poniedziałek, 30 grudnia 2013

Przewodnik po Dortmundzie [foto, mapa, porady]


Dortmund z pewnością jest miastem, które nie trafia na czołówki zestawień najpiękniejszych miast Europy. Pretekstem do jego zwiedzenia może być przyjazd na mecz piłkarski Borussii Dortmund, ale mimo wszystko da się odkryć interesujące zakątki także podczas przylotu na jakiś krótki lub długi weekend. Zaciekawi na pewno tych, którzy cenią sobie architekturę przemysłową, w tym zwiedzanie kopalni.

Dortmund

Choć w czasie II Wojny Światowej znikło z powierzchni ziemi prawie 98% centrum miasta, znajdziemy parę miejsc godnych odkrycia. Zapraszam do zobaczenia zdjęć i przeczytania notek o najważniejszych miejscach tego miasta. Oto przewodnik po Dortmudzie:

Przewodnik filmowy

Na dobry początek wideo:Jak dotrzeć do Dortmundu?


Dortmund loty

Być może zmotoryzowani mieszkańcy zachodniej Polski wybiorą swój samochód, ale da się tutaj również dolecieć samolotem tanich linii lotniczych, np. Ryanair z Krakowa. Po wylądowaniu można dojechać do centrum autobusem Airport Express (drożej, ale niby szybciej - do kolejowego dworca głównego) albo kupić bilet łączony komunikacji miejskiej na autobus 440 do Aplerbeck i metro U47 stamtąd do centrum Dortmundu. Potrwa chwilę dłużej, ale będzie zdecydowanie taniej. Mapki z siatką połączeń oraz aktualnymi cennikami przejazdów znajdziecie na stronie bus-und-bahn.de, a informacje o tanich lotach do Dortmundu na dortmund-airport.de

Ważne - miałem trochę problemów ze zrozumieniem automatów biletowych na stacjach metra. Zasada jest taka, że bilet powinno się skasować (podbić) w maszynie na peronie. Gdy jednak kupowałem bilet w maszynie, data i inne znaczki nadrukowywał sam automat. Miałem trochę strachu czy na pewno taki bilet jest podbity, ale po porównaniu stempli wynika, że tak.
Jeśli nie władasz językiem niemieckim, warto pobrać na swój smartfon lub tablet aplikację mobilną z rozmówkami lub kursem językowym. Za darmo dostępne są m.in.:
- Rozmówki Polsko-Niemieckie (Android)
- Ucz się języka niemieckiego (Android)
- Niemiecki (Windows Phone)

Tanie hotele w Dortmundzie

Słowo tanio powinniśmy wykreślić ze swojego słownika podczas wizyty w Niemczech. Najmniej drogo będzie np. w A&O Hostel w centrum miasta. To taki akademik / hostel / hotel. Śniadania przyjemne, cena za nocleg - mniej, ale to chyba najmniejsze zło w Dortmudzie. Hotele tej sieci znajdziecie w całych Niemczech, ale też w Pradze (Czechy) oraz Wiedniu i Grazu (Austria).

Kliknij, aby zobaczyć ten i inne hotele w porównywarce hotgo.pl
Hotel A&O Dortmund


Więcej hoteli w Dortmundzie >>


Informacja Turystyczna przy dworcu kolejowym

Z pewnością po przyjeździe samochodem, koleją lub przylocie samolotem na lotnisko w Dortmundzie (całkiem ładne), najlepiej udać się do informacji turystycznej. Jest niedaleko dworca kolejowego DO-Hauptbahnhof i nazywa się DORTMUNDtourismus. Mają tam przydatne ulotki o komunikacji miejskiej, mapy Dortmundu, miniprzewodniki oraz broszury o atrakcjach turystycznych w centrum i poza nim.
Z Dortmundu blisko jest do różnych miast Zagłębia Ruhry, dlatego warto zaplanować sobie wypady np. do Duisburga, Essen, Oberhausen czy Bochum. Pomocą służą placówki Ruhr Visitor Center, np. przy Dortmund U. Więcej na dortmund-tourismus.de

Kościoły


Kościół Reinold

Ciekawe są:
- Świętego Rajnolda (na zdjęciu) z tarasem widokowym na wieży
- Kościół Świętego Piotra z ołtarzem zwanym "Złotym Cudem Westfalii"
- Kościół Mariacki z ołtarzem Konrada von Soesta
- Propsteikirche z najstarszym szkicem o Dortmundzie

Dortmund U

Symbol miasta. W słoneczne dni można wyjechać na ten wieżowiec i podziwiać panoramę okolicy. Ja trafiłem niestety na ulewę, więc mogłem zwiedzić tylko wnętrze. Dwa pierwsze piętra dostępne są za darmo. Znajdują się tu wystawy architektury, sztuk wszelakich i naukowe. Jest Museum Ostwall (tzw. MO) prezentujące sztukę bardziej i mniej znanych artystów. Przestrzeń zagospodarowuje też Hartware MedienKunstVerein (HMKV) ze sztuką mediów. Ruchome schody i aranżacja przestrzeni dają ciekawe wrażenia. Kiedyś był to pierwszy tak wysoki budynek w okolicy i mieścił się tu browar Union. Łatwo tu trafić (Leonie-Reygers-Terrasse), bowiem na szczycie budowli znajduje się gigantyczna litera U pokryta złotem. Tuż pod nią wyświetlane są na fasadzie nietypowe filmy Adolfa Winkelmanna. dortmunder-u.de

Dortmund U

Museum für Kunst und Kulturgeschichte

Nieopodal dworca, przy Hansastrasse 3, rozlokowało się Muzeum Historii Kultury i Sztuki (Museum fur Kunst und Kulturgeschichte). Kolekcja tworzona jest od 1883 roku i była jedną z pierwszych tego typu w regionie Ruhr. Zebrano liczne eksponaty różnego typu sztuk. museendortmund.de/mkk

Borussia Dortmund

Teren ten oraz obiekty do niego należące to: Borusseum (muzeum klubowe), BV Borussia Dortmund 09 (nazwa drużyny), Signal Iduna Park (stadion i tereny zielone wokół niego). Fani żółto-czarnej drużyny z pewnością znajdą jakiś gadżet dla siebie w sklepiku BVB Fanshop przyległym do Muzeum Borussi Dortmund. Można także skorzystać ze zwiedzania stadionu z przewodnikiem. W czasie meczu zajmowanych jest średnio 75000 miejsc ze wszystkich 80720 dostępnych. Podobno nigdzie nie ma tak wielu wiernych fanów co właśnie w tym mieście. bvb.de / borusseum.de (10-18 lub do początku meczu)
Sklepy z upominkami dla fanów zespołu są też m.in. w centrum miasta przy Alten Markt i w galerii handlowej Thier. Zakupy przez internet na bvbfanshop.com

Borusseum Borussia FanShop

Signal Iduna Park

Westfalenpark Dortmund

Duży park w mieście, w którym znajduje się wieża telewizyjna Florian, ogród różany, tereny rekreacyjne, kawiarnie... Na Florianie znajduje się taras widokowy oferujący piękną panoramę Dortmundu. W pobliżu parku i stadionu Borussi jest Westfalenhallen Dortmund - gigantyczna hala koncertowa, a także tereny targowe.

Westfalenhalle

Dortmund Florian

Zeche Zollern

Trafiliśmy tutaj po długim spacerze przez zielony las ze stacji metra S4 DO-Lutgendortmund. Można było wsiąść do autobusu 378 lub 462, ale w sumie pogoda była ładna, a i środowisko tak ładne i średnio kojarzące się z wyniesionym ze szkoły stereotypem szarości i kwaśnych deszczów w Zagłębiu Ruhry, że postanowiliśmy pospacerować. Gdy dotarliśmy, zobaczyliśmy ciekawe budynki z cegły należące do dawnej kopalni Zeche Zollern. Akurat trafiliśmy na dzień otwarty i zwiedziliśmy obiekt za darmo. Mogliśmy wejść do sal wystawowych, wspiąć się na szyb oraz poznać sposób działania aparatury górniczej w maszynowni. To wzorcowy przykład kopalni regionu - należy obecnie do sieci muzeów Westfalischen Industriemuseums. Była jedną z największych kopalni swoich czasów. Powstała w 1898 roku.

Kopalnia Dortmund

Zeche Zollern

Maszynownia kopalni

Plan kopalni

DASA

Ciężko ogarnąć pełną nazwę po niemiecku i angielsku. Nie wnikając więc w sens nazwy, pozostańmy przy skrócie DASA. A w środku - muzeum pracy i techniki. Warto zobaczyć.

W tej tematyce są też m.in.
Kokerei Hansa - koksownia
Hoesch Museum - historia produkcji stali
PHOENIX Dortmund - do niedawna zakazane miasto przemysłu stalowego, a dziś piękne tereny ze sztucznym jeziorem

Kultura

Dla miłośników niemieckiej (i nie tylko) kultury wysokiej cenne będą wizyty w Dortmund Konzerthaus (filharmonia), Theater Dortmund (teatr) oraz Musiktheater Oper (opera). Jazzu można posłuchać w Domicil, a regionalne kabarety występują w Theater Olpketal. Istnieją też Freizeitzentrum West (w wolnym tłumaczeniu - centrum wolnego czasu), Depot, Fletch Bizzel, Torhaus Rombergpark, Lichtspiel + Kunsttheater Schauburg.

Alten Markt Dortmund

Sklepy i rozrywka w centrum

Środkowa część miasta to centra handlowe i Stary Rynek (Alten Markt) z barami i kawiarniami. Wśród sklepów jest m.in. Primark, gdzie zawsze można upolować koszulkę za 2 euro (galeria handlowa Thier-Galerie, thiergalerie.de). Ale są również ekskluzywne butiki, zwłaszcza przy deptaku i w pasażach (ulice Westenhellweg, Ostenhellweg, Hansastrasse, Bruckstrasse i Kampstrasse oraz pasaż Kruger).
Piwa można się napić przede wszystkim na Starym Rynku, a historię tego trunku poznamy w Muzeum Browarnictwa (Brauerei-Museum Dortmund) przy Steigerstrasse 16. Kluby nocne i dyskoteki zlokalizowane są głównie w centrum. Nic szczególnego w tym względzie nie polecę, choć podobno to mekka raverów - kimkolwiek są.

Piwo Dortmund

Dortmund nocą

Mapa Dortmundu


Oto mapka oficjalna z informacji turystycznej miasta:

Dortmund Mapa


Możesz też zobaczyć jak wygląda Dortmund na Mapach Google:
Wybierasz się do Dortmundu? Weź aparat i prześlij zdjęcia!
Byłaś/Byłeś w Dortmundzie? Napisz, jak było i pokaż fotki!

Brak komentarzy: