wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

czwartek, 13 sierpnia 2009

Skansen w Krakowie na Woli Justowskiej


Zabudowa na Woli Justowskiej w Krakowie to maleńki skansen, który założony w 1949 roku Seweryn Udziela.

Pierwszym obiektem, w krakowskim skansenie, był drewniany kościół z XVI wieku pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, przeniesiony ze wsi Komorowice koło Bielska. Spłoną on jednak w nocy z 13 na 14 lipca 1978 roku. Zdecydowano wówczas na odbudowanie drewnianej świątyni. Również los tej budowli skończył się tragicznie. Spłonęła w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 roku. Planowane jest kolejne odbudowanie kościoła.

Zespół budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej obecnie składa się z karczmy oraz spichlerza.
  • Karczma z przełomu XVIII i XIX wieku pochodzi z Pasieki koło Czernichowa. Została sprowadzona do Krakowa w 1949 roku. Budynek karczmy, o konstrukcji zrębowej, przykrywa czterospadowy, gontowy dach. Pełni on obecnie rolę plebanii.
  • Spichlerz pochodzi z 1764 roku ze wsi Trzyciąż koło Wolbromia. Przeniesiony został na Wolę Justowską w 1957 roku. Przykrywa go czterospadowy, gontowy dach z okapami.
Skansen w Krakowie na Woli Justowskiej KarczmaSkansen w Krakowie na Woli Justowskiej Spichlerz

Obiekty ze skansenu należą do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W Krakowie znajdują się jeszcze trzy obiekty drewnianej architektury: kościół św.Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Skaplerznej w Krzesławicach, kościół św. Bartłomieja w Mogile oraz kaplica świętej Małgorzaty i świętej Judyty na Salwatorze.

Zobacz:

Szlak Architektury w Małopolsce
Skanseny w Małopolsce
Historia drewnianego kościoła na Woli Justowskiej w Krakowie

Brak komentarzy: