piątek, 19 marca 2010

Grenada (Granada) - Alhambra, katedra


Kolejna relacja Asi z pobytu w Hiszpanii. Tym razem z Grenady (Granady).

Grenada

Grenada Alhambra Hiszpania


„Wycieczka do Granady wyszła spontanicznie, gdyż znajoma para z Algeciras jechała tam na weekend i postanowili nas zabrać. Hostel "Doña Lupe" (15 Euro/dzień, znakomita lokalizacja tuż przy wejściu na teren Alhambry) wyszukałam w necie (http://www.hotgo.pl/Hotel/Posada_Dona_Lupe.htm).

Granada to typowe studenckie miasto, widać to na każdym kroku (ulice, bary Tapas, dyskoteki). Pierwszego dnia zwiedziliśmy centrum miasta, katedrę (wstęp 4 Euro), która zrobiła na mnie wrażenie swym niebotycznym rozmiarem, w środku przepięknie pozłacane ołtarze, organy oraz "las kolumn", a w gablotach księgi niczym z "Imienia Róży" Umberto Eco.

Na zwiedzanie Alhambry (wstęp 12 Euro) poświęciliśmy cały dzień, przepiękne ogrody z fontannami, wodospadami, strumykami doskonale komponują się z pałacami, w których widoczna jest sztuka mauretańska (m.in. przepiękne mozaiki, sklepienia, charakterystyczny kształt okien i drzwi). Warto również wspomnieć o widoku, jaki rozpościera się z tarasów, wież na miasto, a drugiej strony na góry.

Wieczór zakończyliśmy na wizycie w pubie Karaoke, a następnie w dyskotece Granad 10, do której zaadoptowany został stary teatr.

Ostatni dzień spędzony w Sierra Nevada, niesamowita kręta droga, podczas której można podziwiać przepiękny krajobraz górski, w samym mieście dość dużo turystów, wjazd kolejką (6 Euro).

Granada to miasto przeciwieństw pogodowych - z jednej strony pobyt w ciepłej, słonecznej dolinie, a chwilę później zimne powietrze i padający śnieg :)”.

Katedra w Grenadzie (Catedral de Santa María de la Encarnación – Katedra Najświętszej Maryi Panny) - gotycko-renesansowa:

Katedra w Granadzie Hiszpania

Granada Katedra Hiszpania

Grenada Katedra Hiszpania

Katedra w Granadzie

Katedra w Grenadzie


Alhambra zwana również „czerwoną wieżą" to dawna twierdza mauretańskich kalifów. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i bogato zdobionymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu:

Alhambra w Grenadzie w Hiszpanii

Alhambra Granada Hiszpania

Alhambra Hiszpania

Alhambra

Grenada Alhambra Hiszpania

Granada Alhambra

Grenada w Hiszpanii

Granada w Hiszpanii

Alhambra Granada

Alhambra w Granadzie (Hiszpania)

Hiszpańska Alhambra

Widok na Grenadę z Alhambry:

Widok na Grenadę z Alhambry

Mapa Granady w Hiszpanii
Zobacz też relację z podróży: Asia w Hiszpanii - Gibraltar

Brak komentarzy: