niedziela, 31 maja 2009

Tanie wakacje - jak je zaplanować? [porady, pomysły, promocje]


Tanie wakacjeTanie wakacje dasz radę zorganizować z naszymi poradami. Aby cieszyć się z udanego wakacyjnego wyjazdu, należy wcześniej go zaplanować i przygotować się do niego. Co należy przemyśleć przed wycieczką? Czego nie zapomnieć, jeśli przygotowania robisz w last minute? Oto nasze pomysły i źródła dostarczające wartościowe promocje. Jak zaplanować urlop? Czytaj dalej!

Gdzie jechać na wakacje?


To oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Mogą to być dalekie kraje, ale też Europa. Na Starym Kontynencie od lat popularnością wśród turystów cieszą się kraje śródziemnomorskie, a także kraje sąsiadujące z Polską. Warto przemyśleć wakacje w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Austrii, we Włoszech, ale także w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii czy w Rumunii. Im bliżej Twojego miasta zamieszkania, tym szybciej dotrzesz na miejsce i taniej.

Pomyśl także o zwiedzaniu Polski, a także odwiedzeniu rodziny, znajomych.
Rozważ wszystkie wydatki, sprawdź ile kosztować będą Cię wakacje na miejscu i dojazd. Weź pod uwagę odległość. Zadaj sobie pytanie, czy znasz język używany w kraju podróży i czy będzie Ci on potrzebny. Być może dogadasz się na miejscu w języku angielskim, francuskim lub niemieckim?
Znaczenie ma również forma spędzania czasu, którą preferujesz. Czy chcesz uprawiać sport, zwiedzać zabytki, prowadzić aktywny wypoczynek? A może wolisz wygrzewać się na słońcu i nie ruszać się z plaży?
Chcesz przenieść się tam, gdzie możesz odpocząć od miejskiego zgiełku czy też może masz ochotę zaszaleć na wakacyjnych imprezach w najgorętszych klubach?

Wycieczka zorganizowana z biurem podróży czy wyjazd samodzielny?


Oferty wyjazdów wakacyjnych znajdziesz na stronach internetowych biur podróży, w wyszukiwarce, pomocne są też portale i blogi turystyczne, a także agencje turystyczne poszczególnych krajów, strony miast i instytucji, uczelni.
Jeśli decydujesz się na wycieczkę z biura podróży, wybierz najlepszą dla siebie - wycieczki objazdowe, wypoczynkowe, kursy językowe, szkoły przetrwania (survival) czy obozy taneczne.
Sprawdź co zawiera cena podróży podawana przez biuro podróży - ubezpieczenie, przelot / przejazd, hotel? Jakie opłaty pobierane są przy rezygnacji z wycieczki? Jaka jest różnica, jeśli to nie regularna wycieczka, a oferta last minute?
Jeżeli wyjeżdżasz samodzielnie, dokonaj rezerwacji przejazdu i noclegu. Zwłaszcza w sezonie, gdy miejsca w pokojach gościnnych może brakować.

Jak dotrzeć na miejsce docelowe wycieczki?


Zadbaj o wygodny, szybki i tani transport. Do wyboru masz kilka sposobów - przejazdy autokarowe, przeloty samolotem, podróż koleją w pociągach różnego typu. Sprawdź, czy bilety zakupione w obie strony (tam i z powrotem) będą tańsze niż pojedyncze w każdą ze stron. Najszybsze na długich dystansach są tanie linie lotnicze, ale niekiedy korzystniej może być przejechać pociągiem. Co ważne, kolej dociera z centrum miasta do centrum innej miejscowości. Samolotem zazwyczaj lądujesz na obrzeżach metropolii.

Gdzie spać podczas podróży?


Dobry nocleg to podstawa. Najdroższe są hotele, najtańsze akademiki. Bezpłatnie możesz nocować u osób tworzących społeczność w portalu hospitalityclub.org. Jest to w miarę bezpieczne rozwiązanie. Ponadto warto sprawdzić couchsurfing, o którym dużo się mówi. Cenne są także takie portale jak airbnb i wimdu

Co zabrać na wycieczkę?


Oto szybka lista rzeczy niezbędnych w wakacyjnej podróży:
- dobra, dokładna, wytrzymała mapa,
- apteczka, a w niej: plastry, woda utleniona, lek przeciwbólowy, antykoncepcja (takie życie - prezerwatywy, kondomy, pigułki), preparat na komary.
W wakacje zimą dochodzą do tego oczywiście także ciepłe rękawice, kalesony i tłuste kremy, które chronią skórę przed odmrożeniami.

A Ty jak przygotowujesz się na wakacje?
Dokąd najchętniej polecisz w najbliższym czasie?
Jakie interesujące popularne kurorty wypoczynkowe odwiedziliście? A może przeżyliście fantastyczną przygodę życia na drugim krańcu świata?
Dajcie znać w komentarzach i na maila!

Brak komentarzy: