Ciekawą propozycją na weekendowy wypad (city break) jest wyjazd do Sztokholmu. Najcieplej jest tu oczywiście latem, ale także jesienią można zwiedzić Sztokholm w przyjemnej pogodzie. Jak na Praktyczny Przewodnik przystało, przedstawię Wam wskazówki na tanią organizację podróży i odkrycie najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Szwecji.
Na początek krótki film wprowadzający:
Tanie loty do Sztokholmu
Najtańszym sposobem dotarcia do tak zwanej "Stolicy Skandynawii" jest lot tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Mnie udało się kupić bilety za 20 złotych (w obie strony) z Krakowa-Balic do lotniska Stockholm-Skavsta. Na promocje należy polować w dni rozpoczęcia obowiązywania rabatów, bo potem pula szybko się wyczerpuje - gdy piszę te słowa są to piątki i poniedziałki.
Z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu dotrzeć można najszybciej autobusami Flygbussarna, spółki obsługującej większość portów lotniczych w Szwecji. Autobusy odjeżdżają co pół godziny od wczesnego poranka do nocy.
Bilety najlepiej i najtaniej kupić przez internet na flygbussarna.se
Docierając lotem do Skavsta z Krakowa możemy zdążyć jeszcze na autobus o 23:30, jednak należy szybko dotrzeć do przystanku, bowiem Szwedzi mają w zwyczaju nie walczyć o miejsce przy drzwiach, lecz cierpliwie oczekiwać w kolejce na swój moment wejścia do pojazdu. Jeśli się nie załapiemy, będziemy musieli chwilę na odjazd poczekać.
Powrót porannym lotem do Polski może przysporzyć trochę kłopotu, jeśli chcemy zaoszczędzić. Pierwszy autobus jest o godzinie 3 rano, zatem mamy kilka rozwiązań:
- zostać jeszcze jedną noc w Sztokholmie i zafundować sobie poranne wstawanie
- przeczekać noc na dworcu autobusowym Stockholm Cityterminalen
- dotrzeć autobusem wieczornym (ostatni o 20) do lotniska i przenocować w hotelu Connect Hotel odległym 5 minut piechotą od terminalu
Skorzystałem z tej ostatniej opcji, gdyż nie dałbym rady przeczekać nocy na dworcu, a cena przylotniskowego hotelu nie była straszna. Śniadanie serwowane jest od 4 rano, zatem można było się spokojnie wyspać i posilić przed wylotem. No i nie tracimy dnia w Polsce. Dodatkowo miła dla naszego ciała jest możliwość bezpłatnego skorzystania z sauny, a taki relaks bardzo się przydaje po wielu kilometrach przemierzonych w mieście.
Do lotniska Skavsta lata także Wizzair, na przykład z Katowic.
Do rozważenia jest też lot tanimi liniami Norwegian z Warszawy lub Krakowa do lotniska Arlanda. Przy założeniu znalezienia taniego biletu, możemy oszczędzić też na transporcie do centrum Sztokholmu, bo to lotnisko leży bliżej miasta niż Skavsta.
Połączenia samolotem do tego lotniska oferuje również LOT. Tańsze bilety z Warszawy możemy znaleźć w ofercie promocyjnej Szalone Środy.
Alternatywą, bardziej romantyczną, może być rejs promem z Gdańska do Nynashamn położonego 60 km od Sztokholmu (linie Polferries), z Gdyni do Karlskrony - 500 km (Stena Lines) lub ze Świnoujścia do Ystad - 670 km (Polferries lub Unity Lines).
Samochodem można dojechać do Kopenhagi i przez most Oresund dotrzeć do Malmo. Pamiętaj, że od grudnia do marca obowiązkowe jest posiadanie opon zimowych.
Do Szwecji wjeżdżamy tak jak do innych krajów Unii Europejskiej, czyli z dowodem osobistym lub paszportem.
Noclegi w Sztokholmie
Tanio dach nad głową możemy znaleźć na przykład w serwisie CouchSurfing.org, trustedhousesitters.com czy BeWelcome.org - umawiając się z mieszkańcami Sztokholmu na spędzenie nocy w ich lokalach.
Da się także w stolicy Szwecji znaleźć w miarę tani hotel, na przykład Colonial za ok. 300 zł za noc dla dwóch osób. Standard nie jest może najwyższy, a śniadania nie powalają na kolana, ale hotel ma jedną podstawową zaletę - jest położony w centrum miasta. Wszędzie możemy dotrzeć zatem pieszo.
Nocować w ostatnią noc można w Connect Hotel przy lotnisku, o którym pisałem powyżej.
Tańsze noclegi mogą być latem, gdy połowa mieszkańców wyjeżdża z miasta.
Co zwiedzić w weekend w Sztokholmie?
Jeśli mamy tylko dwa-trzy dni na zwiedzanie Sztokholmu to proponuję skoncentrować się:
- odwiedzeniu wyspy Riddarholmen z piękną panoramą na ratusz Stadshuset,
- zobaczeniu Stadshuset,
- na spacerze po starówce Gamla stan z pałacem królewskim i Muzeum Nobla,
- na odwiedzeniu muzeum Vasamuseet,
- na spacerze nadmorską promenadą Strandvagen,
- chwila w ociekających komercją galeriach handlowych dzielnicy Norrmalm, a także tutejszych atrakcjach, jak przed filharmonią i na targu przed nią.
Przyznam, że nie zwiedziłem nawet ułamka ciekawych miejsc Sztokholmu, bowiem oferta turystyczna jest aż przytłaczająca. Jest mnóstwo muzeów, teatrów, punktów widokowych i wycieczek do szkierów. Zastanów się zatem, co interesuje Cię najbardziej i wybierz coś dla siebie. Poniżej przedstawiam to, co można zwiedzić pieszo, spacerując po centrum Sztokholmu.
Atrakcje turystyczne Sztokholmu
Gamla stan
Stare miasto Sztokholmu kryje w sobie wiele ciekawych zakątków oraz pięknie wyglądających nocą placów. Wśród nich:Pałac królewski Kungliga slottet
Największy pałac Europy (608 sal), wciąż użytkowany. Jednak rodzina królewska przeprowadziła się w 1981 roku do Drottningholm. Obecnie przed pałacem odbywają się zmiany warty, a dokładna rozpiska godzinowa jest na dziedzińcu Yttre Borggarden. Warto przejść się wokół pałacu. Jeśli nie masz czasu i nadmiaru gotówki, wejdź do sklepiku Slottsboden. Powitają Cię tu pocztówki z wizerunkami członków rodziny królewskiej. Dalej są gadżety, zastawa stołowa i pościel.
Kościół Storkyrkan
Świątynia, w której odbywały się koronacje głów państwa.
Muzeum Nobla Nobelmuseet i plac Stortorget
Przy placu Stortorget z kolorowymi kamienicami stoi także budynek dawnej giełdy, a dziś Muzeum Nobla, w którym obradują członkowie Akademii Szwedzkiej.
Norrmalm
Nowoczesne centrum miasta, tak zwane City. Znajduje się tu główny dworzec kolejowy i autobusowy - Centralen. Jest tu jednak kilka miłych dla oka akcentów, takie jak filharmonia Konserthuset (tutaj król Szwecji wręcza Nagrody Nobla, poza Pokojową przekazywaną w Oslo) z Targiem Siennym Hotorget.Stadshuset z Tornmuseet (Muzeum Wieży)
Położony na wyspie Kungsholmen ratusz Stadshuset pięknie prezentuje się oglądany z wyspy Riddarholmen. Z kolei reszta Sztokholmu pięknie prezentuje się z wieży ratusza, a jednocześnie muzeum - Tornmuseet. Wstęp na wieżę to 30 koron szwedzkich (ok. 15 zł).Strandvagen
Reprezentacyjna promenada nadmorska przy ulicy Strandvagen rozpoczyna się teatrem Dramaten. Dalej mamy ekskluzywne kamienice oraz pawilon Visit Skargarden, mieszczący kawiarnię i biuro podróży sprzedające wycieczki do szkierów. Od promenady odbijają statki do bardziej i znanych wysp w okolicy Sztokholmu. Na drugim krańcu Strandvagen docieramy do wyspy Djurgarden z muzeum Nordiska Museet oraz Vasamuseet.Vasamuseet
Galeon Vasa był statkiem wyróżniającym się na wodach Bałtyku. Mieścił wielu członków załogi i tony amunicji. Niestety, jednostka zatonęła podczas wodowania i spoczywała na dnie przez trzysta lat. Wrak wydobyto na początku lat 60. XX wieku, a od 1990 roku ocalały statek prezentowany jest w muzeum Vasamuseet. Warto zajrzeć, aby zobaczyć to barokowe arcydzieło i jego wyposażenie. Bilet wstępu dla dorosłej osoby to 110 koron szwedzkich (ok. 55 zł).Skansen
Cały kraj w pigułce. Co ciekawe, nazwę "skansen" wymyślili Szwedzi.Sodermalm i imprezy w SoFo
Rozrywkowa część miasta - prawie jak Soho w Londynie.Mapa Sztokholmu
Przewodniki po Sztokholmie
Drukowane przewodniki po tym mieście, Szwecji i całej Skandynawii dostępne są tutaj:(często w promocji).
Hotele w Sztokholmie
Znajdź najtańszy nocleg w stolicy Szwecji z porównywarką hoteli hotelscombined.pl:Więcej o Skandynawii:
Przewodnik po Oslo
1 komentarz:
Nie ma co marzyć, tylko kupić bilet za parę złotych: http://praktycznyprzewodnik.blogspot.com/2012/11/tanie-loty-do-sztokholmu-z-warszawy.html
Promocje są praktycznie co tydzień i praktycznie z każdego lotniska w Polsce.
Prześlij komentarz