tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

wtorek, 27 marca 2012

Ofrenda: ofiarowanie kwiatów Maryi - Las Fallas


Przedstawiamy wideo z procesji na Plaza de la Virgen pod Bazylikę Maryi Dziewicy w Walencji. Zobaczyć można jak była ubierana statua Matki Boskiej oraz jaka fiesta rozgrywała się u jej stóp. Jest to typowo hiszpański sposób świętowania uroczystości religijnych, który mnie już przestał dziwić. A Was?La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados to uroczystość ofiarowania kwiatów ku czci Maryi Dziewicy od Bezradnych (Porzuconych / Bezdomnych itp. - są różne tłumaczenia). 17 marca podczas Las Fallas na plac de la Virgen (Walencja) wkraczają procesje różnych bractw z poszczególnych dzielnic Walencji i składają kwiaty pod drewnianą, budowaną specjalnie na tę okazję, rzeźbą Maryi. Trwa to długo, a samo dekorowanie statui - jeszcze dłużej. Gotowa jest praktycznie na finał Las Fallas, a potem przez tydzień po zakończeniu imprezy stoi jeszcze na placu. Gdy kwiaty zasuszą się, konstrukcja jest rozbierana.

La Virgen de los Desamparados jest patronką Walencji i jedną z siedmiu patronów wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Prezentowana jest z lilią w jednej ręce i dzieckiem Jezus niosącym krzyż w ramionach.

Ofrenda Walencja

24 lutego 1409 roku ojciec Jofre kierował się do pobliskiej katedry, aby dać kazanie w okresie Wielkiego Postu. Stał się świadkiem linczu na człowieku chorym psychicznie na ulicy w Walencji w pobliżu Santa Catalina (obecnie Martin Mengod, dawniej Złotników - Platerías). To skłoniło go do podjęcia decyzji o założeniu hospicjum dla chorych psychicznie. Bractwo zostało założone pod wezwaniem "Nostra Dona Sancta dels Folls Innocents e Desamparats" (Nasza Święta Pani Patronka Niewinnych i Odrzuconych). Celem bractwa było zająć się chorymi psychicznie, ale z powodu okresu głodu i wysokiej liczby sierot na ulicach było wiele ubogich dzieci. Ośrodek przygarnął więc też opuszczone dzieci, podrzutki i bezdomnych.

Z czasem kult Maryi Dziewicy de los Desamparados rozszerzał się, a 21 kwietnia 1885 roku papież Leon XIII przyznał jej miano patrona Walencji. Kultem otoczono też wizerunek Maryi (choć obraz Maryi charakteryzuje się lekkim pochyleniem do przodu i dlatego znany jest też pieszczotliwie jako Geperudeta Walencji - czyli garbus). Dokonano też jej koronowania w 1923 roku (decyzja zapadła dwa lata wcześniej).

ZOBACZ KONIECZNIE: Przewodnik po Walencji >>

Czy wiesz coś więcej w tym temacie? Napisz, pochwal się zdjęciami.
Możesz też dodać swoją relację z Las Fallas lub innej imprezy w portalu turystycznym YouGO! Za najciekawsze reportaże są nagrody, m.in. weekend w Szczawnicy. Dodaj swoje relacje z podróży na yougo.pl >>

Brak komentarzy: