wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

piątek, 8 sierpnia 2014

Rowerowy Potop - trasy rowerowe łatwe


Przyglądamy się po raz kolejny wyprawie organizowanej przez AZS i Stena Line we wrześniu tego roku. To impreza turystyczna składająca się z rejsu promem z Gdyni do Karlskrony oraz zwiedzania Szwecji na rowerze. Szczegóły oraz kod zniżkowy znajdziecie we wpisie Rowerowy Potop 2014 z AZS i Stena Line:

Szwecja Rower


SPRAWDŹ TEŻ: SZWECJA ROWEROWY POTOP 2015

Dzisiaj zobaczymy proste trasy dla rowerzystów, którzy chcieliby rekreacyjnie pozwiedzać Karlskronę, wyspę Aspö, półwysep Knösö oraz port Torhamn. Oto trasy biała i żółta.

Trasa biała - ultralajt (45 km)

Podążając tym szlakiem rowerowym można zwiedzić Karlskronę i jej najważniejsze atrakcje, czyli Kościół Admiralicji, dzielnicę Björkholmen i centrum. Skorzystać też można z bezpłatnego promu na wyspę Aspö, na której znajduje się twierdza Drottningskar.

Co mijamy po drodze:

A) Ruszamy z terminalu promowego Stena Line
Karlskrona Stena Line
1) Po prawej stronie są ruiny grodziska Lyckå slott (pozostałości dawnej średniowiecznej twierdzy duńskiej) – uwaga: ruiny można podziwiać po przejechaniu na drugą stronę drogi
2) Odbijając z trasy na prawo można zrobić szybkie zakupy w sklepach spożywczych w centrum handlowym Amiralen, gdzie znajdziemy typowe szwedzkie produkty spożywcze
3) Jadąc prosto, będziemy przejeżdżać przez malowniczy mostek łączący wysepki archipelagu szkierowego
4) Skansen Vämöparken – tradycyjne budownictwo z regionu Blekinge (wstęp bezpłatny)
5) Punkt widokowy Bryggareberget – zdobędziesz premię górską, jeśli wjedziesz między budynkami dawnego browaru (znak rozpoznawczy: charakterystyczne kominy)
6) Targ Rybny (Fisktorget) – kiedyś handlowano tu rybami, dziś to przystań białej floty
7) Dragsö – malowniczo położony camping nad wodą z punktem widokowym na wspaniałe szkiery
8) Björkholmen – dzielnica drewnianych domków
9) Rynek Wielki (Stortorget) – centrum Karlskrony z pomnikiem założyciela miasta – króla Karola XI
10) Kościół Admiralicji - największy drewniany kościół na Półwyspie Skandynawskim. Jest tu też rzeźba-skarbonka upamiętniająca żebraka Matsa Rosenboma, a także rzeźba Nilsa Holgerssona – bohatera Cudownej podróży Selmy Lagerlöf (znajdziesz ją u wlotu uliczki)
11) Nabrzeże Królewskie (Kungsbron) – tędy drogą morską szwedzcy królowie przybywali do Karlskrony. Obecnie podziwia się tu imponującą rezydencję gubernatora, replikę dawnej latarni morskiej, drogowskaz z dystansem do partnerskich miast Karlskrony oraz fortyfikacje Bastionu Aurora
12) Muzeum Morskie (Marinmuseum) – jedno z najpopularniejszych muzeów w południowej Szwecji. Ciekawą propozycją jest spacer podwodnym tunelem, gdzie można zobaczyć jak niegdyś wyglądało codzienne życie na okręcie, a także można postrzelać z armaty do Duńczyków. Bilet wstępu kosztuje 100 koron szwedzkich.

B) Wyspa Aspö
Szwecja Aspo
Rejs promem jest całkowicie darmowy. Na wyspie, poza idyllicznymi krajobrazami szwedzkiej prowincji, zobaczysz też twierdzę Drottningsskär, broniącą morskiego dostępu do Karlskrony od zachodu oraz pozostałości po stanowiskach armatnich batalionu artylerii przybrzeżnej. W drodze powrotnej - z wyspy Aspö do centrum Karlskrony - ścieżka rowerowa prowadzi na prawo od przystani promowej (na północ) aż do trasy prowadzącej do terminalu.

Zapowiada się ciekawa i łatwa trasa. Wybierzesz się w nią? Jest też druga droga:

Trasa żółta (45 km)

Trasa żółta przebiega przez główne wyspy centrum Karlskrony. Dodatkowo można urządzić sobie krótką przejażdżkę po półwyspie Knösö, gdzie znajduje się rezerwat dębów. Z terminalu promowego w Karlskronie odpływa statek do portu w Torhamn.

Co mijamy po drodze:

A) Port w Torhamn – obieramy kierunek w prawo, czyli na południe
1) Przylądek Torhamn – punkt Szwecji najbardziej wysunięty na południowy wschód. To rezerwat przyrody, który na kilka dni w roku przekształca się w poligon wojskowy. Po drodze podziwiać można malowniczy krajobraz liczącego 1650 wysp archipelagu wokół Karlskrony. Szlak dalej prowadzi na północ
2) Na obrzeżach miejscowości Möckleryd podziwiać można ryty naskalne z epoki brązu i pozostałości miejsca kultu utworzonego przez miejscową ludność ok. 2500 lat temu, w tym około 150 figur wyrytych na skale – słońca, bogów, okrętów, bohaterów i koni. Do tego magicznego i tajemniczego miejsca dotrzeć można po skręcie w prawo i pozostawieniu roweru na oznaczonym parkingu
3) W miejscowości Jämjö znajduje się XVIII-wieczny kościół oraz sklep spożywczy, w którym można uzupełnić zapasy. Na głównej drodze należy kierować się na zachód - w lewo
4) Szlak skręca w lewo (przez dość uczęszczaną drogę) na południe w stronę miejscowości Ramdala – znajduje się tu XII-wieczny kamienny bielony kościół oraz charakterystyczny luterański cmentarz
5) Jedziemy w prawo – w kierunku Karlskrony
6) Przed drogą E22 należy skręcić na lewo (zachód) w ścieżkę rowerową równoległą do głównej trasy (obok parku rozrywki Barnens Gård oraz kościoła w Lösen)
7) Za kościołem w Lösen należy skręcić w lewo - w ulicę Riksvägen
8) Nad potokiem Lyckeå można zatrzymać się przy Królewskim Młynie – zabytku architektury przemysłowej z początków osiemnastego wieku
9) W dzielnicy Lyckeby stoi typowe szwedzkie centrum handlowe Amiralen, w którym rozlokowały się sieciowe sklepy odzieżowe i spożywcze – wśród nich ICA oraz COOP (krótka wskazówka, co kupić w Szwecji na pamiątkę dla bliskich bez roweru: czekolady, dżem z maliny moroszki oraz słoiczki z różnie przygotowanymi śledziami, a także szwedzka kawa)
10) W tym punkcie można udać się prosto na terminal w kierunku wyspy Verkö, a jeśli starczy sił można odwiedzić centrum miasta Karlskrony (kierunek na wyspę Trossö)
11) Jeśli chcesz jeszcze chwilę pojeździć, to sześć kilometrów stąd, na wyspie Knösö, jest rezerwat dębów – urokliwy zakątek szwedzkiej przyrody (rower można zostawić nieopodal przystani, po czym obieramy kierunek na południowy zachód pomarańczowym szlakiem – przechodzimy schodami przez ogrodzenie, a następnie kładką przez trzęsawiska aż dojdziemy do przepięknych szkierowych wysepek)

B) Wracamy do terminalu promowego Stena Line. Od teraz będziemy wspominać tę wspaniałą podróż...


Dodatkowe informacje o trasach, wraz z mapkami, znajdziesz u organizatorów. Zobacz szczegóły >>

Karlskrona Muzeum Morskie
Muzeum Morskie w Karlskronie (na trasie białej)

Brak komentarzy: