tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

sobota, 5 stycznia 2008

Polska w strefie Schengen (od kilku dni:)Układ z Schengen, rzeka Mozela w okolicy Schengen w LuksemburguUkład z Schengen to porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu (niekoniecznie równoznaczne z Unią Europejską) i wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej.

W roku 1985 podpisano pierwsze porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych granicach (tzw. Schengen I) między krajami Unii Gospodarczej Beneluksu, Francją i RFN. Od 21 grudnia 2007 roku w strefie Schengen jest także Polska.

Co ciekawe, układ z Schengen nie jest do końca z miejscowości Schengen. Schengen jest wioską z około 500 mieszkańcami położoną nad rzeką Mozela. Leży w Luksemburgu, przy "granicy" z Francją i Niemcami. Atrakcją Schengen jest zamek z XVIII wieku z XIV-wieczną wieżą obronną oraz barokowy ogród. Schengen to miejscowość winiarska na luksemburskim szlaku winnic. Mieszkańcy zajmują się produkcją wina.

Będąc precyzyjnym nie można powiedzieć, że to tutaj podpisano umowę o zniesieniu kontroli na granicach. Podpisanie układu odbyło się 14 czerwca 1985 r. na pokładzie statku "Princesse Marie-Astrid" na wodach rzeki Mozela.

Po prawej - zdjęcie monumentu upamiętniającego podpisanie umowy z Schengen, postawionego nad rzeką Mozelą.

Więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_z_Schengen
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080104/MAGAZYN/97360702/0/NEWS01

Zdjęcie: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Schengen_Monument.jpg
Schengen Monument at the Moselle river, Photo taken by lb:User:Cornischong, GNU Free Documentation License


Brak komentarzy: