poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD)


Europejskie Dni Dziedzictwa logoEuropejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, dzięki której można bezpłatnie zwiedzać zabytki i obiekty kultury, posłuchać regionalnej muzyki, zobaczyć rzemiosło artystyczne i lokalne oraz dowiedzieć się więcej o historii danego regionu. Ich celem jest promocja narodowego i regionalnego dziedzictwa jako źródła kultury europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku we wrześniu w ponad czterdziestu krajach Europy jednocześnie (dokładnie w 49 krajach).

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Pomysłodawcą projektu była Francja. To właśnie tam od 1984 roku obchodzono Dni Otwartych Zabytków. I w taki sposób projekt realizowany przez Francuzów zainspirował Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.



Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce

Europejskie Dni Dziedzictwa 2008Polska po raz pierwszy zorganizowała Europejskie Dni Dziedzictwa w 1993 roku.

Obchody EDD odbywają się równolegle we wszystkich województwach.

Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod różnymi hasłami (tematami):

2006 rok: "Tradycje społeczności lokalnych. Różnorodność kulturowa w regionach. Śladami wielkich twórców kultury".
2007: "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze".
2008: "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny" (na zdjęciu plakat EDD z 2008 roku).

W 2009 roku (12-13 oraz 19-20 września) Europejskim Dniom Dziedzictwa przewodzi hasło: "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz" - Europejskie Dni Dziedzictwa 2009.


Zobacz również: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego



Brak komentarzy: