnikiem. Zwiedzanie muzeum kosztuje 85 koron (dorośli), 60 koron (osoby starsze i studenci) lub 25 koron (dzieci). Opłacalne może być nabycie biletu rodzinnego za 170 koron lub kupienie Oslo Pass (wtedy wejdziemy bezpłatnie). Obiekt czynny jest od 11.00 do 17.00 latem i krócej poza sezonem.

Ibsen Muzeum Oslo

Opera w Oslo


Oslo Opera

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Norwegii, znajdujący się nad zatoką Oslofjord. Jego bryła złożona jest z różnych skosów. Co ciekawe, można wejść na dach budynku opery i obserwować wspaniałą panoramę miasta. Wewnątrz znajdziemy równie interesujący design. Użyto znacznej ilości szkła, aby rozświetlić wnętrze.
W operze odgrywane są oprócz koncertów także spektakle baletowe. Przed budynkiem z wody wynurza się mały stalowo-szklany stateczek, na tle którego turyści robią sobie zdjęcia.

Oslo opera w środku

Oslo Opera

Radhus

Ratusz miejski w Oslo. Sprawia wrażenie surowego i kanciastego. W słoneczny dzień doskonale komponuje się jednak z błękitnym niebem. Ma dwie wieże. Stoi nad brzegiem morza, nieopodal Centrum Pokojowej Nagrody Nobla.

Oslo Ratusz

Centrum Pokojowej Nagrody Nobla


Centrum Pokojowej Nagrody Nobla Oslo

Warto tu przybyć (okolice ratusza), aby zobaczyć multimedialną "trawę", która wyrasta w jednej z sal. Na krańcach niektórych źdźbeł znajdują się ekrany - wyświetlane są na nich zdjęcia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla oraz informacje o nich. Wśród nich między innymi sylwetka Lecha Wałęsy. W salach na parterze prezentowane są czasowe wystawy dotyczące pokoju. Warto podejść do elektronicznej księgi, na której obraz jest ruchomy i zapewnia niezwykłe doznania - jak prasa w filmach o Harrym Potterze ;)
Więcej na www.nobelpeacecenter.org Czynne od 10.00 do 18.00 codziennie (od połowy maja do sierpnia) lub codziennie oprócz poniedziałków w pozostałym okresie. Bilet wstępu kosztuje 80 koron norweskich, ale z Oslo Pass wejdziemy tu za darmo.

Oslo Centrum Pokojowej Nagrody Nobla

Twierdza Akershus

Akershus Festning stoi na półwyspie, który wznosi się pośród miasta. Znajduje się tu kilka interesujących miejsc - Zamek Akershus, Muzeum Sił Zbrojnych oraz Muzeum Ruchu Oporu. Warto wspiąć się na mury twierdzy, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok zatoki i centrum Oslo. Na sam teren twierdzy wejść można od 6:00 do 21 za darmo, jednak do poszczególnych muzeów potrzebujemy biletów lub Oslo Pass.
Zamek Akershus wzniesiono w XIV wieku, a za poleceniem Christiana IV unowocześniono go w XVI wieku. Na zamku obejrzymy hole bankietowe, wystawę modeli budowli, mauzoleum królewskie, a także kościół z 1580 roku. W tutejszej świątyni mają miejsca pogrzeby władców - od 1938 roku. Więcej na www.akershusfestning.no Zwiedzanie od maja do połowy września od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00, a w niedziele od 12.30 do 16.00. Dorośli zapłacą 65 koron norweskich za siebie i 25 koron za pociechy.

Oslo Zamek

Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania

Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) powstało z połączenia czterech muzeów:
- Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet) przy ulicy Universitetsgata 13. Można tu zobaczyć jedną z wersji obrazu "Krzyk" Edwarda Muncha (artysta miał zwyczaj malować kilka wersji swoich dzieł) oraz autoportret Vincenta van Gogha.
- Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst) przy Bankplassen 4. Zobaczymy tu różne instalacje artystyczne łączące rzeźbę, malarstwo, muzykę i filmy. Nowoczesne wystawy ulokowane są w budynku wyglądającym jak stare polskie liceum, co dodatkowo podsyca zmysły podczas zwiedzania. (Tak naprawdę to dawna siedziba banku.)
- Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) przy Bankplassen 3,
- Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet) przy St. Olavs gate 1,
- a także Wystaw Państwowych (Riksutstillinger).

Oslo Galeria Narodowa
Galeria Narodowa w Oslo

Oslo Muzeum Sztuki Współczesnej
Muzeum Sztuki Współczesnej w Oslo

Holmenkollen


Skocznia w Holmenkollen

Wzgórze na przedmieściach Oslo, gdzie od ponad wieku stoi skocznia Holmenkollbakken (rozmiar HS-134 m). Uprawiać tu narciarstwo przyjeżdżał nawet król. W 2008 roku zburzono starą skocznię, aby wznieść nową na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011. Co roku ma tu miejsce Międzynarodowy Festiwal Narciarski w konkurencjach klasycznych. Odbywa się tu też Turniej Nordycki w skokach, a także liczne inne zawody Pucharu Świata - biathlon, biegi narciarskie i kombinacja norweska. Pod skocznią wejdziemy do interesującego muzeum. Ze szczytu skoczni zobaczymy niesamowity widok na okolicę i Oslofjord. Latem w niecce Holmenkollbakken tworzony jest basen.
Dojedziemy tu linią nr 1 metra - wysiadamy na stacji Holmenkollen lub Besserud.

Holmenkollen

Park Vigelanda

Otwarta przestrzeń nieco oddalona od centrum Oslo. Znajdują się tu liczne rzeźby nagich osób, a pośrodku parku stoi Monument przedstawiający splecione ludzkie ciała. Najładniej jest tu w ciepłych porach roku, gdy zielenieją trawa i drzewa. Park Vigelanda to jedno z miejsc "obowiązkowych".

Park Vigelanda

Park Vigelanda Monument

Park Vigelanda Nagie Rzeźby

Muzeum Technologii Teknisk Museum

Wybawiliśmy się w tym muzeum jak dzieciaki. Prawie wszystkiego można dotknąć i sprawdzić działanie w praktyce. Warto było polecieć do Oslo choćby dla tego miejsca. Poznamy historię telekomunikacji, działanie praw fizyki, chemii, odkryjemy siłę wiatru i wody, a także właściwości ludzkiego ciała. Zgromadzono tu naturalnej wielkości samochody, samoloty oraz inne pojazdy używane niegdyś na terytorium Norwegii. Na miejscu jest też kawiarnia i sklepik z gadżetami, który na pewno zrobi wrażenie na pociechach. Parking jest za darmo, można też dojechać tramwajem. Mniej więcej od ostatniego tygodnia czerwca do ostatniego tygodnia sierpnia muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00, a w pozostałym okresie od 9 do 16 (wtorek-piątek) lub od 11 do 18 (sobota-niedziela). W poniedziałki poza sezonem muzeum jest zamknięte.

Oslo Muzeum Technologii

Oslo Teknisk Museum

Katedra w Oslo

Oslo domkirke jest świątynią luterańską o randze katedry. Jej dawna nazwa to Kościół Zbawiciela (Var Frelsers kirke). Powstała w Oslo w 1697 roku i miała charakter barokowy. Choć z zewnątrz budynek przy placu Stortorvet wygląda niepozornie, wewnątrz mają miejsce uroczystości najwyższej wagi, takie jak koronacje królewskie i śluby monarchów. Regularnie odbywają się tu też koncerty. Warto wejść, aby zobaczyć ciekawe malowidła.

Oslo Katedra

Muzeum Astrup Fearnley

Muzeum Astrup Fearnley o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych złożone jest z dwóch połączonych budynków ze szkła, stali i drewna. Budynek przypomina żagiel. Ta architektoniczna perełka znajduje się w samym centrum Oslo, tuż przy nadbrzeżu Aker Brygge i mieści zbiory sztuki nowoczesnej.
Otwarte we wtorki, środy i piątki (12:00 – 17:00), w czwartki 12:00 – 19:00, a w soboty i niedziele między 11 a 17. W poniedziałki zamknięte. Bilet dla osoby dorosłej wynosi 100 NOK, seniora 80 NOK, studenta 60 NOK, a młodzi do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Astrop Fearnley Museet Oslo

Muzeum Historii Naturalnej i ogród botaniczny

Universitetets naturhistoriske museer og botaniske hage leży na terenie ogrodu Toyen (Sars gt. 1, Oslo). Muzeum Historii Naturalnej łączy w sobie zbiory zoologiczne, paleontologiczne, geologiczne oraz ogród botaniczny. Wstęp z Oslo Pass jest bezpłatny, dlatego warto tu zajrzeć, aby obejrzeć wielkiego dinozaura (a w zasadzie jego szkielet), pokaźne zbiory minerałów, a także przebyć podróż po różnych strefach klimatycznych i zobaczyć zwierzęta zamieszkujące je (niestety - wypchane).

Oslo Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Muncha

Budynek położony pośród pola nie robi najlepszego wrażenia z zewnątrz. Warto jednak wstąpić, bowiem w środku znajduje się ponad pięć tysięcy obrazów Edwarda Muncha, jednego z najsłynniejszych norweskich malarzy. Obejrzeć można także filmy o artyście (sami wytrzymaliśmy chwilę, bo trafiliśmy na wideo w wersji bez napisów, a zatem zrozumiałej tylko dla rodaków mistrza). Przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim - o godzinie 13:00. Aby dotrzeć do muzeum, należy dojechać metrem lub autobusem (nr 20, 60) do stacji Toyen / Munch-museet. Czynne od 10 do 18 (czerwiec-sierpień) lub krócej (pozostałe miesiące). Dorośli płacą 75 NOK, a dzieci, studenci i emeryci 40 NOK. Z Oslo Pass wstęp za darmo.

Oslo Muzeum Muncha

Teatr Narodowy

Początki Nationaltheatret sięgają działalności Teatru Christiania powstałego w 1829 roku. Od początku wystawiano tu sztuki najznamienitszych norweskich dramatopisarzy. Teatr Narodowy był najpierw prywatnym przedsięwzięciem, ale w 1929 roku rozpoczęto dotowanie go z państwowego budżetu. W ramach teatru działają sceny Hovedscenen (główna), Amfiscenen (amfiteatr), Malersalen (Malarstwo Parlour) i Torshovteatret (Teatr Torshov).

Oslo Teatr Narodowy

Biblioteka Narodowa

Nasjonalbiblioteket to Biblioteka Narodowa Norwegii. Jeśli szukasz jakiejś publikacji, która powstała w tej części Półwyspu Skandynawskiego, pewnie ją tu znajdziesz. Gromadzi się tu bowiem rękopisy, książki, plakaty, obrazy, zdjęcia, dokumenty elektroniczne oraz czasopisma. Wystawa otwarta między poniedziałkiem a piątkiem od 9:00 do 19:00, a w soboty do 14:00. W podobnych godzinach czynne są wypożyczalnia i czytelnia.

Oslo Biblioteka Narodowa

Muzeum Kon-Tiki

Zobaczymy tutaj tratwę o nazwie Kon-Tiki, którą Thor Heyerdahl płynął w 1947 roku z Peru do Polinezji. Pokonując ponad 8 tysięcy kilometrów chciał udowodnić, że mieszkańcy Ameryki Południowej mogli dotrzeć i zaludnić wyspy na Pacyfiku. Zobaczymy tutaj także pamiątki i historię innych wypraw podróżnika z Norwegii.
Więcej na www.kon-tiki.no Zwiedzanie codziennie od 9.30 do 17.30 (czerwiec-sierpień) lub od 10.00 do 17.00 (kwiecień-maj oraz wrzesień). Cena wstępu dla dorosłych to 60 koron dla dorosłych i 25 koron dla dzieci.

Muzeum Statku Fram

Kolejne morskie muzeum Oslo, czyli Frammuseet, poświęcone jest statkowi Fram. To szkuner, który powstał w 1892 roku i wypłynął rok później w podróż na biegun północny. Wszystko, co związane z wyprawami statku, zobaczycie właśnie tutaj. Dorośli miłośnicy tej tematyki zapłacą 60 koron, a bilet wstępu dla dziecka i studenta kosztuje 25 koron. W sezonie letnim muzeum czynne jest od 9.00 do 18.00. Więcej na www.fram.museum.no

Muzeum Łodzi Wikingów

Trzy tego typu łodzie zobaczymy w Vikingskipshuset. Najdłuższa jest lódź z Oseberg o długości 22 metrów. Wstęp do muzeum kosztuje 60 koron (dorośli), 30 koron (dzieci) lub 35 koron (studenci i emeryci). Od maja do września otwarte jest od 9.00 do 18.00, poza tym okresem od 10.00 do 16.00.

Konserthus

Filharmonia w Oslo.

Oslo Filharmonia

Norweskie Muzeum Ludowe

Skansen w Oslo, który liczy ponad 150 budynków, jest jednym z największych w Europie. W Norsk Folkemuseum zobaczymy między innymi kościół typu stav datowany na okolice 1200. roku, który pierwotnie stał w miejscowości Gol. Poza tym są obiekty z wieków XVII-XIX, a najstarszy jest z XIII wieku. Więcej na www.norskfolkemuseum.no Ceny dla dorosłych zależą od pory roku - 90 koron latem (czynne od 10.00 do 18.00), 70 koron w innych porach roku (czynne krócej), a dzieci niezależnie od okresu płacą 25 koron.

Zamek Oscarshall

Warto zobaczyć przy okazji zwiedzania muzeów na półwyspie Bygdoy. Miał tu swoją rezydencję król Oskar I. Ceny to 70 koron dla dorosłych, a 40 koron dla dzieci. Czynne latem oprócz wtorków w godzinach 11.00-17.00.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Targ, który jest rozstawiany przed świętami Bożego Narodzenia w centrum Oslo. Jest lodowisko, kramy z sezonowymi artykułami oraz stoiska z jedzeniem. Skoro będziesz w tym okresie, warto się przespacerować.


Oslo lodowisko

Zima Oslo

Oslo Boże Narodzenie

Informacje praktyczne o Oslo


Zobacz garść praktycznych porad. Jeśli chcesz coś dodać - śmiało! Komentuj i pisz!

Jak oszczędzić w Oslo?


Aby wydać mniej, najpierw trzeba trochę pieniędzy zapłacić. Jeśli przyjechaliśmy tu na weekend, a nie chcemy rezygnować z wejść na skocznię Holmenkollen czy przeliczać kasy na bilety autobusowe, warto zaopatrzyć się w Oslo Pass. To karnet w kilku odmianach (różna jest długość obowiązywania), który pozwala na bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej oraz bezpłatny wstęp do ogromnej liczby muzeów i atrakcji turystycznych. Do kupienia w punktach informacji turystycznej.

Oslopass


Pogoda, czyli kiedy lecieć do Oslo?


Mieszkańcy stolicy Norwegii chwalą się, że to najbardziej słoneczna stolica Skandynawii. Sami byliśmy w grudniu oraz w styczniu - choć słońce się pojawiało, to nam było bardzo zimno, ponieważ temperatury dochodziły do -15 stopni.
Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co takie mroźne regiony jak Alaska, Syberia czy Grenlandia, lecz dzięki ciepłemu prądowi morskiemu Golfsztromowi klimat Norwegii jest dużo łagodniejszy.
Najcieplej w Oslo jest w okresie czerwiec - sierpień (do 30 stopni w powietrzu, 18 stopni w morzu). Zimą temperatura na północy Norwegii może spaść do -40 stopni, ale w Oslo w dzień średnia temperatura zimą to ok. -2 do -7 stopni.
Warto wiedzieć, że sierpień w większości państw skandynawskich to okres urlopów, gdy duże miasta pustoszeją z mieszkańców. Wtedy ceny noclegów mogą być o wiele tańsze niż w pozostałych porach roku.

Jak dolecieć do Oslo?


Tanie połączenia lotnicze oferują wszystkie wiodące low costy, czyli Ryanair (do Oslo Rygge z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy Modlina, Wrocławia) i Wizz Air (do Oslo Sandefjord z Gdańska, Lublina, Katowic, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia).

Jak dojechać do centrum Oslo z lotniska Moss-Rygge?


Kolej dojeżdża do stacji Rygge, które jest 4 kilometry od lotniska.
Najtańszą i najszybszą opcją wydaje się dojazd autobusem Unibus - Rygge Ekspressen. Cena biletu dla osoby dorosłej to 160 koron norweskich. Zniżka przy zakupie biletu w obie strony - 290 koron (nie trzeba wskazywać konkretnej daty i godziny powrotu). Ulgi są także dla studentów, dzieci i emerytów. Autobusy są skomunikowane z samolotami Ryanair - po przylocie pasażerów następuje odjazd w ciągu 30 minut.

Jak dojechać do centrum Oslo z lotniska Sandefjord?


Linie kolejowe NSB docierają do stacji kolejowej Sandefjord Airport, Torp. Dojedziemy tu z Oslo w niecałe 2 godziny. Między portem lotniczym a stacją kursuje Shuttle bus - przejazd trwa 4 minuty. Bilet na autobus wliczony jest w cenę biletu kolejowego. Szczegóły na www.nsb.no
Autokary linii Torp Ekspressen odjeżdżają do/z Oslo Busterminal po każdym przylocie i przed każdym odlotem tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz air (około pół godziny po wylądowaniu samolotu, także jeśli będzie opóźnienie kursu). Autobusy jeżdżą po trasie Oslo Busterminal – Sjolyst – Lysaker – Asker – Drammen – Torp. Bilet dla osoby dorosłej to 200 koron norweskich, a jeśli kupujemy bilet w obie strony - 340 koron. Studenci, emeryci i dzieci mają zniżki.

Mapa Oslo
Tanie hotele w Oslo

Gdzie szukać taniego noclegu w stolicy Norwegii? Oslo proponuje różne warunku do spędzenia nocy - warto sprawdzić w porównywarkach cen noclegów, takich jak hotgo.pl, lub w jednym z wielu serwisów rezerwacyjnych, na przykład booking.com


Centrum Biznesowe Oslo

Oslofjord


Przyjemnego pobytu w Oslo!
A jeśli już byliście, pochwalcie się swoimi wrażeniami i fotkami - proszę, prześlij je na praktyczny.przewodnik@gmail.com

Brak komentarzy: