czwartek, 30 września 2021

Przewodnik po Barcelonie [Relacja, Zdjęcia, Atrakcje Turystyczne]


Przewodnik po Barcelonie. Stolica Katalonii zaprasza o każdej porze roku. My jednak polecamy wiosnę i jesień, gdy temperatury są idealne na zwiedzanie Hiszpanii. Poniżej relacja z wakacji w Barcelonie, którą przygotowaliśmy po pierwszej wizycie w tym mieście.

BarcelonaPrzeprowadzę się tam. Tak postanowiłem i zrobię wszystko, aby tak się stało. Bo jak nie chcieć mieszkać w Barcelonie, która ma i morze, i wzgórza, ma miejski gwar, koncerty, życie nocne do poranka, a zarazem spokojne ogrody?

Północ. Lądujemy samolotem tanich linii lotniczych Ryanair w Barcelonie. Precyzyjnie rzecz ujmując - na lotnisku Reus, 75 kilometrów od Barcelony. Udaje nam się zdążyć na autokar Hispanico Igualdino (Monbus), którym za 14 euro jedna osoba może dojechać w półtorej godziny na dworzec autobusowy Barcelona Sants. [aktualizacja - teraz samoloty lądują na lotnisku Girona, godzinę drogi autobusem od Barcelony, oraz na głównym lotnisku Barcelona El Prat - więcej w informacjach praktycznych]

Jesteśmy trochę skonsternowani, bo co tu robić o drugiej w nocy w Barcelonie? To pytanie po tygodniu czasu wydaje się nam śmieszne, bowiem mieszkańcy Hiszpanii o tej porze prowadzą intensywne życie rozrywkowe. Przykładając polską miarkę, uważamy, że wszyscy śpią. Nasz gospodarz odpisuje na SMS, żebyśmy przybywali. Ciągniemy nasze walizki po ulicach, nieco się gubiąc, mając to przyjemne drżenie serca w chwilach zagubienia. Odczytywanie oznaczeń ulic na początku sprawia nam kłopot, ale po chwili odnajdujemy mapki na przystankach autobusowych i idziemy już bez problemu. Gdy docieramy, w mieszkaniu w najlepsze trwa impreza. Na szczęście szanują nasz dziwny polski zwyczaj spania w nocy i cichną. Pokój jest ciasny, ale po co nam więcej, skoro nastawiliśmy się na zwiedzanie? Dostaliśmy klucze i wyruszamy w drogę.

Ulica Joaquin Costa pełna jest sklepików z owocami, knajpek otwieranych przed północą i minisklepów zwanych supermercado. Przewija się tu wiele narodowości i wyznań. Kto w Polsce by pomyślał, że obok siebie sklepy będą mieć chrześcijanin, hindus, żyd i muzułmanin. U tego ostatniego kupujemy olejek do opalania i wodę. Na plażę też się wybieramy, w końcu to nasz jedyny tydzień wakacji w tym roku.

Atrakcje turystyczne Barcelony

Pierwszego dnia jest pochmurno, zatem zagłębiamy się w pobliski Plac Catalunya (Plac Kataloński) i odchodzącą od niego ulicę La Rambla z deptakiem na środku. Po jednej stronie jest nasza dzielnica z rajem deskorolkowców pod Muzeum Sztuki Współczesnej (MACBA - Museu d'Art Contemporani de Barcelona), po drugiej - Barri Gotic (Dzielnica Gotycka) wraz z katedrą. Przejdziemy wszystkie uliczki wzdłuż i wszerz, bo ich magia jest niezwykła. Zaułki, sklepiki, suszące się pranie nad głowami przechodniów, ciekawe kartonowe i gipsowe postaci wystawione na balkonach. Przy końcu Rambli od strony morza skręcamy do Portu Olimpijskiego. W samą porę chowamy się w barze, bowiem lunął właśnie deszcz. Przez kolejne dni towarzyszą nam upał i słońce, aż do wyjazdu, gdy znów leje jak z cebra. Temperatury 30 st. C w dzień i 25 w nocy rozleniwiają i nastrajają do leżenia na plaży oraz siedzenia w kawiarnianych ogródkach. Przyjmujemy prosty tryb funkcjonowania - rano zwiedzamy, po południu odpoczywamy na plaży, a wieczorem smakujemy tętniące życie knajpiane.

Żelaznymi punktami wycieczki do Barcelony są Sagrada Familia w dzielnicy Eixample, katedra w Barri Gotic (dzielnica gotycka) i wioska olimpijska na Montjuic (Góra Żydów). Koniecznie wspinamy się do Parku Guell i na stadion Camp Nou - siedzibę FC Barcelona. Warto zajrzeć na targ owocowy, warzywny i mięsno-rybny Boqueria przy Rambli. Przy Passeig de Gracia są Casa Batllo i Casa Amatller, w bocznych uliczkach Eixample rozlokowały się modne puby i kluby, także gejowskie.

Jak jest w tych miejscach? Do Sagrada Familia (kościół Świętej Rodziny) nawet nie próbujemy się dostać, bo kolejka zawija się wokół budynku na długości dobrych kilkudziesięciu metrów. Dla oszczędnych - najlepiej zapisać się na mszę niedzielną o poranku, gdy po mszy jest moment na zwiedzanie - choć oczywiście bez wspinaczki na wieże. Katedra jest w remoncie, ale plac wokół niej jest przyjazny. Na Montjuic wchodzimy przez wielki Placa Espanya (Plac Hiszpański), oglądamy stadion olimpijski (za darmo), znicz igrzysk i baseny na świeżym powietrzu, a dodatkowym bonusem jest wspaniała panorama Barcelony i wieczorny pokaz podświetlanych fontann. Park Guell pełen jest turystów, ale przyjemnie się tu zagubić w małych dróżkach. Na Camp Nou buszujemy po sklepiku dla fanów - gadżetach, koszulkach, piłkach i szalikach FC Barcelona. Na targu Boqueria stragany uginają się pod ciężarem owoców - tych tropikalnych i morskich, a także innych lokalnych produktów.

Mimo iż zapłaciliśmy słono za bilety lotnicze, trafiliśmy z terminem podróży najszczęśliwiej jak mogliśmy. Pod koniec września w Barcelonie odbywa się wielka impreza La Merce. Wówczas przez miasto paradują wielkie kukły, jest hałas, zabawa, radość. Na kilku scenach grają zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne, występują castellers (wieże z ludzi).

Tydzień minął szybko. Wracamy do kraju niepocieszeni, bo żal plaż i barcelońskiego swobodnego stylu życia. Po wyjściu z samolotu szczękamy zębami...

Zobacz zdjęcia i nasz filmowy przewodnik po Barcelonie:

Mapa BarcelonyZdjęcia z Barcelony


Sagrada Familia

Nieukończony od wielu lat kościół projektu Gaudiego w dzielnicy Eixample. Może uda się go dokończyć za 20 lat, a może i nigdy. W końcu w tym jest element sławy tej świątyni.

Sagrada Familia

Park Guell

Park na północy Barcelony stworzony przez Antoniego Gaudiego. Park Guell to jedno z miejsc, które trzeba zwiedzić.

Barcelona Park Guell

Targ Mercat de la Boqueria

Od morza po tropiki. Owoce różnego rodzaju znajdziesz właśnie tu. Są też lody, sałatki owocowe i napoje, które smakują jak żadne inne - w końcu robione są na miejscu.

Barcelona Boqueria

Katedra Świętej Eulalii

Zlokalizowana w dzielnicy Barri Gotic. Jeden z najcenniejszych obiektów architektury gotyckiej w Hiszpanii. Nieopodal muzeum diecezjalne.

Barcelona Katedra

Placa Espanya

Niegdyś była tu arena walk byków. Katalończycy nie chcieli tego rytuału, więc zmienili przeznaczenie budynku i teraz jest tu centrumm handlowe. Fasada jednak została. Warto wyjechać na szczyt budynku (schodami w środku, żeby nie płacić za windę turystyczną na zewnątrz) i zobaczyć panoramę 360 stopni na Montjuic, Tibidabo, Sagradę i plaże Barcelony.

Barcelona Placa Espanya

Montjuic

Wzgórze, do którego prowadzą od Placu Hiszpańskiego gigantyczne schody. Wieczorami ma tu miejsce pokaz fontann.

Barcelona Montjuic

Park Olimpijski

Na wzgórzu Montjuic z okazji igrzysk w 1992 roku zbudowano stadion olimpijski i inne obiekty sportowe. Ach, pamiętamy to drugie miejsce piłkarzy po pasjonującym finale z Hiszpanią.

Barcelona Vila Olimpica

Stadion Camp Nou FC Barcelona

Choć jest nieco dalej od centrum, fani piłki nożnej nie przegapią tej okazji. Można zwiedzić stadion i kupić pamiątki FC Barcelona w sklepiku. Jeśli masz możliwość, kup bilet na mecz. Dopingu kibiców Barcy długo nie zapomnisz.

Barcelona Camp Nou

La Rambla

Najsłynniejsza ulica Barcelony, od której odchodzą uliczki starego miasta. Są tu kramy i artyści uliczni. Uważaj na portfel, a najlepiej nie nieś nic cennego ze sobą - kieszonkowcy kradną na potęgę.

Barcelona Rambla

Avinguda del Portal de l'Angel

Deptak pełen markowych sklepów. Przy wejściu do H&M porażą nas zmieniające kolory schody i ściany. Przy ulicy tej stoi też El Corte Inglés, wielki dom towarowy.

Barcelona Avinguda del Portal d l Angel

Barcelona - Informacje praktyczne

Dojazd do centrum Barcelony z lotniska El Prat


Masz do wyboru:
- autobus Aerobus - A1 z terminalu 1 i A2 z terminalu 2. Możesz kupić bilet jednorazowy lub w dwie strony. Są automaty przy przystanku, ale w razie problemów pomaga personel i kierowca. Najlepsza opcja na dojazd do Placa Espana i Placa de Catalunya.
- pociąg Renfe z terminalu 2 - tutaj ląduje Ryanair i Wizzair. Najlepiej (jeśli planujesz dużo zwiedzać) kupić bilet T-casual, który uprawnia 1 osobę do 10 przejazdów z przesiadkami na wszystkie typy komunikacji miejskiej w Barcelonie i podmiejskiej (przesiadki muszą nastąpić w ciągu 75 minut). Najlepszy środek transportu, by dojechać do dworca kolejowego Barcelona Sants, centrum (Passeig de Gracia) oraz na Costa Brava.
- metro - z obu terminali lotniska. Wada - jedzie długo i kosztuje więcej niż pociąg, jeśli liczyć T-casual podzielone na 10 przejazdów.

Dojazd do Barcelony z lotniska w Girona


Samoloty do Polski do lotniska Girona - dojazd na lotnisko z dworca autobusowego Barcelona Nord, niedaleko Łuku Triumfalnego. Bilety kupisz w punktach sprzedaży przy lotnisku i przy dworcu autobusowym Nord.

Dojazd z lotniska Reus do Barcelony

Autobus Hispanico Igualdino (Monbus) stoi przed wyjściem z terminala (zwykle trzeba przejść nieco w lewo). Bilety kupimy bezpośrednio u kierowcy. W jedną stronę kosztuje 14 euro, przy zakupie od razu biletu powrotnego otrzymujemy niewielki rabat. Dojedziemy na dworzec autobusowo-kolejowy Barcelona Sants (Estacio de Sants). W sezonie turystycznym kurs autokaru trwa półtorej godziny. Bilet można kupić w budce przy stanowiskach autokarowych - zarówno na dworcach w Barcelonie, jak i przy lotnisku.

Co po dojeździe do Barcelony?

Sugerujemy dogadanie się ze swoimi gospodarzami apartamentu lub hotelem na przyjęcie Was do około 3 w nocy. Zazwyczaj nie jest to problemem, bowiem osoby wynajmujące pokoje są przygotowane na różne terminy przybycia gości. Nasi gospodarze dopiero zaczynali życie nocne o tej porze. Cieszyli się bardziej, że przybyliśmy w nocy niż mielibyśmy ich budzić o 7 rano.
Jeśli musisz poczekać do następnego dnia na check-in, możesz spróbować usiąść w jakiejś knajpce przy butelce cavy lub kawy. Ciekawe może być też powitanie słońca na wzgórzu Montjuic lub w okolicy Parku Guell.

Plaże Barcelony

Główne plaże, Barcelonetai San Sebastia zlokalizowane przy ujściu drogi La Rambla do morza, są zajmowane przez rodziny z dziećmi i pary mieszane. Nieco dalej położona Platja Mar Bella jest przeznaczona dla nudystów. Ta plaża umiłowana jest też przez gejów. Kobiety nie mają problemu z opalaniem topless na żadnej z plaż. Spokojna jest też plaża Bogatell i Nova Mar Bella. W wakacje plaża Llevant ma wydzieloną strefę dla psów.
Wielki parking znajduje się przy Platja Nova Mar Bella.

Oto plaża Barceloneta:

Barcelona Plaża

Jak zwiedzić Barcelonę najtaniej?

  • Najtańszy lot: szukaj ofert Ryanair i Wizzair, da się tanio. My trafiliśmy w szczyt sezonu i nieco przepłaciliśmy, ale trudno - warto było. Z Polski Ryanair latał do Reus, ale od dawna lata już do Girony (bliżej do centrum) i Barcelona El Prat (najbliżej miasta). Z Katowic Wizzair lata na główne lotnisko w Barcelonie. Można także próbować latać przez Brukselę-Charleroi lub Bolonię.
  • Najtańszy nocleg: szukaj na CouchSurfing.com lub w hostelu, znajdziesz też tanie oferty w pensjonatach i serwisie airbnb.com
  • Najtańszy sposób poruszania się po mieście: na piechotę, bo miasto jest idealnej wielkości do tego typu zwiedzania
  • Najtańszy sposób zwiedzania: kup Barcelona Card, która daje bezpłatny transport miejski i zniżki do muzeów
  • Najszybciej: Barcelona Bus Turistic - wsiadasz i powiozą Cię wokół najważniejszych zabytków

Co zwiedzić poza Barceloną?

Miłośnicy plaż powinni rozważyć skorzystanie z plaż Sitges, która jest wakacyjnym kurortem dla mieszkańców Barcelony. Dojedziesz tam koleją Renfe Cercanias. Pociągi kursują co kilkanaście minut i docierają do miasteczka w pół godziny.

Festiwal La Merce - filmPokaz światło-dźwięk i fontanny na MontjuicZobacz też:
Przewodniki po Barcelonie [drukowane]

Taka jest nasza Barcelona. A Twoja? Co polecisz do zobaczenia w Barcelonie? Co urzekło Cię tam najbardziej?

Hotele w Katalonii

Zobacz najtańsze oferty hoteli w Katalonii >>1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ale fajnie się czytało, jakby to była moja wycieczka do Barcelony, z tym, ze byłam w lipcu i tylko 4 dni, wszystko odbywało się podobnie... nawet ten stukot walizek o 2 w nocy ))))