tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 27 lipca 2011

Muzeum Bardo w Tunisie


Jedną z głównych atrakcji Tunisu jest muzeum Bardo mieszczące się w pałacu kiedyś zajmowanym przez bejów. Teraz oprócz muzeum mieści się tam też siedziba parlamentu. Pałac jest połączeniem tradycyjnej architektury muzułmańskiej ze stylem europejskiego klasycyzmu – smukłe kolumny, arkadowe dziedzińce, fajansowe płytki przeplatają się ze złoconymi kolumnadami i szerokimi schodami.

Bardo jest jednym z najwspanialszych muzeów archeologicznych na świecie. Podłogi i ściany muzeum zajmuje ogromna liczba bogatych mozaik przeniesionych tutaj z całej Tunezji. Najbardziej okazałe pochodzą z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Przedstawiają sceny z mitologii greckiej i rzymskiej, sceny z życia codziennego oraz maksymy zdobione motywami zwierzęcymi.

Niektóre z mozaik zachowały się nienaruszone i zajmują powierzchnie całych ścian. Do najpiękniejszych mozaik o tematyce mitologicznej należą: Wirgiliusz w towarzystwie dwóch muz piszący „Eneidę”, przedstawienie Perseusza ratującego Andromedę przed potworem morskim oraz Ulissesa opierającego się syrenom; z tematyki starochrześcijańskiej najbardziej znana jest mozaika przedstawiająca Daniela w jaskini lwa.

Oprócz mozaik, z których słynie Bardo, muzeum posada eksponaty poukładane chronologicznie w ponad 30 salach. Najstarsze, pochodzące z VII – III w. p.n.e., są znaleziska fenickie, głównie garnki, stele, maski i sarkofagi. W salach Mahdiji zobaczyć można marmurowe i brązowe posągi wydobyte z wraku pochodzącego z I w. p.n.e. Wrak został przypadkowo odkryty przez poławiaczy gąbek.

Dział islamski muzeum prezentuje dawne ubrania, broń oraz biżuterie. Zawiera też wczesne manuskrypty koraniczne, importowane fajansowe płytki oraz ryciny z XVI w. przedstawiające Tunezję.

Zdjęcia z Muzeum Bardo w TunisieStela

Posąg w Muzeum Bardo

Mozaika Tunezja

Mozaika Muzeum Bardo

Mozaika

Muzeum Bardo

Tunezja Mozaiki

Mozaiki

Mozaika tunezyjska

Mapa Muzeum Bardo w Tunisie
Autor: Barbara Materny

Brak komentarzy: