tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

wtorek, 13 października 2009

Bobowska koronka klockowa - Bobowa


Koronka klockowa BobowaOkreślenie koronka klockowa wzięło się od narzędzia używanego do jej wyrobu, czyli drewnianych szpulek, zakończonych trzonkiem. Potocznie nazywa się je "klocki". Zwyczaj tworzenia koronki w miejscowości Bobowa sięga odległych czasów. W 1899 roku powstała tam nawet żeńska Krajowa Szkoła Koronkarska.

W 1994 roku w Bobowej powstało Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, którego celem jest kultywowanie rzemiosła jakim jest bobowskie koronkarstwo.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia, od 1995 roku organizowane są Regionalne Konkursy Koronki Klockowej, a od 2000 roku - Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.

W 2009 roku miał miejsce XV Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej oraz X Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej - Bobowa 2009.

Osoby chcące nauczyć się wytwarzania koronki klockowej, mogą skorzystać z kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej. Szczegółowych informacji można dowiedzieć się w Centrum Kultury w Bobowej lub pod telefonem (0-18) 3514013,(0-18) 3530196 lub przez drogę e-mailową: koronki@bobowa.pl. Oficjalna strona - Bobowska koronka klockowa.

Źródło zdjęcia - www.pogorza.pl

X Festiwal Koronki Klockowej - Bobowa 2009 [źródło TV Małopolska]

Brak komentarzy: