czwartek, 24 lipca 2014

Kielce [przewodnik, atrakcje turystyczne, mapa i zdjęcia]


Stolica województwa świętokrzyskiego - Kielce, nie jest klasycznym polskim kurortem wypoczynkowym, jak chociażby Sopot czy Mazury. Jednak to niewielkie miasto zachęca do kilkudniowego, aktywnego wypoczynku za małe pieniądze. Poznajcie nasz przewodnik po Kielcach.

Kielce Przewodnik

Film o Kielcach (2 minuty)


Mapa Kielc

Kielce leżą na północny wschód od Krakowa i południowy zachód od Radomia. Można się tu dostać pociągiem lub autobusem, w tym tanimi liniami autokarowymi.Tanie i bogate miasto


Kielce to miasto stale rozwijające się, zarówno pod kątem gospodarczym, kulturalnym, jak i turystycznym. Na przyjezdnych czeka tania i spora baza hotelowa (listę hoteli można zobaczyć np. tutaj www.um.kielce.pl/turystyka/baza-noclegowa/kielce/ lub www.hotgo.pl/Place/Kielce_1.htm), dużo zabytków, szlaki spacerowe po mieście, rezerwaty geologiczne, dziewicza przyroda, trasy rowerowe zarówno miejskie, jak i górskie, oraz... stoki narciarskie (oczywiście otwarte w zimie). Po mieście można poruszać się autobusami (bilety to np. 3 zł za jednorazowy, natomiast dobowy to tylko 10 zł). Weekend w Kielcach przy zobaczeniu większości zabytków i poniesieniu niezbędnych kosztów stałych może wynieść mniej niż 100 zł!
Zakupy możemy robić na przykład w dużych galeriach handlowych - Echo i Korona, które niektórym więcej mówią niż same zabytki.

Atrakcje turystyczne Kielc


Góry Świętokrzyskie - Góry, których pasma są ułożone równolegle do siebie na terenie Wyżyny Kieleckiej. W niedużej odległości od miasta ciągnie się największe pasmo tych gór: Łysogóry, z najwyższymi szczytami Gór Świętokrzyskich: Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą (595 m n.p.m.).

Kielce Góry

Na obu szczytach można zobaczyć gołoborza - rumowiska skalne grubej struktury, które pokrywają zbocza. Warto wybrać się w góry ze względu na piękne lasy, ze słynną Puszczą Jodłową opisaną przez Stefana Żeromskiego. Ten bór jodłowo-bukowy nietknięty ręką człowieka, znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na stokach Łysej Góry (według powiadań ludowych był miejscem sabatu czarownic). Na terenie wspomnianego szczytu jest też najstarsze polskie sanktuarium relikwii Krzyża Świętego, gdzie mają być przechowywane fragmenty krzyża Jezusa. Od nazwy bazyliki - udostępnionej do zwiedzania - pochodzi nazwa regionu i województwa.

Muzeum Narodowe w Kielcach - mieszczące się w XVII-wiecznym Pałacu Biskupów Krakowskich. Można tam zobaczyć prace malarskie takich polskich twórców jak Grottgera, Michałowskiego, Gierymskiego, Malczewskiego czy Wyspiańskiego. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. W soboty za darmo udostępniane są ekspozycje stałe. Bilet normalny to koszt 10, a ulgowy - 8 zł. Można również wykupić opiekę przewodnika za 50 zł.

Kielce Pałac Biskupów

Wspomniany już Pałac Biskupów Krakowskich, a także pobliskie Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z wieku XII i Muzeum Diecezjalne - to propozycje dla tych, którzy podróżują głównie duchowo.

Kielce Katedra

Muzeum Wsi Kieleckiej - zwane też przez kielczan Dworem Laszczyków. Ostatnia drewniana zabudowa tego typu na terenie Kielc. W ponad 200-letnim budynku organizowane są etnograficzne ekspozycje, pokazujące dawne życie mieszkańców tych ziem. Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, bilety są w cenie od 2 do 10 zł.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach - coś dla najmłodszych, aby pokazać, że zabawki nie zaczęły się od komputera. Mające już ponad ćwierć wieku muzeum posiada ogromną kolekcję zabawek dawnych i współczesnych, oraz zbiory ikonograficzne zgodne z tematyką muzeum. Tutaj można zobaczyć zarówno niemiecką lalkę woskową z końca XVIII wieku, jak i kultową konsolę Pegasus. Cennik biletów: normalny: 9 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 lub więcej dzieci): 20 zł, studencki: 2,5 zł, niedziela - wstęp dla wszystkich: 5 zł

Kielce Muzeum Zabawek

Rezerwaty geologiczne - W Kielcach i okolicach utworzono specjalne rezerwaty geologiczne dla miłośników grzebania w ziemi w poszukiwaniu pięknych skalnych okazów natury. Biesak-Bałogon, Karczówka czy Kadzielnia (foto) to raj dla freak'ów szukających kamieni pamiętających czasy pierwotniaków, ale i też piękne miejsca dla spacerowiczów. Lasy i liczne jaskinie czekają na wielbicieli surowej Matki Ziemi.

Kielce Kadzielnia

Głównym deptakiem miasta jest ulica Henryka Sienkiewicza. Zobaczymy tu zabytkowe hotele Bristol i Wersal, Teatr im. Stefana Żeromskiego oraz secesyjny budynek obecnie zajmowany przez bank BGŻ. Przy deptaku działają różne lokale gastronomiczne, w których po zwiedzaniu można posilić się i wypić popołudniową kawę. Na krańcu deptaka, przy Plantach, stoi pomnik - ławeczka Jana Karskiego (zdjęcie). Na przeciwległym biegunie spacerowej ulicy stoi pomnik Sienkiewicza.

Kielce Ulica Sienkiewicza

Byliście już w Muzeum Zabawek albo podążaliście śladami czarownic? Opiszcie nam swoje wrażenia z Kielc!

autor: Konrad Biela

Zobacz także koniecznie więcej zdjęć w naszym serwisie PraktycznyPrzewodnik.pl:
Przewodnik po Kielcach >>

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Miło mi, że moje miasto znalazło się w tak szacownym blogu, moim ulubionym zresztą.
Berry