tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 28 marca 2012

Fotografia w podróży: Nowe aparaty Sony Cyber-shot


W naszym cyklu o fotografowaniu w podróży przedstawiamy aparaty Sony Cyber-shot. Każdy turysta chce przywieźć z wycieczki jak najwspanialsze wspomnienia - zarówno w pamięci, jak i na zdjęciach. Aby zapewnić sobie to drugie, warto dobrać aparat fotograficzny do własnych potrzeb.

Zawsze byłem zdania, że wystarczy mi mały kompaktowy aparat. Ostatnio jednak coraz częściej podróżuję po miejscach, które świetnie wyglądają w nocy i warto chwilę poświęcić na "zabawę" ustawieniami sprzętu. Zaopatrzyłem się więc w lustrzankę dającą mi świetne fotki po zmierzchu. Jak się okazuje, nie trzeba od razu inwestować w zestaw dla zawodowców. Znalazłem ciekawą ofertę cyfrówek Sony. Poniżej kilka moich typów do rozważenia, a szczegóły oczywiście na stronie producenta.

Aparat do dobrych zdjęć ze zwiedzania


Sony Cyber-shot™ DSC-HX20V


Trafiłem ostatnio na nowy model Sony Cyber-shot™ DSC-HX20V, który jest cyfrowym aparatem kompaktowym z zoomem aż dwudziestokrotnym (20x), opcją makrofotografii, o rozdzielczości 18,2 megapixela. Można nagrać nim film Full HD 50p, ma inteligentny tryb panoramy. Rejestruje dane GPS, a efekty naszej pracy możemy podejrzeć na ekranie LCD 7,5 cm.
Z pewnością mocne strony tego urządzenia to wysokiej jakości filmy Full HD nawet w trakcie poruszania się nagrywającego oraz bardzo wysoka jakość obrazu w słabym świetle, dzięki zastosowaniu przetwornika o wysokiej rozdzielczości Exmor R™ CMOS.
Aparat fotograficzny dla turysty
Jest nieduży, a jednak "ma moc" - ustawień i jakości zdjęć
W pigułce:
 • Obiektyw z zoomem 20x, wiodący w swojej klasie przetwornik 18MP Exmor R CMOS
 • Wysoka jakość wykonania i nowy obiektyw o dużym powiększeniu z zoomem optycznym 20x.
 • Nowy przetwornik Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości 18.2 Mpix oraz procesor obrazu Sony BIONZ zapewniają znakomitą jakość obrazu.
 • Technologia„Extra High sensitivity” oraz udoskonalona funkcja AF o dużej szybkości zapewniają jakość obrazu porównywalną z aparatami SLR* nawet w warunkach słabego oświetlenia. Oprócz zoomu optycznego 20x, „Clear Image Zoom” zapewnia odpowiednią jakość obrazu nawet przy powiększeniu 40x.
 • Funkcja Optical SteadyShot (Aktywny tryb) umożliwia nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080, 50p) bez rozmyć nawet podczas powiększania i chodzenia.
 • Ręczna obsługa pozwala uzyskać niepowtarzalne rezultaty
 • Kreatywne fotografowanie zapewnia zachwycające nowe doświadczenia.
 • Dwa nowe tryby Efektów obrazu zapewniają fantastyczne zdjęcia (łącznie 9 trybów)
 • Funkcje GPS, Kompas oraz GPS Log zapewniają większą radość po wykonaniu zdjęć.
 • Wysoka jakość wykonania i nowy obiektyw o dużym powiększeniu z zoomem optycznym 20x.
 • Nowy przetwornik Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości 18.2 Mpix oraz procesor obrazu Sony BIONZ zapewniają znakomitą jakość obrazu.
 • Technologia „Extra High Sensitivity” oraz udoskonalona funkcja AF o dużej szybkości zapewniają jakość obrazu porównywalną z aparatami SLR* nawet w warunkach słabego oświetlenia. Oprócz zoomu optycznego 20x, „Clear Image Zoom” zapewnia odpowiednią jakość obrazu nawet przy powiększeniu 40x.
 • Funkcja „Optical SteadyShot (Aktywny tryb)” umożliwia nagrywanie filmów Full HD bez rozmyć nawet podczas powiększania i chodzenia.
 • Ręczna obsługa pozwala uzyskać niepowtarzalne rezultaty.
 • Kreatywne fotografowanie zapewnia zachwycające nowe doświadczenia.
 • Funkcje GPS, Kompas oraz GPS Log zapewniają większą radość po wykonaniu zdjęć.
Sprawdź także model Sony HX200V będący najwyższym model serii H (High-powered zoom), który ma aż 30-krotny zoom optyczny.

Aparat dobry do kieszeni i na imprezy


Sony Cyber-shot™ DSC-TX20


Ten malutki model DSC-TX20 ma ciekawy design i kolorystykę, ale przede wszystkim jest interesujący ze względu na parametry i odporność. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą wziąć aparat na imprezę (nie tylko turystyczną) i móc schować go do kieszeni.

TX20 jest niemal pancerny oraz odporny na wodę, kurz, mróz, uderzenia i upadek. Można się z nim zanurzyć na pięć metrów pod taflę wody. Dostępny jest w kolorach czarnym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym i różowym, a front aparatu może mieć upstrzoną teksturę (coś dla prawdziwych modnisiów ;)
Mały aparat fotograficzny

Mimo tak małych wymiarów, dostajemy jakość niemal lustrzanki. Funkcja Superior Auto Plus rozpoznaje typ zrobionego zdjęcia (portret, krajobraz, makro, zdjęcie pod słońce, w nocy, w trakcie ruchu, z dobrą, bądź złą stabilizacją) i automatycznie dobiera najlepsze parametry. Może też połączyć kilka zdjęć w jedno, ostateczne zdjęcie (kilka fotek robionych jest jedno za drugim i łączonych). Dzięki temu aparat usuwa więcej szumów i poprawia jakość zdjęcia. Świetnie sprawdza się to przy słabym oświetleniu, przy fotografiach robionych bez statywu.
Jeśli chodzi o filmy - można je nagrywać w dobrej jakości, w nieoszukanym full HD. Także przy używyciu zoom’a.

Ciekawostką jest efekt rozmycia tła - zdjęcia przedstawiają wtedy ostry obiekt na przedzie, a tło jest rozmyte jak w cyfrowej lustrzance. TX20 potrafi też nałożyć filtry, które dają efekt akwareli czy ilustracji. Jest opcja obrazu HDR, imitacji minitary czy efekt "aparatu ukrytego w zabawce". Bawić możemy się też zabarwieniem zdjęć.

Najmniejszy i najlżejszy aparat kompakt 10x


Sony Cyber-shot™ DSC-WX100


Uchodzi według producenta za najmniejszy i najlżejszy na świecie kompakt z zoomem optycznym 10x. Nowy aparat to cyfrówka z nowoczesnym designem, o grubości zaledwie 1,75 cm, a mimo to z dziesięciokrotnym zoom'em i 18,2 megapixeli. Funkcja By Pixel Super Resolution połączona z Clear Image Zoom pozwala uniknąć rozmycia i pikselozy obrazu przy zoomie cyfrowym. 2,7 calowy wyświetlacz w rozdzielczości 460x800 pixeli pozwala podejrzeć efekty swoich działań. Procesor Bionz odpowiada za efektywną redukcję szumów i pozwala na robienie dobrych zdjęć nawet przy słabym świetle. Obiektyw Sony G pozwala na uzyskanie szerokiego konta 25-250mm - czyli możemy nim robić zarówno makrofotografie, jak też zdjęcia krajobrazów i budowli. Są funkcje wygładzania zdjęć portretowych i system Smile Shutter do wykrywania twarzy. Do zdjęć osób w ruchu przydaje się opcja śledzenia obiektu. Masz do wyboru kolory biały, czarny, miedziany i srebrny.
Kompaktowa cyfrówka

I jeszcze ciekawostka:

A co to jest 3D w cyfrówce?

Aparaty Sony pozwalają tworzyć materiały 3D, które można oglądać na zestawie kina domowego z telewizorem 3D. Zapis trójwymiarowego obrazu możliwe jest w trybach 3D Sweep Panorama i 3D Still Image.

Ten drugi jest nowy i polega na wykonaniu dwóch zdjęć przy różnych ustawieniach ostrości. Analiza fotografii umożliwia wyznaczenie głębi obiektów i wygenerowanie obrazów z efektem przestrzennym dla każdego oka osobno. Do obejrzenia trójwymiarowych fotografii na telewizorze potrzebujesz jeszcze tylko kabla HDMI zgodnego z 3D oraz okularów 3D z aktywną przesłoną.

Z kolei w trybie 3D Sweep Panorama naciskamy spust migawki i przemieszczamy aparat. Wykonywana jest wówczas seria zdjęć łączonych w panoramę 3D.

Cyfrówki dają też nowe możliwości oglądania obrazów. W odróżnieniu od trybu 3D Sweep Panorama, w którym wyświetlanie trójwymiarowego obrazu wymaga podłączenia kompatybilnego telewizora 3D, tryb Sweep Multi Angle pozwala na oglądanie symulacji obrazu 3D na ekranie aparatu. Wyświetlany obraz zmienia się w zależności od stopnia nachylenia aparatu w przód i w tył. Działanie tego trybu opiera się na wykorzystaniu 15 zdjęć wykonanych z różnych perspektyw do stworzenia efektu przypominającego obraz 3D.

Inne aparaty Sony CyberShot

To oczywiście fragment linii aparatów Sony CyberShot, wybrany przez nas subiektywnie.
Więcej cyfrówek na stronie SONY.


Wkrótce kolejne opisy aparatów fotograficznych. Tymczasem zapraszamy jeszcze do obejrzenia krótkiego poradnika fotograficznego.

Brak komentarzy: