tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

piątek, 20 lutego 2009

Chełm - przewodnik, zdjęcia


Chełm HerbChełm jest miastem leżącym na Lubelszczyźnie. Nazwa miasta wywodzi się od starosłowiańskiego słowa oznaczające wzgórze.

W Chełmie od stuleci wydobywana jest kreda. Główne zabytki Chełma to:

Górka Chełmska - zespół katedralny

Jest centralnym punktem miasta. W skład zespołu katedralnego na Górze Chełmskiej wchodzą: Bazylika pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku, Brama Uściługska - najstarsza budowla miasta, Pałac Biskupów Unickich z 1711 roku, Klasztor Bazylianów z 1640 roku, budynek Chełmskiego Prawosławnego Bractwa Bogurodzicy z XIX wieku, Dzwonnica z 1878 roku, cmentarz prawosławny oraz Kopiec Niepodległości z krzyżem oraz Ogród Różańcowy.

Zobacz również: taras widokowy na dzwonnicy

Górka Chełmska zdjęcieChełmska Górka, Wysoka Górka Chełm, Dzwonnica w ChełmieChełm Górka, Bazylika Najświętszej Maryi Panny w ChełmieBrama Uściługska, Górka Katedralna Chełm

Zespół Popijarski - kościół Rozesłania Świętych Apostołów

Kościół pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów (barokowy, wzniesiony w latach 1736-1763) jest głównym obiektem zespołu. Przed kościołem stoją dwie późnobarokowe figury: Matki Boskiej Łaskawej i Świętego Kalasantego. W otoczeniu kościoła znajdują się również budynki kolegium pijarskiego mieszczące obecnie plebanię i odział Chełmskiego Muzeum.

Kościół p.w. Rozesłania Świętych Apostołów w ChełmieChełm Kościół Rozesłania Świętych Apostołów

Kościół świętego Andrzeja Apostoła i klasztor Reformatów

Kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Chełmie zwany jest przez mieszkańców miasta - Małym Kościółkiem. Wzniesiono go w około 1732 roku. Do świątyni bezpośrednio przylegał klasztor Reformatów (Franciszkanów).

W 1864 roku został zlikwidowany klasztor, a trzy lata później kościół. Wyposażenie kościoła przeniesiono do innych w Chełmie oraz Kumowie, Piaskach, Skierbieszowie i Sawinie. Przekształcono go na cerkiew prawosławną pod wezwaniem świetej Barbary. Z kolei zabudowania klasztorne zostały przemienione na żeńską szkołę gimnazjalną.

W czasie I wojny światowej kościół pełnił rolę świątyni ewangelickiej. Natomiast po wojnie, w 1920 roku, do Chełma wrócili Reformaci i utworzyli na nowo w tym miejscu kościół katolicki. W okresie II wojny światowej obiekt ponownie pełnił funkcję zboru ewangelickiego. W 1944 roku kościół znów powrócił w ręce Reformatów.

Klasztor po II wojnie światowej przekształcono na Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego oraz Szkołę Podstawową nr 10 im. Księdza Jerzego Popiełuszki.

W kościele, podczas prac renowacyjnych, odkryto piękne malowidła z czasów powstania świątyni.

W 2009 roku nastąpiła koronacja XVIII-wiecznego obrazu świętego Antoniego z Dzieciątkiem, który znajduje się w kościele Franciszkanów (Reformatów) w Chełmie.

Kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła, Chełm, klasztor ReformatówChełm Mały Kościółek

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem świętego Jana Teologa

Wybudowana w latach 1848 - 1852 w stylu klasycystycznym. Wnętrze cerkwi zdobi ikonostas, 2 ołtarzyki boczne oraz inne ikony pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Więcej informacji: Cerkiew w Chełmie

Cerkiew w ChełmieChełm cerkiew

Podziemia Kredowe

Chełmskie Podziemia Kredowe należą do najciekawszych obiektów w Chełmie.

Zobacz więcej informacji o labiryncie w podziemiach

Podziemia Kredowe ChełmChełmskie Podziemia Kredowe

Rynek Starego Miasta - Plac Łuczkowskiego

Centralnym miejscem starego miasta jest dawny rynek - obecnie Plac Łuczkowskiego. Na placu odsłonięte zostały po renowacji fundamenty pozostałości dawnego Ratusza chełmskiego oraz kamienicy starosty Antoniego Leopolda Węgleńskiego. W otoczeniu znajduje się zrekonstruowana studnia. W zachodniej części placu stoi drewniany kiosk z gazetami z początków XX wieku.

Plac Łuczkowskiego w ChełmieChełm Plac Łuczkowskiego

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego oraz Magistrat

Magistrat stoi przy ulicy Lubelskiej 63. Pochodzi z 1926 roku. W jednej części budynku mieści się Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej (przemiła obsługa, polecamy).

Chełm Magistrat, Chełm Urząd Miasta budynekI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego Chełm, Pierwszy Ogólniak Chełm

Zobacz:
Chełm - mapa
Fontanna w Chełmie


Chełm zdjęcia


Brak komentarzy: