poniedziałek, 14 lipca 2014

Wieliczka [przewodnik, atrakcje turystyczne, zdjęcia]


Wieliczka to jedno z najciekawszych miejsc turystycznych na mapie Polski. Znajduje się tylko 14 kilometrów od centrum Krakowa. Warto pojawić się tu chociażby po to, by zobaczyć Kopalnię Soli, o której przecież tak wiele się mówi. W końcu nie w każdym mieście mamy możliwość znalezienia się 327 metrów pod jego powierzchnią, będąc z każdej strony otoczonymi słonymi ścianami. Co więcej, taka wyprawa świetnie wpłynie na nasze zdrowie. Stężenie jodu pod ziemią zwiększa naszą odporność oraz działa leczniczo na choroby. Szczególnie w przypadku tych związanych z układem oddechowym zobaczyć możemy największą różnicę. Jakie ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu czekają na nas w kopalni? Co warto wiedzieć wybierając się tutaj? Jakie inne atrakcje turystyczne możemy znaleźć w mieście soli? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym przewodniku po Wieliczce.

Wieliczka Przewodnik

Jak dojechać do Wieliczki?

Wieliczka leży na południe od Krakowa. Dojazd nie stanowi problemu. Na ogół chcemy tutaj trafić przy okazji zwiedzania stolicy Małopolski. To ułatwia sprawę. Z pewnością spacerując po krakowskim Rynku trafimy na niejedną ofertę wycieczki. Jednak warto też wiedzieć, jak dotrzeć tu samodzielnie. Szybkim rozwiązaniem jest podróż pociągiem podmiejskim z Dworca Głównego PKP w Krakowie do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia.

Wieliczka Pociąg

Oprócz tego dostać się także możemy linią autobusową numer 304. Autobus ma swój przystanek startowy na przeciwko bocznego wejścia Galerii Krakowskiej. Na miejscu wysiąść należy na przystanku Wieliczka Kościół. Stąd już tylko pozostaje nam zejść z górki na dół i jesteśmy na miejscu. Jadąc autobusem pomiędzy Wieliczką, a Krakowem warto pamiętać, że na tej trasie należy mieć bilety aglomeracyjne, a nie miejskie.

Mapa Wieliczki

Wieliczka Mapa
źródło: openstreetmap.orgAtrakcje turystyczne Wieliczki

Miejscowość warto odwiedzić zarówno latem jak i zimą. Jest to sporym udogodnieniem. Atrakcje miasta nie są zależne od pogody. Wycieczka tutaj może być więc doskonałym pomysłem na majówkę, wakacje czy imprezę sylwestrową. O każdej porze roku czekają tu na nas sezonowe atrakcje.

Kopalnia Soli

Trasa turystyczna składa się z ponad 20 komór. Czas zwiedzania to około 3 godziny. W każdej czeka na nas coś innego: rzeźby solne, szklane żyrandole, pomniki ważnych osób w historii Polski.
Po drodze znajdziemy również restaurację, w której będziemy mogli coś zjeść i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Istotnym punktem jest Kaplica świętej Kingi. To największa na świecie podziemna świątynia. Możemy tu uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej, a także zorganizować ślub czy koncert muzyki poważnej.

Wieliczka Święta Kinga

Kluczowa jest Komora Janowice. Tu bowiem znajdziemy grupę figur ilustrujących najstarszą polską legendę o św. Kindze.

Wieliczka Janowice

Komora Weimar - tu odbywa się minispektakl światła i dźwięku. Zobaczymy także solankowe jeziorko, galerię i pomost widokowy.

Wieliczka Weimar

Mapka orientacyjna przed wejściem do kopalni:
Mapka Kopalni Soli

Szyb Daniłowicza:
Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich

Do odwiedzenia części podziemnej muzeum uprawnia nas ten sam bilet, dzięki któremu zjechaliśmy w dół. Tutaj zebrano narzędzia i materiały przedstawiające losy kopalni, transportu soli, a także historię całego miasta.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Zamek Żupny

To druga część muzeum, znajdująca się już na powierzchni. Jest to historyczna siedziba zarządu kopalni. Od 2013 roku jest na liście zabytków UNESCO. Zobaczymy tu między innymi basztę, szyb górniczy, kuchnię i ogród żupny.

Wieliczka Zamek

Aleja Jana Pawła II

Znajduje się przy samym Szybie Regis. Warto przejść się tędy na spacer, oglądając po drodze wielicką panoramę.

Wieliczka JP2

Park św. Kingi i Park Mickiewicza

W wolnej chwili pomiędzy zwiedzaniem kolejnych rzeczy warto wypocząć w wielickich parkach. Szczególnie atrakcyjne są latem, gdy w ciszy, na łonie natury będziemy mogli miło spędzić czas.

Wieliczka Mickiewicz

Wieliczka Park Kingi

Kościół św. Sebastiana

Mały, zabytkowy wielicki kościółek wykonany z modrzewiowego drewna. Wiążą się z nim niesamowite legendy i historie, których warto posłuchać podczas spaceru z przewodnikiem. Uwagę przykuwa jego bajecznie kolorowe wnętrze, witraże oraz sięgające XVI wieku wyposażenie. Wszystko razem tworzy niepowtarzalny klimat.

Wieliczka Kościół

Wieliczka Kościół Świętego Sebastiana

Kościół św. Klemensa

Kolejna wielicka świątynia. Liczy ponad 200 lat. Powstał na fundamentach gotyckiej świątyni.

Wieliczka Klemens

Rynek wielicki

Miejsce w centrum Wieliczki, gdzie możemy pooglądać architekturę miasta, zrobić zakupy, odpocząć. Od niedawna znajduje się tu malowidło 3D przedstawiające podziemia, na tle którego możemy sobie pstryknąć robiące wrażenie zdjęcia. Zobaczymy też Pałac Przychockich - neoklasyczną budowlę, powstałą na fundamentach starego ratusza.

Wieliczka Rynek

Pałac Przychockich

Stara Synagoga przy ulicy Wiejskiej 11

Zbudowana w połowie XVIII wieku. Budynek obecnie nieużywany i zamknięty dla zwiedzających. Stanowi wartość zabytkową. Jest wpisana do krajowego rejestru zabytków nieruchomych.

Wieliczka Synagoga

Cmentarz Żydowski

Żydowska nekropolia. Powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku. Zachowało się tu około pięćdziesięciu nagrobków, na których możemy dostrzec napisy w języku hebrajskim.

Wieliczka Cmentarz Żydowski

Solne miasto

Jest to nowopowstałe centrum rekreacyjno-edukacyjne. Chcąc aktywnie spędzić wolny czas, warto tu zaglądnąć. Do dyspozycji miłośników sportu udostępniono nowoczesny kryty basen, boiska, korty tenisowe, siłownię, salę zabaw dla dzieci i wiele innych. Zimą możemy pojeździć na lodowisku.

Solne Miasto Wieliczka

O czym warto pamiętać odwiedzając Wieliczkę?

Wybierając się do Kopalni Soli koniecznie musisz wziąć ze sobą ciepłą odzież. Temperatura pod ziemią wynosi około 15 stopni Celsjusza. Na trasie do pokonania jest ponad 800 schodów, w tym już 380 na samym starcie. Ważne są więc wygodne buty.
Wieliczka Schody Kopalnia

Wiadomo, że każdy turysta chciałby zaoszczędzić. Ciekawym rozwiązaniem może się okazać obserwowanie promocji. Przykładowo na poranną mszę świętą do kaplicy św. Kingi, często można wejść zupełnie za darmo lub za symboliczną kwotę.
W okresie wakacyjnym warto pojawić się w mieście w okolicach kalendarzowych imienin Kingi. Mają tu miejsce wówczas Dni św. Kingi, powszechnie znane jako Dni Wieliczki. Jest to na ogół końcówka lipca. Możemy wówczas uczestniczyć w korowodzie oraz koncertach plenerowych, na które w każdym roku przybywa gwiazda. W nocy odbywa się pokaz sztucznych ogni, a przez cały okres trwania święta można uczestniczyć w różnego rodzaju zawodach.

Przewodniki drukowane po Wieliczce

Polecamy Twojej uwadze te przewodniki po Wieliczce:


Noclegi w Wieliczce

W Wieliczce znajdziemy naprawdę sporo hoteli o wysokim standardzie w przystępnych cenach. Możemy znaleźć nocleg prawie w samym centrum już od niewiele ponad 50 złotych. Ale zdecydowanie najlepszą opcją, jaką możemy tu dostać, jest nocleg pod ziemią, w samym centrum wielickiej kopalni. Raz, że robimy w taki sposób niesamowitą przysługę dla naszego zdrowia, to jeszcze możemy korzystać z dodatkowych atrakcji, jaką na przykład jest podziemna dyskoteka. Taki nocleg jest całkiem opłacalną sprawą. W przypadku większej grupy turystów cena za osobę zaczyna się już od 50 złotych. Natomiast dla osoby indywidualnej jest to koszt około 110 złotych. Dobrym pomysłem jest wykupienie jednego biletu na zwiedzanie trasy turystycznej oraz noclegu, ponieważ wówczas zaoszczędzimy. Będzie to wtedy od 64 złotych w przypadku grupy lub od 152 złotych w przypadku pojedynczych osób. Jest to z pewnością interesujący pomysł, a wpływ podziemnego klimatu na nasze samopoczucie oraz zdrowie jest nieoceniony.

Jeśli szukasz hotelu w Wieliczce sprawdź porównanie cen w serwisie www.hotgo.pl
autor: Edyta Wajda


Byliście kiedyś w Wieliczce? Napiszcie o swoich wrażeniach!
Wybierasz się na zwiedzanie Wieliczki? Daj znać, jeśli masz pytania!

Brak komentarzy: