Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa oraz klasztor oo. Paulinów w Krakowie nazywany jest potocznie "Skałką". Nazwa "Skałka" pochodzi od usytuowania obiektów na wapiennej skale.
Paulinów sprowadził do Krakowa z Jasnej Góry w 1472 roku Jan Długosz. Na miejscu stojącej tu do 1733 roku gotyckiej świątyni, wybudowali nowy kościół. Zaprojektował go Antoni Gerhard Müntzer, a dokończył Antoni Solari, który zmienił pierwotny projekt. Kościół konsekrowano w 1651 roku.
W sylwetce bazyliki mniejszej dominują dwie wieże nakryte barokowymi hełmami. Do środka wchodzi się dwubiegowymi schodami. Wnętrze trójnawowego kościoła pokryte jest kolebkowym sklepieniem. W ołtarzu głównym, ozdobionym rzeźbami aniołów, znajduje się obraz Tadeusza Kuntzego, ukazujący św. Michała Archanioła strącającego Lucyfera.
Na dziedzińcu przed świątynią znajduje się sadzawka św. Stanisława z XVII-wiecznym kamiennym ogrodzeniem.
Nieopodal sadzawki stoi Ołtarz Trzech Tysiącleci. Konstrukcja ołtarza składa się z postumentu ze stołem ofiarnym oraz filarów z posągami przedstawiającymi postacie: św. Stanisława, św. Wojciecha, Jana Pawła II, św. Jadwigi, św. Jana Kantego, o. Augustyna Kordeckiego i św. Faustyny. W skład założenia ołtarzowego wchodzi również obelisk z wyobrażeniami chrztu, bierzmowania i eucharystii.
Kościół na Skałce jest drugim, obok Wawelu, miejscem spoczynku słynnych Polaków w Krakowie. W podziemiach świątyni pochowani zostali: Jan Długosz, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Tadeusz Banachiewicz, Czesław Miłosz. Panteon Zasłużonych powstał w 1880 roku według projektu Józefa Łepkowskiego.
Krypta Zasłużonych w Kościele na Skałce:
Zobacz:
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2006 rok)
Kazimierz - dzielnica Krakowa
Stare Miasto w Krakowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz