sobota, 2 stycznia 2016

Przewodnik po Bolonii [Bolonia, Włochy]


Do stolicy regionu Emilia-Romania możemy łatwo dolecieć tanimi liniami z wielu miast w Polsce. Warto skusić się na podróż tutaj nie tylko na wygodne połączenia, ale przede wszystkim na bogatą kulturę, wiele zabytków i ciekawą historię. Bolonia słynie ze swoich podcieni (portici), pod którymi można chodzić przez całą starówkę. Powstały, gdy miasto nie mogło rozwijać się już poza mury miejskie i dobudowywano piętra kamienic, wychodząc z ich obrębem na ulice. Budynki mają tu często wieżyczki. Najlepiej spojrzeć na dachy miasta ze szczytu Torre Asinelli, o której piszę poniżej.

Panorama Bolonii

Bolonia

Bolonię założyli starożytni mieszkańcy tej części Europy, czyli Etruskowie. Niektórzy uważają, że osadnictwo miało tutaj miejsce jeszcze wcześniej. Historia nie oszczędziła jej wojen - najeżdżali ją Galowie, Rzymianie, a także plemiona barbarzyńców. Miasto było więc wielokrotnie grabione.

Przez około 200 lat - między XIV a XVI wiekiem - Bolonia miała status niezależnego państwa-miasta. Temu szczęśliwemu okresowi zaszkodziły walki rodów arystokratycznych. Miastem rozpoczęli rządzić Bentivogliowie. Następnie w 1506 roku Bolonię przejęło państwo kościelne, a dalszą zmianę przyniosły czasy Napoleona. Dziś Bolonia (Bologna) to silne gospodarczo i kulturalnie miasto, będące stolicą regionu Emilia-Romania.

Na początek - krótki film o Bolonii


Atrakcje turystyczne Bolonii


Uniwersytet Boloński - dawna siedziba w Palazzo dell’Archiginnasio


Zaczynamy od niego, bowiem założenie tego najstarszego w Europie uniwersytetu w 1088 roku, przyniosło wiele korzyści także dla Polski - studiował tutaj wszak Mikołaj Kopernik. W XIII wieku uczyło się tutaj już 10 000 studentów. Wchodząc po schodach możemy zobaczyć na suficie liczne herby rodów, z którymi związana była historia alma mater. Najsłynniejszym jednak pomieszczeniem jest sala anatomiczna, gdzie uczono się budowy człowieka - na środku stoi stół, na którym dokonywano badań. Co ciekawe, mogły tutaj wykładać kobiety.
Uniwersytet opuścił budynek w 1803 roku. Od 1838 jest tu Biblioteka Komunalna z cennymi zbiorami.
Obecnie główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego to Palazzo Poggi. Można zobaczyć eksponaty w muzeum, ale można też przejść się tylko korytarzami oraz podziwiać rzeźby i tablice ku czci naukowców. Jest też pomnik Mikołaja Kopernika.

Bolonia Uniwersytet
Wejście do starego budynku uniwersyteckiego

Bolonia Sala Anatomiczna
Sala anatomiczna na Uniwersytecie Bolońskim

Wieże Bolonii - Asinelli i Garisenda


O walce możnych tego miasta w dawnych czasach przypominają nam wieże. Każda rodzina chciała mieć wieżę wyższą od tych wznoszonych przez sąsiadów. Siedem wieków temu Bolonia wyglądała jak naszpikowana wieżowcami. Tylko dwie spośród ponad 180 budowli zachowały się dziś stosunkowo nieuszkodzone. Większość z nich rozebrano w XIII wieku, wraz ze schyłkiem epoki feudalnej, a jako ostatnie zniknęły wieże Artesini i Riccadonna - w 1917 roku.
Wieżę Torre degli Asinelli możemy zwiedzać - trzeba wejść po 498 schodach, ale dla panoramy Bolonii warto. Obok niej stoi Torre della Garisenda - zachowała się jednak w połowie.

Bolonia Wieże
Dwie wieże - Asinelli i Garisenda

Bolonia Dwie wieże
Torre Asinelli widziana z tarasu Bazyliki San Petronio

Główny plac - Piazza Maggiore


Tutaj znajduje się Fontanna Neptuna wykonana z brązu. Jest dziełem Giambologny z 1563 roku. Bóg mórz i oceanów otoczony jest nimfami. Jeden ze starszych mieszkańców tej włoskiej miejscowości podszedł do mnie i na migi pokazał, żebym za nim poszedł. Zaprowadził mnie w róg placu i stanęliśmy w odległości kilkunastu metrów za plecami Neptuna. Staruszek pokazał ręką w kierunku rzeźby i zaczął się śmiać. Gdy spojrzałem w tamtym kierunku, okazało się, że ręka Neptuna zamieniła się w coś zupełnie innego...

Bolonia Neptun
Fontanna Neptuna w całej okazałości

Bolonia Fontanna
Wieczorem w centrum Bolonii

Bolonia Penis
Z tej perspektywy Neptun wygląda jeszcze ciekawiej...

Przy placu stoi Bazylika San Petronio. To jeden z największych gotyckich kościołów w kraju. Po drugiej stronie jest Palazzo del Podesta z XIII wieku. Był siedzibą bolońskiej władzy świeckiej.

Bolonia Bazylika San Petronio
Bazylika San Petronio w Bolonii

Warto wstąpić też do Ex-Sala Borsa, czyli dawnej giełdy papierów wartościowych, w której dziś rozlokowała się miejska biblioteka. Pod szklaną podłogą można zauważyć chodnik z epoki Imperium Rzymskiego i pozostałości starożytnego forum.

Bolonia Sala Borsa
Sala Borsa

Palazzo d'Accursio jest ratuszem, w którym urzęduje rada miasta Bolonia. Przynależy do niego wieża zegarowa. Znajduje się tutaj Muzeum Morandi z pracami artysty, a także Miejska Kolekcja Sztuki - Le Collezioni Comunali d'Arte. Między XVI a XIX wiekiem był oficjalną siedzibą legatów papieskich.

Bolonia Pałac d Accursio
Palazzo d'Accursio widziane z tarasu na bazylice

Bolonia Ratusz
Siedziba urzędu miejskiego wieczorem - wieżyczka zegarowa

W Palazzo del Podesta mieści się obecnie informacja turystyczna - punkty dla turystów noszą nazwę Welcome Bolonia.

Bolonia Pałac Podesta

Muzeum Historii Bolonii w Palazzo Pepoli - Musei Nella Citta / Genus Bononiae


Jeśli fascynują Was muzea nowoczesne, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Nauki w Oslo, z pewnością powinniście zajrzeć tutaj. Bardzo nowoczesna forma prezentacji historii Bolonii. Do tego kawiarnia i dużo miejsca na odpoczynek.

Bolonia Muzeum

Bolonia Muzea

Okienko z widokiem na kanał przy Via Piella

Przez Bolonię niegdyś przepływała woda w kanałach. Dziś zostały one schowane pod zabudowaniami. Ciężko zauważyć to małe okno, chociaż przechodziłem ze trzy razy. Na szczęście da się też zauważyć kanał z pobliskiego mostku.

Bolonia Most
Jedno z miejsc, w którym widać wynurzający się z podziemi kanał

Bolonia Okna
Okienko, z którego widać kanał

Muzeum Średniowiecza - Museo Medievale


Można tutaj obejrzeć grobowce znanych średniowiecznych naukowców, kamienne rzeźby i przedmioty z brązu, a także medale oraz instrumenty muzyczne. Osoby zafascynowane militariami będą mogły zobaczyć średniowieczną broń. Wystawiane są też przedmioty... z kości.

Muzeum Archeologiczne - Museo Archeologico


Jedno z najciekawszych muzeów w Bolonii. Dzięki zbiorom poznamy historię miasta, a także dzieła artystów egipskich, rzymskich i etruskich. Wśród ciekawych przedmiotów są narzędzia, urny etruskie i egipskie sarkofagi. Jest też egipska mumia.

Bolonia Archeologia
Wejście do Muzeum Archeologicznego nie zapowiada nic nadzwyczajnego, ale...

Bolonia Muzeum Archeologiczne
Znajdziemy w nim mnóstwo dużych i małych przedmiotów z wykopalisk

Muzeum Muzyki - Museo della Musica


Choć nie jest to duży obiekt, z pewnością zaciekawi miłośników muzyki. Zgromadzono tutaj liczne instrumenty muzyczne, których dziś już raczej powszechnie nie używa się na scenach koncertowych. Są też rękopisy Straussa, Verdiego i Wagnera.

Bolonia Muzeum Muzyki
Jeden z eksponatów Muzeum Muzyki w Bolonii

Museo Civico d'Arte Industriale e Quadreria Davia Bargellini


Lekki miszmasz stylistyk i przedmiotów, będący jednak jednym z największych zbiorów sztuki w Bolonii.

Bolonia Muzeum Industrii


Co jeszcze zobaczyć w Bolonii?


Warto jednak nie kończyć zwiedzania Bolonii na najważniejszych zabytkach. Po całym dniu odkrywania miasta warto usiąść pod Fontanną Neptuna, by obserwować ludzi, zasmakować prawdziwej włoskiej kawy w jednej z wielu małych i przytulnych kawiarenek lub wybrać się na smaczną pizzę. Warto również pospacerować po mniej gwarnych uliczkach, które mają do zaoferowania swoje piękne kamienice lub pałace. Jeżeli czas pozwoli, można się również wybrać do jednego z bolońskich parków, by na zielonej trawie poczytać ulubioną książkę i odpocząć.

Z pewnością już samo spacerowanie pod podcieniami sprawia dużo frajdy!

Bolonia Stare Miasto
Jedne z najstarszych podcieni są przy Piazza Mercanzia

Bolonia Piazza Mercanzia
Palazzo della Mercanzia

Bolonia Podcienia
Wieczorem portici urzekają grą kolorów, a za dnia dają schronienie przed intensywnym słońcem lub deszczem

Jak oszczędzić w podróży?


Jeśli chcemy zobaczyć w Bolonii wszystko, co możliwe do zwiedzenia, warto zainwestować w Bologna Welcome Card, czyli kartę uprawniającą do bezpłatnych wizyt w muzeach, zniżki na rezerwację noclegu, jedną z form komunikacji po mieście, a także zniżki w różnych punktach usługowych i gastronomicznych. Można też korzystać za jej pomocą z punktów wifi bez ograniczeń. Wraz z kartą otrzymamy rozpiskę muzeów i aktualne godziny ich otwarcia. To zdecydowanie ułatwia poruszanie się między nimi i wykorzystanie karty do granic możliwości. Karta obowiązuje 48 godzin.
Zamówić ją możesz na www.bolognawelcome.com

Bolonia Zniżki

Mapy dostępne są bezpłatnie w punktach informacji turystycznej (m.in. Piazza Maggiore i na lotnisku). Wśród nich - Bologna, Free map for young travellers made by locals - dedykowana młodym podróżnikom, z poradami od tutejszych studentów.

Bolonia Dla dzieci
Mapa Bolonii dla młodzieży

Bolonia Ferrari
Folder dla pragnących przejechać się Ferrari

Bolonia Enoturystyka
Ulotka o enoturystyce w Bolonii

Tanie hotele i noclegi w Bolonii


Albergo Garisenda
Hotel położony w centrum Bolonii przy via Rizzoli 9, w budynku rozpoznawalnym przez obecność McDonalds. W pobliżu są też słynne dwie wieże i inne zabytki Starego Miasta. Być może jest tutaj odrobinę głośno, ale to ładny i przyjemny obiekt.
Zobacz więcej informacji i zarezerwuj na hotgo.pl

Hotel Citta di Bologna
Ośrodek odległy o pięć kilometrów na północ od centrum Bolonii, przy via Romita 12. Do centrum możemy dotrzeć autobusami. Działa tutaj pole namiotowe, można zostawić tutaj samochód. Blisko stąd do lotniska i do szerokiej drogi - może być czasem głośno. więcej


Albergo San Vitale
Przystępna cena za wysoki standard. Hotel położony przy ulicy San Vitale 94, nieopodal Pinakoteki. Niedaleko spacerem jest też do ścisłego centrum Bolonii. Pamiętajmy, że w czasie dużych imprez turystycznych i festiwali ceny mogą rosnąć.

Hotel Nuovo del Porto
Mały obiekt w centrum Bolonii, z którego blisko jest do tutejszych muzeów. Dostępne jest bezpłatnie wifi. Pokoje niewielkie, ale zadbane, z dostępem do telewizji i wygodną łazienką. więcej

Gdzie zjeść i kupić lokalne produkty


Bolonia doczekała się przydomka "tłustej" - La Grassa, bo część tradycyjnej kuchni stanowią potrawy kaloryczne. Przyładowo są to mortadella, tortellini czy tagliatelle con ragu. Warto skosztować też słynny ser parmiggiano i inne odmiany, mniej znane, takie jak nero. Miałem okazję spróbować ich u właściciela sklepu Simoni w dzielnicy targowej Quadrilatero, tuż obok Piazza Maggiore.

Bolonia Simoni
Gościnne przyjęcie przez właściciela sklepu Simoni

Bolonia Lokalne produkty
Lokalne produkty - aby dostać swoje zamówienie trzeba poczekać w długiej kolejce

Bolonia Mięso
Jeszcze więcej tutejszego mięsa

Ser nero
Ser nero

Bolonia Prosciutto
Szynka prosciutto

Osteria del Sole - jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Bolonii. Można tutaj wyłącznie napić się wina, a potrawy należy przynieść samemu. Vicolo Ranocchi 1/D

Trattoria Anna Maria - prowadzona przez mieszkankę Bolonii, obiekt polecany jest pocztą pantoflową i żeby coś zjeść, czasem trzeba poczekać na wolny stolik. Via delle Belle Arti 17

Trattoria da Vito - tradycyjna kuchnia bolońska, uwielbiana przez miejscowych, bo i smacznie i porcje duże. Via Musolesi 9

Ristorante La Bella Napoli - pizzeria dla wymagających w przystępnej cenie. Zjeść tutaj można też inne dania, w tym sałatki i desery. Via San Felice 40

Trattoria da Gianni - trochę drożej, ale ponoć jeszcze smaczniej niż w powyższych. Polecane są zwłaszcza makarony. Plusem jest także wystrój. Sugeruje się rezerwowanie stolików. Via Clavature 18

Ristorante Donatello - jadają tutaj sławni mieszkańcy, a prowadzi ten interes od ponad wieku ta sama rodzina. W 1903 roku założył tę restaurację Donatello Fanciullacci z żoną Elvirą i dziećmi - Otello, Bruno i Ferruccio. Ceny powyżej 25 euro. Via Righi Augusto 8

Miłośnicy słodkości i włoskiego espresso znajdą coś dla siebie we wszystkich kawiarniach rozsianych po terenie miasta, ale polecane są szczególnie Gellateria Gianni przy via Montegrappa 11 oraz Paolo Atti & Figli przy via Caprarie 7.

Więcej restauracji można znaleźć w ulotkach w Bolonii - kliknij, aby powiększyć ten rysunek:


Informacje praktyczne


Z lotniska dotrzemy do stacji kolejowej (blisko centrum) autobusem. O komunikacji miejskiej przeczytacie na www.atc.bo.it
Po centrum Bolonii nie można jeździć autem. Najlepiej pójść na długi spacer i skryć się pod arkadami w gorący dzień.
Informacje o muzeach, cennikach i porach otwarcia znajdziecie na iat.comune.bologna.it. Tam także jest program imprez kulturalnych w Bolonii.
Na Piazza Maggiore jest informacja turystyczna. Możemy tam zaopatrzyć się też w pamiątki z nadrukami uniwersytetu, Ferrari czy Ducati (więcej o włoskich markach aut). Tutaj wykupisz wycieczki fakultatywne z przewodnikiem. Dostępne są też bezpłatne mapy. Co ciekawe, Bolonia wydała też przewodnik w języku polskim (poniżej).
Pozostałe punkty informacji turystycznej znajdziesz na lotnisku oraz w strefie targów bolońskich.

Bolonia Przewodnik
Ten przewodnik w języku polskim po Bolonii opublikowało Wydawnictwo Dikappa

Pamiątki z Bolonii


Oprócz opisywanych wyżej produktów lokalnych, potraw i słodyczy, możesz przywieźć ubrania, kubki i inne gadżety z nadrukami miejscowych firm oraz uniwersytetu. Do nabycia m.in. w informacji turystycznej.

Bolonia Pamiątki

Bolonia Lamborghini

Włochy Bolonia

Mapa Bolonii
Zainteresuje Cię też:
Galleria Ferrari w Maranello pod Bolonią


Bolonia Hotele

Brak komentarzy: