wtorek, 29 listopada 2022

Susa (Sousse) w Tunezji [mapa, zdjęcia]


Susa (Sousse) to trzecie co do wielkości miasto Tunezji, położone w rejonie Sahelu Tunezyjskiego. Jest to kraina gajów oliwnych oraz starych miast portowych, które oprócz pięknych piaszczystych plaż mają do zaproponowania również wspaniałe zabytki.

Susa, nazywana często „Perłą Sehelu”, to miasto, które łączy ze sobą wspaniałe zabytki z czasów starożytnych oraz luksusowe kurorty nadmorskie dla fanów ciepłego morza i pięknych plaż. Obecnie miasto to ma ogromne znaczenie dla Tunezji dzięki portowi oraz uprawie oliwek. Miasto założone zostało przez Fenicjan, ale również za panowania Rzymian czy Arabów miało swoje lata świetlności. Susa znana jest z wielu ciekawych zabytków. Najbardziej znanym jest Medina, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Susa Wejście na Medinę

Najważniejszym punktem miasta jest Medyna (Medina), która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to część miasta, którą my nazwalibyśmy starym miastem. Medyna otoczona jest murami obronnymi, we wnętrzu których znajduje się wiele małych i urokliwych uliczek.

Susa Mury Obronne

Ciekawą budowlą jest ribat, czyli ufortyfikowany klasztor muzułmański z wieżą strażniczą, wybudowany by odpierać ataki chrześcijan.

Ribat Susa

Niedaleko możemy podziwiać Wielki Meczet, wybudowany w 851 roku. Meczet przypomina twierdzę. Ozdobiony został kolumnami, na których widnieją cytaty z Koranu. Budowla udostępniona jest turystom tylko częściowo - można zwiedzać dziedziniec Meczetu, natomiast do Sali Modlitw znajdującej się wewnątrz wstęp mają tylko i wyłącznie wyznawcy islamu. Kolejnym miejscem wartym polecenia jest Musee de Sousse - jedno z najciekawszych muzeów w Tunezji z przepiękną kolekcją mozaik.

W niedziele w Sousse odbywa się targ, na którym można kupić praktycznie wszystko: od przypraw, przez porcelanę, po ubrania, a także jedzenie. Warto pójść zobaczyć taki targ w ramach ciekawostki kulturalnej, należy jednak uważać na kieszonkowców, którzy chętnie „zaopiekują” się portfelem turysty.

Targ w Tunezji

Często zdarza się, że nie opłaca się robić tam zakupów, jeżeli jest się niedoświadczonym bywalcem. Ceny są podwyższone kilkukrotnie i nawet gdy wydaje się nam, że wygraliśmy licytację ze sprzedającym, może się okazać, że w zwykłym sklepie kawałek dalej kupimy to samo taniej. Polecam sklep Perle shopping centre w starej części miasta (na zdjęciu).

Sklep Perle Center Medina Susa

Kilka ważnych, praktycznych informacji:

Przyjeżdżając do Susa, jak również do innych miejsc Tunezji, musimy pamiętać, że jest to państwo muzułmańskie, dlatego powinniśmy pomyśleć o odpowiednim stroju. Niestosowne jest odkrywanie znacznych części ciała, dlatego nie powinniśmy ubierać szortów, koszulek bez rękawów, czy sukienek z dużym dekoltem.

Nasz paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące. Jeżeli chodzi o wizy, nie są one wymagane od polskich turystów, chyba, że chcą przebywać na terenie Tunezji dłużej niż 90 dni.

Waluta Tunezji to dinar tunezyjski. Trzeba pamiętać o problemie z wymianą dinarów na euro czy dolary po zakończonych wakacjach, ponieważ tracą one sporo na wartości, dlatego najlepszym pomysłem jest wymiana waluty w mniejszych sumach na bieżąco, np. w hotelu.

Mapa Susy w TunezjiAutor: Asia Bienek

Zobacz też: Tunezja [przewodnik, atrakcje turystyczne, informacje praktyczne]

Brak komentarzy: