Miasteczko powstało w Sądeckim Parku Etnograficznym (osobny sektor) i jest odziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Do tej pory udało się zbudować pięć budynków - starosądecki ratusz, remizę strażacką, dwór szlachecki z Łososiny Górnej i dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza.
Zachodnią część rynku zajmuje ratusz ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami. Stanowi on repliką siedziby starosądeckiej świty. Ratusza na początku XIX wieku nigdy nie dokończono z powodu pożaru. Obok niego stoją dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrza. W drugim mieści się pracownia garncarza. Za ratuszem można dostrzec dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Następnie mija się kapliczkę (na razie pustą) oraz remizę strażacką. W budynku z charakterystyczną wieżyczką i dużymi drewnianymi drzwiami zgromadzone zostały wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.
Budowę drugiej części Miasteczka Galicyjskiego rozpoczęto w 2007 roku. Wokół rynku stanie kilkanaście domów. Trzy zabudowania stanowić będą domy wzorowane na architekturze z Krościenka nad Dunajcem. Planuje się urządzić w nich sklepik z pamiątkami, antykwariat i pracownie rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki. Powstaną również budynki takie jak: apteka w stylu retro, pracownia żydowskiego krawca, cukiernia, poczta, sklepik kolonialny, karczma oraz fryzjer.
Zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu:
- w sezonie (maj - wrzesień)wtorek - niedziela między 10 a 18
poniedziałek - nieczynne
- poza sezonem (październik - kwiecień)
poniedziałek - piątek między 10 a 14
sobota, niedziela - nieczynne
Opłaty za zwiedzanie ekspozycji wnętrz:
bilet normalny - 4 zł
bilet ulgowy - 2 zł
spacer po Miasteczku - bez opłaty
amatorskie fotografowanie i filmowanie ekspozycji do celów niekomercyjnych: fotografowanie - 5 zł, filmowanie - 15 zł
W kasie Miasteczka można również kupić bilety wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Miasteczko mieści się przy ulicy Lwowskiej 226 w Nowym Sączu.
Dojazd do Miasteczka Galicyjskiego od ulicy Lwowskiej. Można dostać się tam autobusem komunikacji miejskiej. Innym sposobem jest przejście od strony Sądeckiego Parku Etnograficznego (ulica B. Wieniawy-Długoszowskiego 83b), wiąże się to jednak z wykupieniem biletu wstępu do skansenu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz