gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 19 lipca 2009

Pierścień świętej Kingi w Krościenku 2009


Co Święta Kinga ma wspólnego z Krościenkiem?

Legendy sięgające czasów XIII wieku głoszą, że Królowa Kinga, żona księcia Bolesława Wstydliwego, właścicielka Ziem Sądeckich i Pienin oraz założycielka i mniszka zgromadzenia sióstr klarysek w Starym Sączu, przyczyniła się do powstania Pienin, Dunajca oraz Zamku Pienińskiego.

Uciekając przed najazdem Mongołów udała się w stronę ówczesnego Krościenka. Wraz ze siostrami opadłszy z sił, Kinga postanowiła na swoją obronę rzucić za siebie różaniec oraz grzebień kościany. Ów różaniec zamienił się w skalne pagórki, a grzebień w gęsty las. Z kolei wstążka, która też jej upadła, zmieniła się w rwący potok zwany Dunajcem.

Kolejna legenda głosi, że święta Kinga widząc nadchodzące ciężkie czasy postanowiła w Pieninach wybudować zamek obronny dla siebie i swojego zgromadzenia. Zamek Pieniński z racji, że stał w trudnym terenie uratował mniszki przed najazdem Mongołów. Do dziś zachowały się ruiny zamku w Pieninach.

Powstanie kapliczki świętej Kingi w Krościenku ma także swoje początki z legendy. Gdy mniszki uciekały przed Mongołami i dotarły do Krościenka, nie wszyscy mieszkańcy chcieli im pomóc. Księżna Kinga usiadła wtedy wspierawszy swoją stópkę o kamień i gorzko zapłakała. W miejscu, gdzie stopka Kingi spoczywała powstał ślad, a tam gdzie spadły łzy powstało źródełko. Gdy źródełko wyschło, a kamień wywieziono do Starego Sącza, w tym miejscu postawiono kapliczkę.

W Krościenku nad Dunajcem, jak w innych małopolskich miasteczkach wiążących swoją historię z postacią Księżnej Kingi, organizowany jest Pierścień świętej Kingi. Impreza ma przybliżyć historię, pokazać miejsca związane z mniszką oraz zaprezentować postać Świętej z zakonu klarysek w Starym Sączu.

Pierścień świętej Kingi w Krościenku 2009Pierścień świętej Kingi w Krościenku 2009
Pierścień świętej Kingi w Krościenku 2009
Pierścień świętej Kingi w Krościenku 2009


Zobacz także zdjęcia wykonane przez organizatorów:W ramach projektu Pierścień świętej Kingi odbędzie się jeszcze impreza w Dębnie koło Tarnowa.


Zobacz:

Krościenko nad Dunajcem - porady praktyczne
Zdjęcia z Krościenka nad Dunajcem

Pierścień świętej Kingi w Bochni (2009 rok)


Zamek w Dębnie koło TarnowaBrak komentarzy: