środa, 4 czerwca 2014

Florencja - przewodnik [mapa, zdjęcia, atrakcje turystyczne]


Florencja - stolica Toskanii, położona nad rzeką Arno, rodzinie Medyceuszy zawdzięcza chyba najwięcej. Na okresy jej panowania przypada największy rozwój miasta i to dzięki niej możemy dziś we Florencji podziwiać owoce pracy Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy Machiavellego.

Florencja

Zwiedzanie Florencji

Miasto, jak i jego historię, warto poznać przez pryzmat działalności Medyceuszy, do czego z pewnością przekona nas fakt, że członkowie tej rodziny zasiadali na tronach Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Szkocji, a nawet zostawali papieżami. Rodzina, jak często ją nazywano - bankierów Europy, pochodzi z małej wioski nieopodal Florencji.

Zwiedzanie Florencji można rozpocząć z góry. W mieście są trzy bardzo znane miejsca widokowe. Najsłynniejszym jest wzgórze San Miniato, skąd możemy podziwiać niemal całą panoramę miasta. Dla lubiących się wspinać polecamy katedralną wieżę Duomo lub dzwonnicę Campanilla, szczególnie wieczorami, gdy słońce chyli się ku zachodowi.

Florencja Przewodnik

Florencję warto zwiedzać wiosną lub jesienią. W lecie temperatury w słońcu nierzadko przekraczają nawet 60 stopni Celsjusza. Kamienne bloki nagrzane przez słońce utrzymują temperaturę do późnych godzin wieczornych.

Atrakcje turystyczne Florencji

Ochłodę może przynieść z pewnością wizyta w jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków, czyli Katedrze Santa Maria del Fiore. Jest to jeden z największych kościołów na świecie, z przepiękną marmurową fasadą wykonaną w stylu neogotyckim. Jego budowa trwała blisko 600 lat. Zaraz naprzeciwko głównego wejścia do katedry stoi równie okazałe Baptysterium, a tuż obok dzwonnica, z której można wpatrywać się w panoramę Firenze, jak po włosku nazwana jest Florencja.

Florencja Katedra

Katedra Florencja

Katedra Wieża Florencja

Florencja Baptysterium

Chyba jednak najczęściej odwiedzanym miejscem, gdzie oczywiście obowiązkowo trzeba zajrzeć, jest Piazza della Signoria, przy którym znajduje się drugi po katedrze charakterystyczny dla Florencji budynek, czyli Pałac Vecchio zwany także ratuszem. Na placu nie można nie zauważyć trzech monumentalnych rzeźb. Pierwszą z nich jest Dawid Michała Anioła - wierna kopia, wyrzeźbionego w 1501 roku, chyba najsłynniejszego posągu na świecie. Oryginał w 1873 roku został przeniesiony do Galerii Dell’Academia, gdzie można go podziwiać do dziś. Kolejnymi dziełami wartymi podziwu są fontanna Neptuna oraz rzeźba Herkules i Kakus. Na placu jest także konny posąg jednego z założycieli rodu Medyceuszy, księcia Toskanii, Kosmy I.

Palazzo Vecchio

Florencja Palazzo Vecchio

Pomnik Dawida

Florencja Fontanna Neptuna

Piazza della Signoria


Nieopodal placu Piazza della Signoria znajduje się jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie, czyli Galeria Uffizi. Są tu prace m.in. Leonarda da Vinci, Tycjana, Rubensa, Caravaggio i wielu innych wspaniałych artystów, którzy tworzyli dla i dzięki Medyceuszom. Ciekawostką jest to, że w galerii można znaleźć także obrazy polskich królów, m.in. Zygmunta I, Jana III Sobieskiego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Aby być pewnym, że uda nam się zwiedzić Galerię Uffizi, należy zajrzeć na jej stronę internetową i zamówić bilet właśnie tą drogą - www.uffizi.com

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także najstarszy most na rzece Arno, czyli Ponte Vecchio, zwany obecnie Mostem Złotników (zdjęcia poniżej). Początkowo służył głównie przeprawą oraz drobnym handlarzom ryb, skór i mięsa, ale od XVI wieku stał się ostoją warsztatów oraz sklepów jubilerów i złotników.

Florencja Most Złotników
Widok z brzegu na Most Złotników

Florencja Ponte Vecchio
Uliczka prowadząca przez Ponte Vecchio we Florencji

Nieopodal, przy lodżii Mercato Nuovo znajduje się La Fontanna del Porcellino, której głównym elementem jest rzeźba dzika, wykonana z brązu, a jej nazwa pochodzi od pochodzi od słowa porcellino, czyli prosiaczek. Legenda głosi, że ten, kto pogłaszcze dzika po nosie, wróci do Florencji. Inna jej wersja mówi o gwarantowanym szczęściu po przetarciu dzikiego nosa nowa monetą i wrzuceniu jej do kraty fontanny.

Atrakcją, którą warto dodatkowo odwiedzić jest Piazza Santa Croce z gotyckim kościołem św. Krzyża, gdzie znajduje się grób Michała Anioła oraz wielu znamienitych mieszkańców tego pięknego miasta.

Kościół Santa Croce

Florencja Piazza Santa Croce

Santa Croce Florencja

To tylko kilka obowiązkowych punktów podczas zwiedzania miasta - Florencja to setki zabytków, cudowne wąskie uliczki oraz przyjaźni ludzie. Poleć tam lub pojedź i odkryj ją po swojemu!

Przykłady rzadziej odwiedzanych przez turystów miejsc:

Muzeum Gucci
Muzeum Gucci

Florencja Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Florencja Stefano Bardini
Muzeum Stefano Bardini

Palazzo Medici Riccardi
Palazzo Medici Riccardi

Florencja Palazzo Pitti
Palazzo Pitti

Autor: Łukasz Żur

Tanie loty do Florencji

Do Florencji z Polski najłatwiej dostać się samolotem. Lądować możemy na:

- pobliskim lotnisku Aeroporto di Firenze / Port lotniczy Florencja-Peretola (brak bezpośrednich tanich lotów z Polski)

- lotnisku Bolonia Guglielmo Marconi (tanie loty z Wrocławia, Krakowa i Warszawy Modlina - Ryanair)

Florencja Tanie loty

- lub lotnisku Piza International Airport / Galileo Galilei (tanie loty z Krakowa, Gdańska i Warszawy Modlina - Ryanair)

Florencja Tanie bilety

Zarówno Bolonię i Pizę warto zwiedzić w międzyczasie - jeden dzień powinien wystarczyć na ogólne poznanie miast.
Ceny biletów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto w dzień zwiedzać miasto, a spać i wypoczywać poza nim. Florencja ze względu na swą popularność nie należy do najtańszych, a rozgrzane powietrze może doskwierać także wieczorem i nocą.

Mapa Florencji
Hotele we Florencji

Jeśli szukasz taniego noclegu we Florencji lub okolicach, sprawdź porównanie hoteli na www.hotgo.pl
Florencja Hotele

Brak komentarzy: