wtorek, 18 lutego 2014

Amfiteatr w Taorminie [Sycylia, Włochy]


Ma 2300 lat. Amfiteatr położony jest na wzniesieniu na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii, w mieście Taormina, w cieniu wulkanu Etna. Niegdyś służył do organizacji antycznych spektakli teatralnych (i według niektórych - bitew gladiatorów), a dziś mają tu miejsce letnie koncerty.Amfiteatr Taorminy

To najbardziej wiekowy zabytek miejscowości. Jego istnienie dowodzi, że na wyspie już od starożytności istniało bogate życie kulturalne i artystyczne. Amfiteatr leży na wysokości 250 metrów nad poziomem morza i blisko stąd do pozostałej części starówki.

Budowlę wzniesiono głównie z cegły, której powszechny użytek przypadał na czasy rzymskie. Historycy i znawcy sztuki podkreślają jednak, że wypełnia zasady architektury greckiej. Był bogato zdobiony w porządku korynckim. Obiekt ma średnicę 120 metrów i na Sycylii ustępuje wielkością tylko amfiteatrowi w Syrakuzach. Mury okalające widownię są zachowane w dobrym stanie, ale siedziska dla publiczności nie miały tyle szczęścia. Proscenium zachowało się wraz z tylną ścianą sceny i warto tu przybyć, aby obejrzeć przecudną panoramę tej części Sycylii. Zobaczymy stąd wulkan Etna, bliższe pagórki, budynki miasta, a także Morze Jońskie. Niegdyś w pobliżu istniała świątynia starożytna, potem zmieniona w Kościół Świętego Pankracego. Blisko też do ogrodów miejskich z roślinnością śródziemnomorską - Villa Comunale.

Dzisiaj na terenie amfiteatru odbywają się imprezy kulturalne - filmowe i muzyczne. Wiele osób przybywa na letni festiwal muzyki filmowej, bowiem budowla ma nadal świetną zachowała akustykę. Informacje na temat tutejszych wydarzeń gromadzi serwis internetowy www.taormina-arte.com

Sycylia - amfiteatr w Taorminie

Mapa Taorminy z amfiteatrem

Dojazd:
- autobusem z miasta Katania lub lotniska w Katanii
- autobusem lub pociągiem z Messyny (Terminal via Pirandello)Taormina

Taormina leży w prowincji Mesyna, w pół drogi między Mesyną a Katanią (autostrada A18). Gminę zamieszkuje około dziesięciu tysięcy osób. Samo miasto rozłożone jest na stromych zboczach Gór Pelorytańskich - od tafli morza, aż do szczytów górskich.

Taormina Sycylia

Taorminę założyli w IV wieku p.n.e. uciekinierzy z Naksos najechanego przez Dionizjosa I, tyrana Syrakuz. Uprzednio mieszkali tu Sykulowie.

Atrakcje turystyczne Taorminy to wspomniany powyżej amfiteatr grecki, XIII-wieczna katedra, średniowieczne śródmieście miasta, zamek Saracenów oraz Zatoka Isola Bella. Z powodu urody tych miejsc, miasto jest najchętniej odwiedzanym punktem Sycylii. Taormina uchodzi za dość drogi i egzaltowany kurort, do którego ściągają na urlop bogacze. Z tego względu nie warto tutaj nocować, lecz tylko przyjechać na spacer po uliczkach i placach, w tym po Corso Umberto I, Torre dell'Orologio oraz Piazza IX Aprile z bramą na starówkę, wulkan i brzeg morza. Kąpielisko Giardini di Nexos leży w pobliżu wykopalisk - miasta Nexos, które było najbardziej wiekowym ośrodkiem miejskim wyspy.

Dowiedz się więcej: Taormina [przewodnik]

Zobacz także kompletny przewodnik turystyczny po Sycylii w moim blogu podróżniczym - przejdź tutaj: Sycylia [przewodnik]

Brak komentarzy: