wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 19 czerwca 2022

Plaża Gnejna Bay [Malta]

Gnejna Bay to piaszczysta plaża za cyplem Ras il Qarraba, którą odwiedza wielu mieszkańców Malty.

Gnejna Bay (wymawiane jako "dżnejna") znajnuje się około kilometr od wioski Mgarr na zachodnim wybrzeżu Malty. Plaża jest piaszczysta, ale wejście do wody jest po kamieniach, niekiedy ostrych.

Zatokę otaczają skały wapienne i strome stoki. Na szczycie jednego z nich znajduje się Ta' Lippia - Wieża Lippia zbudowana na zamówienie Wielkiego Mistrza Juan de Lascaris-Castellar w 1637 roku. Budowla była częścią zbudowanej przez joannitów skomplikowanej siatki obronnej wyspy.

Pas brzegu pod stromym urwiskiem po północnej stronie zatoki jest obszarem znanym jako plaża nudystów, mimo iż maltańskie konserwatywne społeczeństwo katolickie jest przeciwna rozbieraniu się do naga w miejscach publicznych. Dlatego, jeśli lubicie opalać się całkowicie bez ubrań, miejcie świadomość możliwych konsekwencji w postaci mandatu. Plaża uznawana jest też za tolerancyjną wobec gejów.

Gnejna Bay jest znane jako miejsce połowu ryb przy użyciu tradycyjnych technik, takich jak nocne wabienie ryb światłami lamp.

Strażnicy w Lippia Tower i pobliskiej wieży przy Ghajn Tuffieha mogły komunikować się z innymi strażnicami poprzez machanie flagą w dzień i rozpalanie ognisk w nocy. Ten system wczesnego ostrzegania przed najeźdźcami przekazywał sygnał alarmowy aż do miasta Mdina, dzięki czemu można było przygotować się do obrony wyspy. Zatoka Gnejna ma również bunkier z czasów II Wojny Światowej, zakamuflowany pod postacią zwykłego gospodarstwa wiejskiego.

 

Dojazd do Gnejna Bay

autobus (do Gnejna lub Mgarr):

  • 44 - Valletta - Floriana - Pieta - Msida - Swatar - Birkirkara - Lija - Mosta - Zebbiegh - Mgarr - Ghajn Tuffieha - Mgarr - Manikata - Ghajn Tuffieha
  • 101 i 102 - Cirkewwa - Marfa - Mellieha - Manikata - Ghajn Tuffieha - Zebbiegh - Mgarr - Gnejna
  • 223 i 224 - Bugibba - Qawra - San Pawl il-Bahar - Mgarr - Ghajn Tuffieha
  • 225 - Sliema - San Giljan - Kappara - San Gwann - Naxxar - Mosta - Zebbiegh - Mgarr - Ghajn Tuffieha
  • 38 - Valletta - Floriana - Pieta - Msida - Mater Dei - Birkirkara - Lija - Mosta - Zebbiegh - Mgarr

samochód: w pobliżu jest przestronny parkingZobacz też: Malta [przewodnik]

Brak komentarzy: