gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

środa, 17 sierpnia 2022

Citybreak Sztokholm, czyli stolica Szwecji na weekend

Sztokholm to położona na 14 wyspach zielona stolica Szwecji. Ale nie tylko Szwecji, bo w 2010 roku dbający o środowisko naturalne i wysoki komfort życia Sztokholm, zdobył tytuł Zielonej Stolicy Europy. 1/3 powierzchni miasta zajmuje zabudowa miejska, na resztę składają się lasy, parki i jeziora. Nie bez przyczyny szwedzka pisarka Selma Lagerlöf nazwała Sztokholm „miastem unoszącym się na wodzie”.

Sztokholm Citybreak

Najlepszy czas na zwiedzanie to okres od maja do października. Latem dzień wydłuża się do 18 godzin. Warto rozważyć wypad na citybreak do Sztokholmu, czyli parę dni w stolicy Szwecji, na przykład w weekend. Tanie loty do Sztokholmu są na porządku dziennym z wielu polskich lotnisk.

Centrum miasta stanowi najstarsza, położona na 3 wyspach dzielnica - Gamla Stan. Mieści się tutaj najwspanialszy zabytek starówki - Pałac Królewski, który powstał w XVII wieku po pożarze średniowiecznego zamku Tre Kronor. Jego blisko 1000-letnią historię można poznać zwiedzając znajdujące się w zamku muzeum Trzech Koron.

Warto przespacerować się wąskimi uliczkami starego miasta by podziwiać jego średniowieczną i renesansową zabudowę. Najwęższa z ulic - Marten Trotzigs Gränd ma niecały metr szerokości. Idąc główną aleją - Köpmangatan trafimy do niewielkiego rynku otoczonego kolorowymi kamienicami, w których piwnicach mieszczą się przytulne kawiarnie i bary. Najstarszą budowlą starego miasta jest gotycka katedra Storkyrkan, słynna z odbywających się tu koronacji królów szwedzkich.

Na wyspie Djurgarden funkcjonuje liczący sobie 150 lat skansen i ogród zoologiczny. Zgromadzone są tu budowle z różnych regionów Szwecji, można również spróbować świeżo upieczonego chleba.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się muzeum statku – Vasamuseet, gdzie podziwiać można wydobyty z dna zatoki w Sztokholmie XVII-wieczny okręt wojenny, który zatonął podczas dziewiczego rejsu na wojnę z Polską.

Miejscem, niezmiennie przyciągającym rzesze turystów jest Ratusz - Stadshuset, ze słynna Złotą oraz Błękitną Salą, w której wręczane są Nagrody Nobla.

Latem Sztokholm rozbrzmiewa muzyką – sierpniowy Festiwal Wodny jest wypełniony koncertami, wystawami i nocnymi pokazami sztucznych ogni. Jednocześnie odbywa się Święto Raków. Szwedzka odmiana tego skorupiaka należy do najsmaczniejszych w świecie. Z okazji święta, domy przystrajane są lampionami, a mieszkańcy i turyści biesiadują do białego rana.

Zobacz też nasz: Przewodnik po Sztokholmie

Brak komentarzy: