niedziela, 3 stycznia 2016

Australia: Perth [przewodnik, atrakcje, mapa]


Perth to samotna metropolia. Podróżując po zachodniej części Australii nie można ominąć Perth. Miasto, będące stolicą stanu Australia Zachodnia, jest jednym z najciekawszych miejsc w tej części kontynentu. Zamieszkuje je około 2 milionów osób. Choć bywają większe miasta, to Perth może poszczycić się tym, że jest najbardziej odosobnioną metropolią na świecie. Najbliższym dużym miastem jest znajdująca się niecałe 3 tysiąc kilometrów dalej Adelajda. Perth to także miejsce, gdzie żyje 78% populacji stanu.

Australia Perth
Panorama Perth z King's Park

Perth zostało założone w 1829 roku, jednakże prawa miejskie uzyskało dopiero w latach 50. XIX wieku. Nazwę, jak w przypadku amerykańskich miast, zaczerpnięto od istniejącego już miasta – Perth w Szkocji, nadał ją kapitan James Stirling. Na rozwój miasta wpłynęło odkrycie na pobliskich terenach złóż złota, które - jak to zawsze bywa w takich przypadkach - ściągnęły do miasta wszelkiego rodzaju poszukiwaczy przygód, biznesmenów i ludzi szukających szybkiego sposobu na wzbogacenie się. Dalej już było tylko lepiej. W ciągu dwóch pierwszych dekad XX wieku powstał uniwersytet, a także zbudowano połączenie kolejowe z Adelajdą. Obecnie miasto słynie z górnictwa, które przynosi ogromne zyski. Głównie wydobywa się rudę żelaza stanowiącą 20% światowej produkcji, a także złoto, ropę naftową i gaz ziemny.

Perth może poszczycić się świetną lokalizacją, co na pewno też wpłynęło na przyznanie mu tytułu jednego z najlepszych miast do życia. Z jednej strony ocean, z drugiej góry Darling, a przez centrum przepływa rzeka Swan. Jej nazwa wzięła się od czarnych łabędzi, które szczególnie ją sobie upodobały. Do tego wspaniała pogoda, dzięki czemu można rozkoszować się miastem niemalże przez cały rok. Podczas zimy trwającej od czerwca do września temperatura zwykła nie spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Od grudnia do marca trwa lato, więc jest to ostatnia okazja dla tych, którzy chcą się załapać na australijskie lato w Perth.

Perth Swan River

Atrakcje turystyczne Perth

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od centrum, które doskonale obrazuje wciąż zwiększającą się zamożność miasta i jego mieszkańców. Wynika to, jak już wspomniałem, z pozycji Perth na rynku wydobywczym, co wpływa na zainteresowanie inwestorów, którzy lokują siedziby swoich firm właśnie tutaj.
Będąc w Perth, koniecznie trzeba zajrzeć do Fremantle, dzielnicy portowej. Obecnie jest to najważniejszy australijski port nad Oceanem Indyjskim. Codziennie można zobaczyć tu statki z całego świata, a raz do roku być świadkiem regat Whitbread, których trasa przebiega wzdłuż globu, a Perth jest jednym z przystanków. Współczesne żeglarstwo nie jest jedyną atrakcją, jaką oferuje Fremantle. Podczas spaceru zachwycają zabytkowe budynki pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku. Wśród zabytków figuruje również liczące sobie ponad 150 lat więzienie, które od kilkunastu lat służy jako atrakcja turystyczna. Chętni mogą wynająć przewodnika i poznać więzienne życie od „środka”. Dla tych, którzy chcą poczuć klimat dawnego, portowego Frementle, zapraszamy do odwiedzenia Shipwreck Galleries, jednej z filii muzeum zachodniej Australii. Możecie zobaczyć tutaj wraki żaglowców i rekwizyty związane z żeglarstwem.

Perth Atrakcje turystyczne

Perth Shipwreck Galleries


Historia współczesnego Perth może i nie jest zbyt długa, ale należy pamiętać o dziedzictwie pozostawionym przez wcześniejszych mieszkańców tych terenów, Aborygenów. Najważniejszym „darem”, jaki otrzymało miasto, jest znajdujący się na wzgórzu Elizy Kings Park. Ten zajmujący 500 ha park wypoczynkowy był dla Aborygenów świętym miejscem, wokół którego krążyły legendy dotyczące na przykład powstania rzeki Swan. Oficjalnie park został otwarty w 1895 roku, a obecną nazwę nadano mu w 1901 r. na cześć angielskiego króla Edwarda VII. Wewnątrz parku znajduje się ogród botaniczny, gdzie można zobaczyć liczne przykłady miejscowej roślinności. Na szczególną uwagę zasługuje baobab Gija Jumulu. To 750-letnie drzewo jest wyjątkowe nie tyle ze względu na swój wiek, ale z powodu drogi jaką przebyło zanim dotarło do parku. Zostało przetransportowane z oddalonego o 3200 km Telegraph Creek, dzięki czemu pobiło rekord w lądowym transporcie drzewa tej wielkości. W parku znajduje się również galeria sztuki aborygeńskiej.

Perth King s park


Dla tych, którzy chcieliby poznać bliżej sztukę australijską, polecamy wizytę w Galerii Sztuki Australii Zachodniej. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 15 tys. eksponatów. Wśród nich można zobaczyć dzieła Aborygenów, jak i współczesnych australijskich artystów, a także prace europejskie czy azjatyckie pojawiające się na wystawach czasowych.

Kolejną atrakcją turystyczną jest Swan Bells – wieża zbudowana z miedzi i szkła, na której zawieszonych jest 18 dzwonów. Dwanaście z nich pochodzi z londyńskiego kościoła St Martin In the Fields. Wieża została zaprojektowana przez australijskiego architekta Hamesa Sharleya, aby uczcić nadchodzące millenium. Wprawdzie koszta wyniosły kilka milionów euro, a sama budowa spotkała się z protestami mieszkańców, to nie można odmówić budowli uroku. Plac wokół wieży to idealne miejsce, aby zrelaksować w jednej z kafejek lub restauracji.

Perth Swan Bells Tower

Kolejnym ważnymi punktami na mapie zabytków Perth są kolejno: mennica i teatr Jego Królewskiej Mości. Mennica powstała w 1899 roku i jest najstarszą działającą tego typu instytucją w Australii. Co więcej, przetwarza się w niej ponad 60% wydobywanego w Australii złota. Teatr Jego Królewskiej Mości istnieje już ponad 110 lat i w tym czasie zaprezentowano na jego deskach sztuki światowej sławy, co kontynuuje się do dziś. Budynek znajduje się w dzielnicy biznesowej, dzięki czemu można połączyć wystawną kolację z wizytą w teatrze.

Perth Mennica

Perth Przewodnik

Tym, którzy preferują inny rodzaj rozrywki polecamy wizytę w Crown Perth w dzielnicy Bursword. W tym rozbudowanym centrum rozrywki z pewnością nie będziecie się nudzić. Na terenie Crown Perth znajduje się kasyno, teatr, sala balowa, a także pole golfowe. Jeśli ktoś nie zdąży nacieszyć się tym wszystkim w ciągu jednego dnia, może zostać na noc w jednym z hoteli albo w którymś z klubów, bawiąc się do rana.

Perth

Wakacje w Perth

Miłośnicy wylegiwania się też na pewno nie będą zawiedzeni. Perth jako miasto portowe ma również do zaoferowania wiele plaż, które doskonale nadają się na wypoczynek. Nie tylko ten leniwy, na leżaku, ale również ten aktywny. Fani sportów wodnych, surfingu, windsurfingu będą mogli wyszaleć się do woli.

Perth Plaża

Australia Plaże

Na koniec warto się posilić w jednej z restauracji oferujących potrawy z australijskich zwierząt, czyli z kangura i z emu. Warto wykorzystać okazję, mimo iż wydaje się to nam dziwne kulturowo. Suty posiłek najlepiej przypieczętować winem pochodzącym z winnic znajdujących się w Swan Valley.
Należy pamiętać, ze Australia jest krajem stosunkowo drogim, lecz na pewno wartym odwiedzenia. Powracający stamtąd podróżnicy najczęściej chwalą wyjątkową atmosferę, jaka tam panuje, a także wyjątkowo miłych mieszkańców chętnie pomagających turystom.

Autor: Konrad Głąbek

Perth Nocą

Perth Australia

Perth Biznes
Widok na dzielnicę biznesową - the Central Business District


Mapa PerthPerth Mapa
Zobacz pomocne wpisy o wakacjach:

Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Brak komentarzy: