tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

niedziela, 2 sierpnia 2009

Tor kajakowy w KrakowieTor Kajakarstwa Górskiego w Krakowie to najbardziej nowoczesny tego typu obiekt w Europie i jeden z czterech na świecie (Barcelona, Sydney, Ateny). Spełnia wymogi centrum szkolenia olimpijskiego. Służy jako główna baza szkoleniowa dla kajakarstwa slalomowego.

Na torze przy ul. Kolnej 2 organizowane są spływy pontonowe, kajakowe i pokazy rodeo wodnego. Spiętrzenie wody w basenie startowym umożliwia treningi i mecze piłki wodnej. Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć rafting - sport, kiedyś dostępny tylko dla garstki zapaleńców. Teraz na krakowskim torze kajakarstwa górskiego można zaznać wrażeń podobnych do spływu górskimi rzekami.

Kilometrowa trasa wokół toru kajakowego doskonale nadaje się do rekreacyjnej i wyczynowej jazdy na rolkach, rowerze i biegania.

Obecne na miejscu atrakcje - gabinet odnowy biologicznej i fizykoterapii, sauna i siłownia - służą jako ośrodek rehabilitacji. W budynku są miejsca noclegowe, jadalnia, sala wykładowa i sala konferencyjna. Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie umiejscowiony jest na terenie Tyniecko-Bielańskiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie opactwa ojców Benedyktynów w Tyńcu. Znajduje się 6 km od centrum Krakowa, kilometr od zjazdu z autostrady A4, 4 km od centrum nurkowego na Zakrzówku i kilka minut drogi od lotniska Kraków-Balice. Na miejsce można dostać się komunikacją miejską (autobusy linii 112 odjeżdżające z przystanku przy Rondzie Grunwaldzkim dojeżdżają ul. Tyniecką do ul. Kolnej) oraz samochodem (z ul. Tynieckiej skręt w prawo w ul. Kolną przed wjazdem na obwodnicę Krakowa). Obiekt posiada bezpłatny parking samochodowy.

Tor kajakowy w Krakowie o długości 320 m, szerokości 12 m i głębokości 1,45 m zasilany jest trzema kanałami doprowadzającymi wodę. W dnie koryta umieszczono płyty do mocowania przestawnych figur wodnych, które umożliwiają sterowanie przepływem wody. Część toru jest zadaszona, oświetlona i w razie potrzeby ogrzewana - dzięki temu można trenować nawet jesienią i zimą.

Tor Kajakarstwa Górskiego w KrakowieTor Kajakarstwa Górskiego Kraków


Obok toru kajakowego działa również Ośrodek Sportu i Rekreacji "Kolna". Są tu m.in.:
  • basen sportowy o długości 25 metrów z sześcioma torami,
  • basen rekreacyjny z kaskadą wodną i masażem wodnym oraz jacuzzi,
  • wielofunkcyjna hala sportowa,
  • hala fitness,
  • kompleksowo wyposażona siłownia.


Krakowski tor kajakarstwa górskiego ma rangę Kontynentalnego Ośrodka Szkoleniowego w Kajakarstwie Górskim pod patronatem ICF, ponadto jest obiektem przygotowań olimpijskich PZK, pełnił również rolę Młodzieżowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Pekin 2008.

Tor jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Organizowane są na nim m.in. raftingi (spływy pontonowe), spływy kajakowe i pokazy rodeo wodnego. Dzięki spiętrzeniu wody w basenie startowym mogą być tu także organizowane treningi i mecze piłki wodnej. Obiekt spełnia ponadto wymogi centrum szkolenia olimpijskiego.

Dane techniczne toru kajakowego:
  • długość: 320 m
  • szerokość: 12–14 m
  • głębokość: 1,45 m


Możesz przejść na stronę Krakowskiego Klub Kajakowego.

Brak komentarzy: