tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 8 maja 2009

Kraków: kościół i klasztor oo. Pijarów


kościół i klasztor oo. Pijarów w Krakowiekościół i klasztor oo. Pijarów w Krakowie

Kościół Przemienienia Pańskiego oraz przylegający do niego bezpośrednio klasztor pijarów stoją przy ulicy Pijarskiej 2 w Krakowie.

Autorem projektu kościoła, który powstał w latach 1718-1728, był znany architekt Kacper Bażanka. Późnobarokowy kościół jest trójnawowy z kaplicami i emporami w nawach bocznych. Wnętrze zdobi rzeźbiarska i malarska dekoracja, wykonana przez Franciszka Ecksteina i Chrystiana Bolę, artystów z Moraw.

Autorem obrazów w kościele jest Szymon Czechowicz, a ołtarzy ze sztucznego marmuru i stiuku - Jakub Hoffman. W głównym ołtarzu mieści się kopia obrazu Rafaela - "Przemienienie Pańskie".

Fasada powstała w latach 1759-1761, zaprojektował ją Franciszek Placidi.

kościół i klasztor oo. Pijarów w Krakowiekościół i klasztor oo. Pijarów w Krakowie

Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych zwany Pijarami, został założony w 1597 roku przez św. Józefa Kalasantego w Rzymie. Natomiast krakowskie kolegium powstało w 1663 roku w budynku przylegającym bezpośrednio do kościoła Przemienienia Pańskiego.

Starszy budynek kolegium Pijarów, znajdujący się od strony ulicy Sławkowskiej, służy zakonowi do dnia dzisiejszego, natomiast nowszy wzniesiony przez Placidiego, należny do Muzeum Książąt Czartoryskich.


Zobacz: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2004 rok)Brak komentarzy: