środa, 6 sierpnia 2014

Sycylia [wakacje, przewodnik, mapa]


Sycylia to na wakacje pomysł idealny. W tym wpisie znajdziecie przewodnik po Sycylii oraz liczne zdjęcia, filmy i mapę wyspy. Zobaczycie popularne atrakcje turystyczne wyspy Sycylia z Palermo i wulkanem Etna na czele, a także mniej znane regiony, takie jak okolice lotniska Trapani, skalne miasto Erice czy pola soli w Marsala. Zapraszam w podróż!

Sycylia Przewodnik

Mapa Sycylii

Sycylia na mapie Europy leży na końcu "włoskiego buta", czyli Półwyspu Apenińskiego. Z wyspy blisko na Maltę i do Afryki. Zobacz położenie Sycylii:

Sycylia Mapa
źródło: openstreetmap.orgTanie loty na Sycylię

Jak dolecieć na Sycylię? Tanie loty docierają na cztery lotniska. Wizzair lata na najbardziej na zachód wysunięte lotnisko Katania (Catania). Stąd najbliższej do kurortów wypoczynkowych wyspy Sycylia. Ryanair dociera na aż cztery, czyli wszystkie, lotniska pasażerskie - Trapani Birgi (dostępne z Polski - Kraków i Warszawa Modlin), Palermo, Catania i Comiso.

Tanie loty Ryanair - Sycylia:
Sycylia Tanie loty

Tanie loty Wizzair na Sycylię:
Sycylia Tanie bilety

Atrakcje turystyczne Sycylii

Oto najciekawsze miejsca i miasta na wyspie Sycylia:

Palermo

Zwane stolicą Sycylii Palermo to kulturalne i gospodarcze centrum wyspy. Dlatego właśnie tuż obok Palermo zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko i to stąd turyści najczęściej rozpoczynają swoją przygodę na wyspie. Historia Palermo sięga starożytności, stąd jednym z najcenniejszych zabytków w mieście są pozostałości murów rzymskich. Przez wieki miasto zmieniało właścicieli - od Greków i Rzymian, przez Arabów, a nawet Francuzów i Hiszpanów, po czym w końcu w 1860 roku stało się częścią, wraz z całą Sycylią, zjednoczonych Włoch. Będąc w Palermo warto odwiedzić pałac królewski Normanów (Palazzo Reale lub Palazzo dei Normani) z bardzo znaną Capella Palatina. Inne ważne zabytki to teatr miejski Politeana, katedra Santa Rosalia, kościoły romańskie San Cataldo i San Giovanni degli Eremiti, a także renesansowy kościół Santa Maria del Miracoli. Wpływy arabskie są nadal obecne na wyspie i w mieście. Świadczy o tym choćby muzeum sztuki islamskiej, które mieści się w Palazzo della Zisa, zwanym pałacem myśliwskim.

Palermo Sycylia
Katedra w Palermo

Katania

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii, tuż u podnóża Etny, leży miasto założone przez Greków - Katania. To ważny węzeł komunikacyjny z portem morskim oraz międzynarodowym lotniskiem Fontanarossa. Stąd też możemy dojechać autostradą do Mesyny lub Palermo. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że w mieście działa metro. Miasto z racji swego położenia u stóp wulkanu jest też centrum rolnictwa na wyspie, a często nazywane było włoskim spichlerzem. Żyzne gleby tworzone przez pył wulkaniczny są rekompensatą niszczenia miasta przez erupcje. W Katanii znajduje się pierwszy na Sycylii uniwersytet - założony w XV wieku. Można powiedzieć, że wulkanowi Katania zawdzięcza swe największe zabytki. Zostały one bowiem zasypane przez pył lub zalane przez lawę, a współcześnie odkopane. Tak było m.in. z greckim teatrem, Odeonem, Rzymskim Forum, termami oraz wieloma zabytkami starożytności. Wartymi odwiedzenia miejscami są Castello Ursiono, Palazzo degli Elefanti - obecnie siedziba władz miejskich, Palazzo Biscari oraz katedra San Benedetto da Norcia i katedra Sant'Agata alla Fornace / San Biagio. Większość z nich znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta skupionej wokół Piazza Duomo. Symbolem Katanii jest Fontana dell'Elefante, czyli fontanna ze słoniem w roli głównej znajdująca się w centrum miasta na placu przed katedrą. Odwiedzając Katanię koniecznie trzeba spróbować najsłynniejszego posiłku pochodzącego z tego miasta, czyli Pasta alla Norma.

Katania

Taormina

Po drodze z Messyny do Katanii warto odwiedzić niewielką miejscowość - Taorminę, leżącą na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Taormina jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości na wyspie, za sprawą bardzo dobrze zachowanych zabytków starożytności. Zwiedzić warto teatr grecki (amfiteatr), katedrę z XIII wieku oraz zamek Palazzo Corvaja. Tuż obok miasta znajduje się mała wyspa Isola Bella, nazywana perłą Morza Jońskiego.

Sycylia Taormina

Mesyna

Mesyna to jedna z największych miast na Sycylii. Znajduje się najbliżej Włoch kontynentalnych, nad Cieśniną Mesyńską. Zostało założone w starożytności przez Greków pod nazwą Zankle, co znaczy kosa. Mesyna (po włosku Messina) nie miała tak dużo szczęścia, jak większość miast we Włoszech. Na początku XX wieku nawiedziło ją potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło sporą część miasta wraz z jej cennymi zabytkami. Dziś w mieście możemy podziwiać odbudowaną katedrę romańską z największym na świecie mechanizmem zegarowym. Będąc w mieście nie można nie zauważyć tzw. pylonów mesyńskich. Są to ogromne słupy wysokiego napięcia, które podtrzymywały trakcję przewieszoną przez Cieśninę Mesyńską. Dziś są zabytkiem - kable wysokiego napięcia poprowadzone są bowiem po dnie morza. Inne warte zobaczenia zabytki to Fontanna di Orione, Museo Regionale z obrazami Caravaggia oraz Ogród Botaniczny Pietro Castelli, który jest częścią Uniwersytetu w Messynie. Z Messyny pochodzi zwycięzca kolarskiego wyścigu Tour de France z 2014 roku, Vincenzo Nibali.

Mesyna

Syrakuzy (Siracusa)

Na południe od Katanii, także na wschodnim wybrzeżu Sycylii, leżą Syrakuzy, miasto założone w VIII w. p.n.e. przez Greków. Stąd w mieście wiele zabytków sztuki greckiej - między innymi, najstarszy na całej Sycylii, poświęcony Apollinowi peripteros (perypter, czyli świątynia otoczona pojedynczą kolumnadą), agora oraz wielki teatr grecki. Jednym z najbardziej okazałych zabytków Syrakuz jest katedra zaadaptowana ze starożytnej świątyni Ateny. Tuż u wybrzeży miasta znajduje się mała wyspa Ortyga, gdzie można podziwiać sławną fontannę Diany, położoną tuż przed Pałacem Archimedesa.

Syrakuzy

Ragusa

Na południowym wybrzeżu Sycylii możemy odwiedzić miasto Ragusa ze starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Najcenniejsze zabytki miasta to Katedra San Giovanni oraz Duomo di San Giorgio. Miasto to ostoja spokoju, gdzie można zjeść naprawdę smaczne ryby od rybaków codziennie wypływających w morze na swoich małych łodziach.

Ragusa

Wulkan Etna

Najpopularniejszą atrakcją Sycylii jest największy czynny wulkan Europy, czyli Etna. Obecnie mierzy on 3340 m n.p.m, a jego wysokość dzięki częstym wybuchom zmienia się. Wulkan owiany jest wieloma legendami i mitami. To tu znajdować się miała kuźnia Hefajstosa. Według innej starożytnej legendy we wnętrzu Etny żyje stugłowy olbrzym Tyfon, którego umieścił tam Zeus. Na wycieczkę na wulkan najłatwiej wybrać się z pobliskiej Katanii. W okresie aktywności - wyrzucania pyłów lub lawy - często organizowane są specjalne ekspedycje, aby podziwiać to rzadkie zjawisko. Z racji swojej dużej aktywności w postaci wyrzucania ogromnej ilości pyłu wulkanicznego, Etna staje się od czasu do czasu powodem zamknięcia przestrzeni powietrznej nad tą częścią Europy, co skutecznie utrudnia ruch lotniczy. Na zboczach Etny działa Parco Nazionale dell’Etna. Żyzne ziemie, tworzone przez pył wulkaniczny, są wykorzystywane do uprawy pomarańczy cytryn oraz winogron.

Wulkan Etna

Agrigento

Miasto, podobnie jak większość osad południowej Sycylii, zostało założone przez Greków. To tu znajduje się jeden z najsłynniejszych kompleksów zabytków na wyspie, tzw. Dolina Świątyń – Valle dei Templi, złożona z bardzo dobrze zachowanych ruin ośmiu świątyń. Najlepiej zachowana i najbardziej znana jest Tempio Della Concordia. Największą jest świątynia poświęcona Zeusowi.

Agrigento

Caltanissetta

Jedną z miejscowości, jakie proponuje Sycylia środkowa, to Caltanissetta - stolica prowincji o tej samej nazwie. Najcenniejszymi zabytkami miasta są Palazzo Mancada, Katedra Santa Maria la Nova oraz siedziba biskupa Palazzo Vescovile.

Caltanissetta

Trapani

Miasto, którego starówka umiejscowiona jest na cyplu. Trapani oferuje dużo zabytkowych kościołów i budynków w barokowym wydaniu. Godna odwiedzenia jest świątynia Chiesa del Purgatorio, w której znajdują się wielkie rzeźby o tematyce religijnej, które co Wielkanoc taszczone są na plecach wiernych w procesji. Warto z Trapani wyruszyć w okolicę, by zobaczyć piękne pasma pól, otoczone górami, a także winnicami i hotelami pośród przyrody.
Trapani
W Trapani najlepiej zjemy w Cantina Siciliana przy Via Giudecca 36, gdzie serwowane jest busiate al pesto Trapanese - gruby makaron z bazylią, migdałami i pomidorami. Do tego w parze idzie najlepsze sycylijskie wino - do wyboru 500 produktów. www.cantinasiciliana.it

Erice

Skalne miasto dostępne kolejką linową ze wschodniej części miasta Trapani. Warto tu wyjechać, aby zobaczyć piękną panoramę wybrzeża zachodniej Sycylii, a także wspaniale zabudowane wzgórze.

Erice

Są tutaj kamienice, które połączono stromymi brukowanymi uliczkami. Wspinaczka po Erice może zmęczyć, ale dla takich widoków warto. Najlepiej zwiedzać w słoneczny dzień, bowiem w deszczu ulice stają się śliskie.

Trapani Erice

Erice Kolejka linowa

Marsala

W tutejszej winnicy Florio w 1862 roku miał przebywać Giuseppe Garibaldi. Wina z Marsala na światowe stoły wpłynąć miały w XVIII wieku za sprawą brytyjskiego kupca Johna Woodhouse'a. Wzmocnione wino podobne do Porto było idealne do eksportu przez ocean. Dzisiaj wina w Marsala są najwyższej jakości. Te mające różne nasycenie słodkości doskonale pasują do migdałów i serów, a te wytrawne - do innych stosownych rozkoszy podniebienia. Od miejscowości Marsala do stolicy prowincji, Trapani, ciągną się baseny, z których odparowuje słona woda morska. Tak - stosując ręczną produkcję - uzyskuje się podobno najlepszą sól we Włoszech.

Sycylia Sól

Na kolację można zatrzymać się w Sapori di Sole serwującym sycylijskie specjalności, takie jak caponata (słodki i kwaśny bakłażan), solony tuńczyk i świeże owoce morza. Do picia limoncello, czyli likier cytrynowy, a także szeroki wybór win z regionu. (Via Caturca 6)

Marsala

Sycylia Marsala


Plaże Sycylii i okoliczne wyspy

Sycylia to nie tylko ta jedna wyspa, którą wszyscy kojarzymy, ale także okoliczne wysepki. Zacznijmy jednak od zobaczenia, jakie plaże są na wyspie Sycylia.

Plaża San Vito lo Capo

Sycylia Plaże
Piękna - podobno najpiękniejsza we Włoszech - plaża rozpoczynająca zatokę Golfo de Castellammare. Morze, piasek, miasto, a w głębi lądu tło z wysokich gór. Wygląda prawie jak Rio de Janeiro. Z Trapani dojedziemy tu zwykłym autobusem rejsowym. Warto się wybrać na tę malowniczą plażę choć na jeden dzień.
Za cyplem, patrząc od strony Trapani, znajduje się miejscowość Scopello. Można tutaj zjeść dobre potrawy z owoców morza. W starym łowisku tuńczyka jest basen, w którym kręcono hollywoodzki hit Ocean's Twelve. Teren ten wchodzi w skład rezerwatu natury Zingaro, gdzie pełno jest zatoczek idealnych do pływania z rurką oraz sporo zakątków z nienaruszoną roślinnością.

Plaża Cefalu

Podobno najpiękniejszy kurort wakacyjny Sycylii. Średniowieczne miasteczko Cefalù leży u stóp potężnej skały Rocca w okolicach Palermo. Greckie słowo “kefale” oznacza przylądek. W Cefalu rozwinęło się rybołówstwo oraz obsługa ruchu turystycznego.

Cefalu

Pantelleria

Wyspa Pantelleria, uznawana jest za jedno z najbliższych Afryce miejsc we Włoszech. Leży bowiem jedynie niecałe 71 km od wybrzeża Tunezji. Ta wyspa pochodzenia wulkanicznego, nazywana czarną perłą Morza Śródziemnego, jest rajem dla turystów szukających spokoju i ciszy. Na wyspie znajduje się dużo małych, ustronnych plaż, gdzie najcenniejszą wartością jest prywatność. Wyspa może się pochwalić sławnymi lokatorami, wśród nich znajdują się Madonna, Giorgio Armani czy Sting. Największą atrakcją wyspy są ciepłe powulkaniczne baseny, słone jezioro Specchio di Venere - zwierciadło Venus oraz wino regionalne Moscato di Pantelleria i Moscato Passito di Pantelleria.

Pantelleria

Lampedusa

Jedna z najmniejszych zamieszkałych włoskich wysp - Lampedusa to największa z archipelagu wysp Pelagijskich. I choć wyspa zajmuje niecałe 21 km kwadratowych, ma swoje małe lotnisko. Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Europie - Spaggia dei Conigli - i to ona jest największą atrakcją turystyczną wyspy. Przy plaży rozciąga się malowniczy pas krystalicznie czystej płytkiej wody, przez którą można przejść docierając do wysepki zwanej Wyspy Królików. Z gorszej strony znamy tę wyspę z mediów - napływają tu uchodźcy z Afryki, często ryzykując życiem. To dla nich furtka do Europy.
Niektórzy twierdzą, że Lampedusa to taka włoska Błękitna Laguna znana z Malty. Coś w tym jest - zobaczcie na zdjęciu:
Lampedusa

Arcipelago delle Eolie

Archipelag Wysp Liparyjskich na północ od Sycylii. Położony na Morzu Tyrreńskim. Wyspy te mają często przydomek wysp eolijskich - nazwa pochodzi od Eola, mitologicznego władcy wiatrów. Na zdjęciu wyspa Lipari:
Lipari Sycylia

Stromboli

Kolejną wyspą na północ od Sycylii jest Stromboli, leżąca w archipelagu Wysp Liparyjskich. To tu kończy się opisana przez Juliusza Verne’a „Podróż do wnętrza Ziemi”. Stromboli to nadal czynny wulkan, który wyłonił się z Morza Tyrreńskiego. Wyspa z uwagi na swój stożkowaty kształt oraz częste erupcje wulkanu jest prawie niezamieszkała. W pięciu osadach: Scari, Ginostra, San Vincenzo, Ficogrande i Piscita przebywa na stałe około 600 osób.

Wulkan Stromboli

Hotele na Sycylii

Cantine Virzi - działająca winnica z pokojami do nocowania w okolicy miasta Segesta
Hotel Stella D'Italia - czterogwiazdkowy hotel marki Best Western w centrum Marsala obok katedry
Pensione Tranchina - rodzinny pensjonat w Scopello

Zobacz więcej i porównaj ceny - znajdź najtańszy hotel w serwisie www.hotgo.pl
Sycylia Hotele


Obejrzyj i zakup przez Internet przewodnik drukowany po - między innymi - Sycylii:

Sycylia PrzewodnikiSycylia (Sicilia)

Ukształtowanie terenu, Klimat, Historia, Odrębność kulturowa Sycylijczyków, Mafia, Świętowanie na Sycylii, Wybrane uroczystości, święta i obrzędy na Sycylii, Kuchnia sycylijska
Opisy atrakcji turystycznych:
Agrigento
Caltagirone
Katania (Catánia)
Cefalù
Enna
Érice
Marsala
Modika (Módica)
Monreale
Noto
Palermo
Ragusa
Syrakuzy (Siracusa)
Taormina
Trápani
Villa Romana de Casale
Wyspa Mozia (Ísola Mózia)
Wyspy Egadzkie (Ísole Égadi)
Wyspy Liparyjskie (Ísole Eólie o Lípari)

Byliście na Sycylii? Wybieracie się dopiero na południe Włoch? Dajcie znać w komentarzu!

Zobacz też: Pomysły na wakacje

Brak komentarzy: