tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

wtorek, 27 marca 2012

Mazowsze / Województwo Mazowieckie


Mazowsze (z języka łacińskiego Mazovia) to historyczna, geograficzna i etnograficzna kraina w centrum Polski. Historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, najstarsze miasto regionu - prawa miejskie ma z 1237. Pierwotna nazwa krainy to Mazow i pochodziła od Maz (dziś Mazury) - "umazanego" człowieka mieszkającego w błotach albo nazwy topograficznej znaczącej "błotnisty kraj".

Z kolei województwo mazowieckie to największe województwo kraju i zarazem najbardziej zaludnione. 85 miast zamieszkuje 65% ludności regionu. Mieszkańców jest około 5,24 miliona (2010).
Powierzchnia to 22 892,48 km2. Województwo mazowieckie utworzono 1 stycznia 1999 r.
Warszawa jest stolicą Polski i siedzibą władz województwa. Liczy prawie 2 milionów mieszkańców i dynamicznie się rozwija. Ważnymi miastami są też Płock, Radom, Siedlce i Ostrołęka (stolice powiatów grodzkich).

Mazowsze Warszawa

Województwo mazowieckie to nie dokładnie Mazowsze, bowiem wschód województwa to region podlaski, południe - ziemia sandomierska. Część Mazowsza (na przykład Łomża, Zambrów, Grajewo czy Wysokie Mazowieckie) leży poza województwem mazowieckim. Widać na Mazowszu zróżnicowanie - w architekturze na wsi, folklorze i kuchni, a także w sferze religijnej. Oprócz kościołów katolickich i świątyń protestanckich są też synagogi, meczet, gurdawara Sikhów i kaplica mormonów. W Płocku narodził się mariawityzm - do dziś na Mazowszu są parafie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie. Nadarzyn to stolica polskich Świadków Jehowy.

Na Mazowszu działa największe w Polsce Lotnisko Chopina w Warszawie, a tanie linie lotnicze startować będą z Modlina pod Warszawą. Stolica Polski jest też jedynym miastem w kraju z działającym metrem. Lokalny transport kolejowy organizują Koleje Mazowieckie.

Według europejskich badań Eurostat województwo mazowieckie cieszy się najwyższym dochodem na głowę mieszkańca w Polsce. Zarabia się tu 89% średniego dochodu w Unii Europejskiej.

Atrakcje turystyczne

Atrakcji turystycznych jest niezliczona ilość. Przywołajmy zatem tylko kilka.
Warszawa: Stare Miasto, Łazienki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki.
Poza Warszawą warty odwiedzenia jest np. Kampinoski Park Narodowy.

Zobacz bardziej szczegółowo w przewodniku po Polsce:

Warszawa
Białobrzegi | Brwinów
Ciechanów
Garwolin | Gostynin | Grodzisk Mazowiecki | Góra Kalwaria
Karczew
Łosice
Maków Mazowiecki | Mińsk Mazowiecki
Nowy Dwór Mazowiecki
Ostrołęka | Otwock | Ożarów Mazowiecki
Piaseczno | Płock | Płońsk | Przasnysz | Pułtusk
Radom
Siedlce | Sierpc | Szydłowiec
Tarczyn
Warka | Węgrów
Zwoleń
Żyrardów

Mapa województwa mazowieckiego


Województwo Mazowieckie
źródło: Aotearoa / Wikipedia, licencja CC BYPrzyroda województwa mazowieckiego

Lasy (głównie sosnowe i dębowe) to 20% powierzchni regionu. Dla ornitologów ciekawe są nieuregulowane odcinki rzek z dziesiątkami gatunków ptaków.
Szlaki wodne w dorzeczu Wisły sprawią frajdę miłośnikom kajakarstwa i wędkarstw. Są dwie wielkie rzeki Bug i Narew oraz Pilica, Bzura, Orzyca i Wkra.
Można tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową oraz narciarstwo biegowe. Żeglarstwo wodne i lodowe, windsurfing, iceboarding i icesurfing można uprawiać na Zalewie Zegrzyńskim.

Kultura, nauka i sztuka

Warszawa to siedziba licznych teatrów i muzeów. Organizowanych jest tu dużo festiwali, koncertów i wystaw. W Mławie są międzynarodowe plenery malarskie, Festiwal Wokół Teatru jest w Ostrołęce, Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne KUPALNOCKA w Płońsku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW w Radomiu. Są też widowiska historyczne takie jak Bitwa pod Iłżą oraz Bitwa pod Mławą.
Jedyny w Polsce obraz El Greco można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
W Czarnolesie żył i tworzył Jan Kochanowski. W Żelazowej Woli urodził się, a w Warszawie dorastał, kompozytor Fryderyk Chopin. Z regionem związani są też: Henryk Sienkiewicz, Isaac Bashevis Singer, Juliusz Słowacki, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska.
Noblistką związaną z Mazowszem jest Maria Skłodowska-Curie.

Zwiedzanie Mazowsza nie jest Ci obce?
Prześlij swoją relację z wycieczki po Mazowszu i wygraj weekend w Szczawnicy. Szczegóły w YouGO! Magazine 2012/1 >>

Brak komentarzy: