poniedziałek, 15 lutego 2016

Przewodnik po Cinque Terre [mapa, zdjęcia, atrakcje turystyczne]


"Nigdy nie zapomnisz tego widoku" - wzdychają ci, którzy powracają z tej krainy nad Morzem Śródziemnym. Teraz do tego chóru mogę dołączyć i ja. Już wiem, dlaczego warto pojechać do Cinque Terre. Oglądam zdjęcia, przeglądam mapę Włoch... Wspominam atrakcje turystyczne, do których z pewnością będę chciał powrócić. Przeczytajcie mój przewodnik po Cinque Terre i zaplanujcie swoje wakacje na północy Półwyspu Apenińskiego.

Cinque Terre
Charakterystyczna panorama Cinque Terre - domki w miasteczku Manarola

Gdzie leży Cinque Terre?

Cinque Terre to jedno z najpiękniejszych i chyba najmniej znanych miejsc na świecie. Choć sądząc po liczbie turystów spotkanych na miejscu po sezonie, nie można tego powiedzieć. Park Narodowy "Pięć Lądów" znajduje się w zachodnich Włoszech w Ligurii, prowincja La Spezia, i to z tego miasta najłatwiej zacząć przygodę związaną ze zwiedzaniem. Mianem Cinque Terre określany jest fragment skalistego wybrzeża wraz z wkomponowanymi w nie pięcioma miejscowościami: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia, Manarola.

Cinque TerreZwiedzanie Cinque Terre

Kiedyś do wymienionych miasteczek można się było dostać tylko drogą morską lub krętymi ścieżkami. Rozwój turystyki jednak wszystko zmienił. Przez wszystkie miejscowości przebiega linia kolejowa łącząca La Spezia i Genuę. To prawdopodobnie najwygodniejszy sposób na odwiedzenie wszystkich miejscowości jednego dnia. Pociągi w sezonie kursują co 20 minut i jadą albo skalistą estakadą albo tunelami. Oto rozkład jazdy pociągów między stacjami Cinque Terre (sezon lato 2014 - sprawdź aktualizacje na cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-timetable)

Cinque Terre Pociąg
Legenda: A - dni robocze / A1 - dni robocze i sobota / B - niedziele i święta / C - wtorki i środy / D - soboty i święta / F - oprócz sobót i świąt

Dla wytrwalszych podróżników, chcących lepiej poznać piękno okolicznej przyrody, polecam ścieżkę nazywaną Sentiero Azzurro, biegnącą przez pięć miejscowości, a także utworzony tam park narodowy Parco Nazionale delle Cinque Terre. Pomiędzy miejscowościami Manarola i Riomaggiore rozciąga się brukowana ścieżka zwana Via dell'Amore, czyli drogą miłości.

Wycieczkę samochodem odradzam, bo o wiele mniej zobaczymy i więcej stracimy nerwów na krętych drogach, biegnących w znacznej odległości od wybrzeża. Najlepiej porzucić samochód w La Spezia i w dalszą drogę wybrać się pociągiem. Gdy chcemy przenocować w tym magicznym miejscu, największą bazą hotelową cieszy się najbardziej wysunięte na zachód miasteczko, czyli Monterosso.

Atrakcje turystyczne Cinque Terre

To co sprawia, że widok na miejscu zapiera dech w piersiach, to z jednej strony morze rozbijające się o skały, z drugiej - zbudowane na bardzo stromym wybrzeżu domy, tworzące niezapomniane, wielobarwne estakady. Kiedyś były to głównie wioski rybackie. Spektrum kolorów na elewacjach domów, ułożonych w wielopoziomowe tarasy, pozwalało rybakom wypływającym w morze łatwy powrót - ten sposób zabudowy pomagał im dostrzec swój dom. Mogli też szybko upewnić się, że ich żony pochłonięte są pracami domowymi, a nie... "głupstwami".

Cinque Terre Miasteczka

Warto odwiedzić każdą z miejscowości Cinque Terre, bo każda ma trochę inny charakter. Region "Pięciu Lądów" to nie tylko morze i piękne krajobrazy. W Monterrosso zwiedzić możemy średniowieczną wieżę Aurora oraz zamek - Convento dei Cappucini (Konwent Kapucynów). W Corniglia poleca się wizytę u perły gotyku liguryjskiego, czyli pochodzącącego z 1334 roku kościoła San Pietro (Świętego Piotra).
Mieszkańcy tego regionu opracowali też uprawy winorośli, drzewek oliwnych i cytryn na prawie pionowych zboczach. Mamy tu zatem idealne połączenie bogactwa Morza Liguryjskiego - ryb i owoców morza , z tradycyjną kuchnią włoską. Przysmakiem regionalnym są anchois z Monterosso, które posiadają odznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia w Unii Europejskiej. Ten region, jak i cała Liguria, jest też bardzo znany z pesto z liści bazylii, czosnku, soli, oliwy z oliwek, orzeszków pinii i sera pecorino. Na przekąskę najlepiej wybrać lokalną focaccię lub farinatę, czyli pikantne i chrupiące ciasta przypominające naleśniki, na bazie mąki z ciecierzycy. Miasteczko Corniglia jest szczególnie sławne z Miele di Corniglia, czyli lodów przygotowywanych z lokalnego miodu. Okolica Cinque Terre znana jest też oczywiście z lokalnego wina, a także grappy i limoncello - likieru o smaku cytrynowym.

Cały teren wraz z pobliskimi wyspami znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Będąc tutaj, możemy pokusić się także o przejazd do Genui - miasta mniej malowniczego, ale bogatego za to w cenne zabytki i bogate życie kulturalne. Prawdopodobnie większość z nas zwiedzi także Pizę, do której da się łatwo i tanio dolecieć samolotem (o tym poniżej). Godzinę drogi od Cinque Terre leży też słynny kurort wakacyjny Portofino. Któż o nim nie słyszał?

autor: Łukasz Żur

Zdjęcia Cinque Terre


Manarola

Manarola

Cinque Terre Manarola

Cinque Terre Domki

Cinque Terre Domy

Cinque Terre Miasteczko

Włochy Manarola


Monterosso

Monterosso

Cinque Terre Monterosso

Cinque Terre Plaża

Cinque Terre Skały

Cinque Terre Morze


Droga wzdłuż wybrzeża

Cinque Terre Dojazd

Cinque Terre Wybrzeże


Riomaggiore

Riomaggiore

Włochy Riomaggiore

Cinque Terre rejsy

Jak dolecieć do Cinque Terre?

Lotniskiem, które leży najbliżej Cinque Terre, jest Piza. Tanie loty z Polski oferuje Ryanair. Oprócz tego można polecieć do Bolonii, Mediolanu lub Rzymu (Wizzair i Ryanair).

Cinque Terre loty

Tanie loty Bolonia

Tanie loty Włochy

Dowiedz się więcej w poście: Jak znaleźć tanie loty?

Hotele w Cinque Terre

W poszukiwaniu tanich noclegów lub ekskluzywnych hoteli pomoże Ci serwis HotGO! porównujący obiekty wypoczynkowe na całym świecie, w tym w Cinque Terre - zobacz na www.hotgo.pl/Place/Cinque_Terre.htm

Cinque Terre hotele

Brak komentarzy: