Pierwsze złoża soli kamiennej w Bochni odkryto w 1248 roku. Wtedy powstała najstarsza część kopalni z szybami Sutoris (Szewczy) i Gazaris (Wodny lub Wieżny). Kopalnia zaczęła z czasem rozwijać się tworząc nowe trzy szyby: Regis, Bochneris oraz Campi (Polny). I tak w latach 80. XX wieku kopalnia soli w Bochni osiągnęła rozmiary: 4,5 kilometra długości i 468 metrów głębokości.
Głównym szybem kopalni jest Campi, wydrążony w latach 1556-1566. Połączony został z szybem Sutoris trzykilometrową Podłużnią August.
Kopalnia soli w Bochni jest najstarszym ośrodkiem wydobywczym soli w Polsce. W ostatnich latach przerwano wydobywanie soli z powodu znacznego wyczerpania zapasów. Jednak działa bez przerwy od średniowiecza.
Obecnie główny dochód kopalnia uzyskuje z oprowadzania turystów po labiryncie podziemnych korytarzy i komór. Trasa zaczyna się przy szybie Campi. Zwiedzanie trwa około dwie godziny. Kopalnia prowadzi również uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych oraz centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej w hotelu Sutoris.
W komorze sanatoryjnej Wawżyn, znajdującej się na głębokości 250 metrów, mieści się sala noclegowa, która służy również do organizacji imprez tanecznych.
Legenda głosi, że Księżna Kinga wrzuciła pierścień do kopalni soli na Węgrzech, a odnaleziono go podczas szukania soli w Bochni.
Szyb Campi:
Uzdrowisko, centrum, hotel Sutoris:
Zobacz:
Zwiedzanie Bochni - informacje praktyczne
Kopalnia soli w Wieliczce
Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy (obok szybu Campi)
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (1999 rok)
Pierścień św. Kingi w Bochni (2009 rok)
1 komentarz:
Komora sanatoryjna w Kopalni Soli nazywa się Ważyn, a nie Wawżyn jak podano w artykule.
Prześlij komentarz