gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

wtorek, 25 listopada 2008

Zwiedzanie Małopolski: Zubrzyca Górna


Jeden z Małopolskich Parków Etnograficznych - skansen w Zubrzycy Górnej, zwiedzać można codziennie:
- od 1 maja do 30 września w godzinach między 8:30 a 17:00
- od 1 października do 30 kwietnia w godzinach między 8:30 a 14:30

Ceny biletów:
- bilet normalny:
po starym sektorze - 10 zł
po nowym sektorze - 10 zł
po całym skansenie - 15 zł

- bilet ulgowy:
po starym sektorze - 6 zł
po nowym sektorze - 6 zł
po całym skansenie - 10 zł

Po skansenie oprowadza przewodnik bez dodatkowych opłat

Muzeum jest nieczynne: Nowy Rok, 1-szy dzień Wielkanocy, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, 25 grudnia


Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zwiedziliśmy podczas Muzeobrania.

W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy dostępnych jest 21 ekspozycji obrazujących życie ludzi z różnych warstw społecznych Orawy oraz wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnia, folusz, tartak, kuźnia.

Zobaczyć można:

- Dwór Moniaków z wnętrzami archaicznymi, kurnymi z XVII wieku. Ta cześć wyposażona w bardzo proste sprzęty w układzie charakterystycznym dla regionu.

- Dwór Moniaków - pomieszczenia szlachty orawskiej z XVIII wieku. Salon o charakterze reprezentacyjnym. Są tu wysokie gładko na styk obrobione płazowe ściany.

- Układ przestrzenny dworu z zabudowaniami gospodarczymi, w których obecnie znajdują się magazyny eksponatów.

- Olejarnia. Część pierwsza – stępy. Urządzenia o archaicznym charakterze. Wyposażone w długie kłody z szeregowo umieszczonymi wydrążeniami, do których lekko wchodzą stępory – rodzaj tłoków poruszanych nożnie na zasadzie prostej dźwigni poziomej. Tutaj obrabiano wstępnie siemię lniane.

- Olejarnia. Część druga – prasa typu klinowo – taranowego, złożona ze słupów jodłowych głęboko wkopanych w ziemię. W tej prasie z masy powstałej ze zmiażdżono siemienia lnianego uzyskiwano klarowny olej.

- Pasieka orawska - ekspozycja uli kłodowych typu „stojakowego”. Typ pasieki charakterystyczny dla Górnej Orawy.

- Zagroda Paś – Filipka z wystawą tkactwa orawskiego z XIX wieku z pełnym wyposażeniem, czyli cały osprzęt pomocniczy i trzy warsztaty z założonymi na wały osnowami oraz z fragmentami utkanych płócien.

- Chałupa Kotta z Zubrzycy Górnej. Ekspozycja ukazująca wszelkiego rodzaju przedmioty, narzędzia średniozamożnej rodziny orawskiej z drugiej połowy XIX wieku.

- Kuźnia. Wystawa prostych narzędzi kowalskich – z miechem i piecem kowalskim, kowadłami, młotami. Pokazanie charakteru XIX wiecznej kuźni orawskiej.

- Folusz. Miejsce gdzie pokazany jest sposób spilśniania sukna, czyli materiałów wełnianych. Spilśnianie czyli jakby wzmacnianie tych materiałów za pomocą odpowiednich narzędzi.

- Tartak. Obiekt ukazujący stary sposób obróbki drewna. Pokazana jest cała konstrukcja dawnych tartaków z różnorakimi mechanizmami.

- Wozownia - chłopskie środki transportu, wozy.

- Chałupa Dziubka z kotliny Orawsko – Nowotarskiej z ekspozycją weselną ukazującą wszelkie charakterystyczne cechy orawskiego wesela, czyli układ stołów, hierarchiczne rozmieszczenie gości, strój, a więc odświętne ubranie Orawiaków.

- Zagroda biedniacka. Reprezentuje typ budownictwa z końca XIX wieku charakterystyczny dla rodzin biednych, bez „wyżki”, czyli spichlerza na piętrze budynku.

- Dzwonnica konstrukcji zrębowo – słupowej na planie kwadratu, zwieńczona kutym krzyżem. Z XVII wiecznym dzwonem. Jest tutaj umieszczona wystawa przedmiotów o tematyce sakralnej. Jest to jedyny budynek sakralny na terenie skansenu.

- Chałupa Omylaka z II poł. XIX wieku z Zubrzycy Dolnej z wszelkimi dobrze zachowanymi cechami budownictwa tradycyjnego. Jest tutaj także wystawa poświęconą Piotrowi Borowemu słynnemu myślicielowi, filozofowi orawskiemu, postaci historycznej.

- Zagroda Misinców z przełomu XIX i XX w. z częściowym wyposażeniem.

- Zagroda z Chyżnego z wystawą makatki orawskiej, z wyposażeniem z początku XX wieku.

- Zestawienie małej architektury - płotki, mostki, studnie, altany

- Lamus - forma zewnętrzna ukazująca kulturę szlachecko – plebańską.

- Chałupa z Piekielnika - Ekspozycja stolarstwa, kołodziejstwa, snycerstwa i ludowej rzeźby.

- Wystawa biograficzna poświęcona pisarce z Orawy Annie Przemyskiej.

- Zagroda Miraja z początku XX wieku.

Źródło informacji o ekspozycji w skansenie pochodzi ze strony Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej


Do Muzeum najlepiej dojechać:

- Z Krakowa drogą krajową nr 7 w kierunku Chyżnego, w miejscowości Jabłonka należy skręcić w prawo na drogę nr 957 w kierunku Makowa Podhalańskiego. Odległość od skrzyżowania w Jabłonce do Muzeum wynosi 12 km.
- Z Zakopanego drogą nr 958 w kierunku Czarnego Dunajca i dalej należy skręcić w lewo na drogę nr 957 w kierunku Makowa Podhalańskiego.
- Z Nowego Targu drogą nr 957 w kierunku Makowa Podhalańskiego.
- Ze Śląska drogą w kierunku Zakopanego, za Makowem Podhalańskim należy skręcić w prawo na drogę 957 w kierunku Nowego Targu przez przełęcz Krowiarki.


Zobacz nasz filmik:Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

Zobacz: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (1999 rok)


Brak komentarzy: