niedziela, 31 stycznia 2016

Piza [przewodnik, atrakcje, mapa]


Piza to jedno z najbardziej popularnych turystycznych miast Włoch. Przewodnik po Pizie przybliży Wam informacje niezbędne do bezstresowego zwiedzania miasta oraz podpowie, czego jeszcze nie wiedzieliście o tym pięknym miejscu regionu Toskania.

Piza

Przewodnik wideo po Pizie

Na dobry początek Piza w dwuminutowym skrócie na filmie. Przewodnik przedstawia najważniejsze atrakcje turystyczne w pigułce:


Piza - jak dolecieć lub dojechać?


Z Polski (Warszawa i Kraków) mamy tanie loty Ryanair do Pizy. Lotnisko Piza Galileusz (Aeroporto Galileo Galilei Pisa) jest zlokalizowane parę minut autobusem lub pociągiem od centrum Pizy. Samoloty w Pizie lądują z takich kierunków jak Wielka Brytania (mnóstwo portów), lotniska skandynawskie, kraje Beneluksu, greckie wyspy, Niemcy i Francja, a także Budapeszt, Rumunia, Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura, Teneryfa Południowa), Malta i Maroko (Fez, Marakesz). Lotnisko w Pizie ma też połączenia krajowe, m.in. do Rzymu, na Sycylię i na Sardynię.

Tanie loty Piza

W budynku lotniska jest informacja, a także punkty sprzedaży biletów na autobus i pociąg. Dworce są tuż przy terminalu i jest to chyba jedno z najdogodniej położonych lotnisk, jakie widzieliśmy. Po dojeździe pociągiem do Pisa Centrale możemy przesiąść się w inny pociąg Trenitalia i kontynuować podróż koleją na przykład do Florencji (zwiedzać) lub do Viareggio (na wakacje i relaks). Sprzed hali odlotów złapiemy autobusy miejskie (dojeżdżają do dworca i w głąb miasta) oraz autokary do Sieny, Lucca, Florencji, Viareggio i Pietrasanta. Dostępne są też taksówki i wypożyczalnie aut (globalne / lokalne). Są parkingi, depozyty bagażu, bank i kantor wymiany walut, a także centrum biznesowe i sala VIP. Nie zabrakło też pokoju dla matek z dziećmi, kaplicy, apteki, punktu z internetem oraz informacji turystycznej. Co ciekawe, w pobliżu lotniska znajduje się budynek jednej z najbardziej znanych włoskich szkół tańca - Scuola di Danza "E. Ghezzi", w budynku A.

Mapa Pizy

Piza leży na zachodnim wybrzeżu Włoch, na północy Półwyspu Apenińskiego. Mapa pokazuje położenie względem Florencji i Morza Śródziemnego.
Piza Mapa

A to plan miasta Piza [mapa]


Atrakcje turystyczne Pizy


Krzywa Wieża w Pizie

Piza Krzywa wieża
Należy zacząć od budowli Torre Pendente, która dała miastu międzynarodową sławę. Przekrzywiona konstrukcja przyciąga turystów z całego świata, co słychać na każdym kroku, gdy próbujesz zrobić zdjęcie zza łańcuchów okalających trawnik Piazza dei Miracoli (Placu / Pola Cudów). Wszyscy próbują zrobić co śmieszniejsze fotki na Facebooka - symulują podpieranie wieży, jedzenie, tworzenie z niej organów ciała itp. Warto pochwalić kreatywność, ale w zwiedzaniu z pewnością to nie pomaga. Da się jednak zrobić ładne zdjęcia bez tłumów z Europy, Ameryki i Azji, choć potrzeba wykazać się cierpliwością i sprytem.


Katedra i Baptysterium

Duomo i Battistero - obie budowle stoją w szeregu z Krzywą Wieżą. Obok nich znajduje się Camposanto Monumentale, czyli mały cmentarz. Działa także Muzeum Opera del Duomo prezentujące cenne zbiory świątyni.

Piza Katedra

Piza Baptysterium


Palazzo dei Cavalieri / della Caravana

Piza Pałac Cavalieri
Pałac Rycerzy z majestatyczną fasadą.


La Chiesa di San Michele in Borgo

Piza San Michele
Ten kościół to przykład wspaniałego dziedzictwa architektury kościelnej Pizy.


Lungarni - promenada nad rzeką Arno

Piza Arno
Dosłownie słowo to oznacza "wzdłuż Arno", czyli ulicę i trasę widokową nad brzegiem rzeki Arno przepływającej przez Pizę. Opisywali ją Byron, Shelley, Monteskiusz i oczywiście włoscy pisarze.


Kościół Santo Sepolcro

Piza Santo Sepolcro
Zbudowany na planie ośmiokąta w stylu Bazyliki Świętego Grobu w Jerozolimie (Santo Sepolcro).


Jeszcze więcej opisów zabytków znajdziesz w poście
Przewodnik po Pizie [Włochy Praktyczny Przewodnik]


Atrakcje turystyczne Pizy na mapie

(którą dostaliśmy w hotelu - szczegóły niżej)
Piza Mapka


Gdzie zjeść i wypić w Pizie

Osteria del Porton Rosso, Vicolo del Porton Rosso 11 - tradycyjne toskańskie dania z mięsa i owoców morza, a także doskonałe wino, wszystko to w pobliżu Piazza Garibaldi przy Lungarno Pacinotti
Pepenero, Via IV Noviembre 13, San Miniato - czynne codziennie i oferujące tradycyjne dania Toskanii wraz z najlepszymi lokalnymi winami
La Vecchie Cantine, Piazza Bartoli, Chianni - hotel z restauracją w miejskim otoczeniu, oprócz restauracji z włoskimi i toskańskimi potrawami działa tu także spa
Fattoria della Giolosa, Via Nardini 14, Casale Marittimo - tradycyjna kuchnia włoska w wiejskim, sielskim otoczeniu pod Pizą


Gdzie nocować - hotele w Pizie

Zawsze staram się łączyć niską cenę ze znośnym noclegiem. W Pizie trafiło na Hotel Capitol, który prowadzony jest przez włoską rodzinę. Udało się zarezerwować w nim nocleg za przyzwoite pieniądze, zatem mieliśmy przyjemny sen i smaczne śniadanie. W budynku jest winda, a obsługa służy pomocą. Jedna uwaga - hotel jest zamykany na noc, dlatego należy uważać przy rezerwacji podczas przylotu wieczorem do Pizy. Recepcja kończy pracę o północy, ale możecie dostać klucze i ruszyć na zwiedzanie miasta nocą.

Jest oczywiście więcej obiektów noclegowych. Zajrzyjcie na podstronę z poradami, gdzie znaleźć tani hotel we Włoszech >>

Piza Hotele


Byliście w Pizie? Jak było?
Wybierasz się do tego miasta? Napisz, co planujesz!

Brak komentarzy: