tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

piątek, 19 lutego 2010

Martenica - Baba Marta w Bułgarii


Martenica - Baba Marta w Bułgarii
Baba Marta (Martenitsa, Martenica, мартеница) to bułgarski zwyczaj świętowania 1 marca. Dlaczego? Ponieważ dla Bułgarów marzec to miesiąc nadejścia wiosny. Więc świętują ten fakt już pierwszego dnia miesiąca.

To ludowe święto ma swoją długą tradycję i różne zwyczaje. Do takich zwyczajów należy obdarowywanie się wzajemnie czerwono-białymi laleczkami z włóczki. Mogą one również przybierać postać pomponów, wstążek oraz plecionek.

Inny zwyczaj to obdarowywanie się gałązkami. Gałązki mają doprowadzić do odejścia zimy za sprawą babci Marta. Baba Marta to staruszka, która ma zmienny humor i może nie chcieć odejścia zimy. Gałązki mają ją niejako przekupić. Po bułgarsku marzec to mart. Według ludowych opowiadań jest to imię Baby Marta, czyli Babci Marzec.

1 marca w Bułgarii wszyscy dekorują drzewa martenicami. Martenica to bułgarski symbol wiosny.DLA CHĘTNYCH WYPLATANIE MARTENIC


Bułgarski Instytut Kultury z okazji 1 marca zaprasza na wspólne wyplatanie martenic.

Czas i miejsce: 27 lutego 2010 (sobota), godz. 11.00 – 13.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii


Brak komentarzy: