środa, 13 stycznia 2016

Wyspa Kos na wakacje - "Egejski ogród" [przewodnik]


Turystyczny podbój Grecji - ciąg dalszy! Tym razem chcemy zaprosić Was w podróż na słoneczną i malowniczą Kos - przepiękną grecką wyspę położoną we wschodniej części Morza Egejskiego u wybrzeży Turcji. Co warto zwiedzić? Kiedy wybrać się w lot na Kos? O tym wszystkim w artykule o wyspie. Zapraszam!

Zwiedzanie wyspy Kos - atrakcje turystyczne


Nazywana jest często wyspą Hipokratesa, gdyż to właśnie tam urodził się ok. 460 r. p.n.e. ojciec medycyny. Największej metropolii wyspy, o tej samej nazwie - Kos, przypisuje się miano centrum kulturalnym wyspy, bowiem tutaj znajdują się największe skupiska zabytków architektonicznych, jak również kulturalnych.

Kos
Miasto Kos

W centralnej części miasta wyrasta platan zwany „Drzewem Hipokratesa”, które wedle legendy, pamięta czasy, w których to przemawiał w jego cieniu sam „Prekursor współczesnej medycyny”.

Będąc w mieście odwiedzić możemy także inne miejsca związane z wielkim uczonym, przybliżające nam jego osiągnięcia, np. Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa.

Kos Wakacje
Platan Hipokratesa

Pozostałe obiekty upiększające miasto to: Świątynia Afrodyty, Świątynia Herkulesa, Meczet Hassan Paszy, Świątynia Dionizosa, Casa Romana, Odeon, Asklepiejon.

Prócz dorobku kulturowego Kos poszczycić się może pięknymi, kolorowymi, piaszczystymi i szerokimi plażami ciągnącymi się wzdłuż całego wybrzeża wyspy (plaże zajmują ponad 70% wybrzeża). Linia brzegowa tej niewielkiej wyspy wynosi zaledwie 112 km, co wpływa na jej atrakcyjność pod względem szerokiej gamy zagospodarowania przestrzennego, na którą składają się hotele o różnym standardzie, liczne, tętniące życiem kafejki otwarte o każdej porze dnia i nocy.

Plaża Caravia Beach na wyspie Kos
Caravia Beach

Kos Wioska Rybacka Kardamena
Kardamena – dawna wioska rybacka

Skoro mowa o plażach, do najpopularniejszych należą Lambi Beach w mieście Kos, która rozciąga się od basenu portowego, z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Bardzo ciekawą plażą jest Therma z gorącymi źródłami, wylewającymi się ze skalnej groty, położona 8 km od centrum Kos. Do najpiękniejszych należy Kardamena Beach, rozciągająca się na długości ponad 3 km, zlokalizowana w pobliżu dawnej wioski rybackiej Kardamena.

Caravia Beach
Caravia Beach

Kos Plaże
Therme Beach

Powierzchnia wyspy nie jest bardzo duża (ok. 290 km2), co zachęca do przejażdżek rowerowych, wycieczek na skuterach czy samochodem, którym przejazd z miasta Kos na przeciwległy koniec zajmuje niecałą godzinę. Gdy trafimy do najwęższego miejsca wyspy Ag. Stefanos, po obu stronach podziwiać możemy widok na morze.Podobnie, jak na innych greckich wyspach, tak i na Kosie podróżowanie autobusem jest najtańszym rozwiązaniem ale też i najbardziej ‘ryzykownym’, dobrze jest upewnić się co do możliwości powrotu. Nieco droższym środkiem transportu są taksówki, jednak i tutaj zalecamy, by cenę za przejazd ustalić z góry, pomimo tego, że samochody są wyposażone w taksometry.

Niezależność dają nam oczywiście wyprawy wynajętym samochodem czy skuterem. Ceny wahają się od 40 do 80 EUR/dzień w zależności od rodzaju i marki samochodu. Targowanie się naturalnie wskazane! ;)

Wyspa Kos wakacje
Oblężona rowerami plaża Caravia

Imprezy na wyspie Kos - kiedy jechać?


Festiwal Hipokratesa


Mieszkańcy oddają cześć swojemu wybitnemu obywatelowi co roku, takie obchody trwają cały miesiąc, od lipca do sierpnia. W tym czasie odbywa się cały szereg koncertów, przedstawień teatralnych, pokazów tańca ludowego i współczesnego oraz wystawy sztuki. Warto uczestniczyć w tych wydarzeniach, by poznać i zakosztować kultury współczesnych Greków, tym bardziej, że większość tych wydarzeń ma miejsce w monumentalnych progach średniowiecznego zamku Joannitów.

Festiwal Miodu


Oprócz tego, 24 sierpnia odbywa się z kolei Festiwal Miodu, podczas którego zakosztować można lokalnych delicji wyrabianych z tego złocistego przysmaku. To fajny pomysł na słodkie wakacje.

Kos Grecja
Kos nocą

Dodatkowe atrakcje na wyspie Kos


Zbawienny wiatr meltemi


Dzięki wiatrowi meltemi Kos jest ulubionym regionem wypoczynkowym dla miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych. Zwłaszcza na plaży w zatoce Kamari, przy płw. Kefalos (południowa część wyspy) można spróbować swoich sił w parasailingu, windsurfingu, czy jeździe na nartach wodnych.

Wiatr Meltemi na wyspie Kos
Wiejący Meltemi

Jednodniowy rejs na inny kontynent


Podczas wypoczynku na Kos proponujemy wybrać się na rejs promem do tureckiego Bodrum (Azja Mniejsza), dzięki czemu dodatkowo odwiedzimy nie tylko inny kraj, ale i kontynent!

Rejs do Bodrum trwa około godziny. To urocze, tureckie miasto zachwyci nas malowniczym położeniem na zboczach wzgórz przy niewielkiej zatoce. Jedną z największych atrakcji tej wycieczki jest wizyta w ruinach Mauzoleum będącym niegdyś jednym z siedmiu cudów świata, oraz wizyta w antycznym teatrze wybudowanym przez Mauzolosa.

Pełnię malowniczego krajobrazu wypełniają zabytkowe wiatraki oraz liczne stragany z orientalnymi specjałami i pamiątkami.
Podczas rejsu jest zapewniony polski pilot.
Cena rejsu wynosi około 40 euro za osobę dorosłą.

Rejs Kos Grecja - Bodrum Turcja
Tureckie Bodrum

Wskazówki dla podróżujących


Sezon na Kosie rozpoczyna się wraz z majem i trwa aż do końca października. Klimat jest łagodny przez większą część roku, latem powietrze chłodzi przyjemny, północno-zachodni wiatr meltemi, dając nieco wytchnienia wypoczywającym plażowiczom oraz niewątpliwie doceniają go zapaleni surferzy.

Będąc na wyspie koniecznie należy skosztować pulpetów mięsnych keftedes, a na deser ciasta baklavas, nadziewanego cukrem, orzechami, migdałami i pistacjami. Warte polecenia jest lekkie, białe wino Retsina o żywicznym aromacie.

Z podróży na Kos warto przywieźć jako pamiątkę wyroby tkackie, złotą biżuterię, czy też ceramikę.

Pomiędzy Kos a Polską jest godzina różnicy (w Polsce godzina 12 oznacza na Kos godzinę 13). Wyloty możliwe z każdego większego lotniska w Polsce.

Ceny wczasów na Kos rozpoczynają się od 1 370 zł za osobę.

Każda grecka wyspa jest inna, tak i Kos zachęca do siebie niewielką liczbą turystów, pustymi drogami i w końcu wytchnieniem od zgiełku i tłumów nie tylko na plażach ale i w miasteczkach.
Wyspa jest idealną propozycją zarówno dla osób aktywnych, jak i ceniących sobie ciszę i spokój.

Zatem nie zwlekaj dłużej! Zapytaj w swoim biurze podróży o wczasy na Kosie w ofercie Wczesnej Rezerwacji!

Mapa Grecji: Wyspa Kos


Położona jest tuż przy lądzie tureckim, dalej od kontynentu europejskiego.


Kos Mapa

Poszukujesz przewodnika drukowanego po Grecji? Sprawdź poniższą książkę oraz dobierz przewodnik dla siebie w sklepie.

Przewodnik po Grecji

Grecja. Podróże z pasją.
Przewodnik Rough Guides (Global)

Autorzy: Chilton Lance, Dubin Marc, Edwards Nick, Ellingham Mark
Wydawca: PWN
Data wydania: 2009
Liczba stron: 1182

Przejdź do sklepu >>


Inne artykuły o Grecji:


Grecja: Wyspa Korfu
Grecja: Wyspa Zakynthos
Grecja: Ruiny świątyni Posejdona - półwysep Sunion
Grecja: Meteory
Grecja: Delfy
Grecja: Kreta


Tanie hotele na wyspie Kos


Chcesz znaleźć tani nocleg? Skorzystaj z porównywarki cen hoteli i wybierz najtańszą opcję dla siebie:Polecamy również:
Czy wiesz, że pisanki wielkanocne robiono już w dawnej Grecji? Sprawdź!

Autor: Teska

Brak komentarzy: