czwartek, 21 kwietnia 2011

TANIE LOTY: Jak kupować bilet lotniczy tanio?


LotyWarto znać kilka podstawowych reguł, które pozwalają kupić tanio bilet lotniczy. Od czego zależy cena biletu na lot? Poznaj odpowiedź i nasze praktyczne wskazówki przy kupowaniu biletów.

Jak tanio kupić bilet lotniczy?


Najlepiej kupować bilet lotniczy z wyprzedzeniem co najmniej miesięcznym. Zarówno zakup wcześniejszy, jak i późniejszy może okazać się niekorzystny. W pierwszym wypadku - rośnie ryzyko, że będziemy musieli odwołać lot, a w drugim - ceny po prostu rosną przed dniem odlotu.

Teoretycznie bilety powinny być najtańsze w dni robocze, a najdroższe w weekendy. Nie jest to jednak regułą, bowiem niektóre loty są skonstruowane pod osoby podróżujące w celach biznesowych - wówczas bilety są droższe od poniedziałku do piątku. Na trasach do miejscowości wypoczynkowych powinno być odwrotnie - drożej w weekendy.

Bilety na poranne godziny zazwyczaj są droższe niż na wieczorne.

Nie zawsze bilet wyświetlany jako mniej kosztujący jest faktycznie tańszy. Po wybraniu biletów może się okazać, że ten, który był kilka złotych tańszy, staje się droższy poprzez doliczane opłaty lotniskowe. A ten droższy z kolei może okazać się bez opłat lotniskowych czy w dodatkowej promocji. Dlatego wybierz kilka konfiguracji i sprawdź, co tak naprawdę jest tańsze.

Kup bilet za granicą lub poproś kogoś, kto jest poza Polską. Często jest tak, że korzystając z zagranicznego komputera, wyświetla się inna oferta i cena niż dla osoby znajdującej się w Polsce. Zwykle cena jest niższa.

Jak najszybciej znaleźć promocje na tanie loty?


Tanie loty
W internecie najlepiej obserwować profile na Facebooku odpowiednich portali, które śledzą pojawiające się promocje na tanie bilety lotnicze. My polecamy na przykład profil YouGO!

Jeśli masz smartfona lub tablet z systemem Android, możesz dowiadywać się o nowych promocjach dzięki instalacji bezpłatnej aplikacji mobilnej "Tanie loty" wydanej przez Tweeba (na zdjęciu obok). Agreguje ona (czyli zbiera w jedną całość) informacje o rabatach i najnowszych ofertach z różnych serwisów internetowych poświęconych taniemu lataniu. Blogi podróżnicze masz dzięki temu pod ręką i jesteś w stanie najszybciej znaleźć promocje na tanie loty.

Mobilna aplikacja poda Ci wiadomości o przecenionych przelotach zarówno po Polsce, Europie, jak i po świecie.


Programy lojalnościowe, zniżki w liniach lotniczych


Wśród istniejących programów lojalnościowych i zniżek w liniach lotniczych warto wymienić te:
- Karta kredytowa Wizz Air i Raiffeisen Polbank (tańsze bilety, rabaty, zbieranie punktów)
- Karta kredytowa Citibank i LOT (program Miles and More)


Gdzie najlepiej kupić bilet lotniczy?


Bilety na tanie loty krajowe po Polsce


lot.com
Ryanair


Bilety tanich linii lotniczych

Chociaż królują u nas Ryanair i Wizz Air, warto wiedzieć, że tuż za naszymi granicami są ciekawe połączenia z lotnisk w sąsiednich stolicach. Warto sprawdzić różne linie i oszczędzić, jeśli możemy dojechać do pobliskiego lotniska autobusem lub pociągiem.
airberlin.com
easyjet.com
norwegian.com
ryanair.com
vueling.com
wizzair.com - sprawdź program zniżkowy nim zaczniesz kupować bilety!

Bilety dużych linii lotniczych

Tradycyjne linie lotnicze też miewają fajne zniżki. Warto zapisać się na ich newslettery.
airfrance.com
alitalia.com
austrian.com
britishairways.com
Czech Airlines
Etihad Airways
Finnair
klm.com
lot.com
lufthansa.com
TAP Portugal


Pośrednicy, biura podróży


Czasem za wyszukanie oferty trzeba dopłacić, a czasem można znaleźć ciekawą promocję. Warto sprawdzić przed przystąpieniem do rezerwacji na stronach linii lotniczych.

www.centerfly.pl
aero.pl
esky.pl
fru.pl
Skyscanner
travelgroup.pl


A Ty gdzie kupujesz bilety na tanie loty? Daj znać w komentarzu!

Nowość!
Tanie hotele

1 komentarz:

Tanie loty pisze...

Interesująca jest ta aplikacja mobilna do śledzenia nowych tanich połączeń lotniczych.