tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Hiszpania: El Caminito del Rey - via ferrata dla odważnych


El Caminito del Rey HiszpaniaEl Caminito del Rey jest drogą górską rozciągającą się wzdłuż ścian doliny rzeki o nazwie Guadalhorce (Rio Guadalhorce). Znajduje się w pobliżu miejscowości El Chorro, w prowincji Malaga (Andaluzja) w Hiszpanii.

Biegnie tędy szlak pieszy uznany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie, który został wybudowany przez i dla robotników, aby ułatwić transportowanie materiałów budowlanych do budowy zapory wodnej Conde del Guadalhorce. Niewątpliwie było to przedsięwzięcie mające duże znaczenie dla Hiszpanów, czego dowodem jest fakt, że sam król Alfonso XIII pofatygował się na przebycie pieszo tej trasy w czasie obchodów uroczystości otwarcia tej tamy w 1921 roku. Budowa tamy rozpoczęta została w 1901 roku.

Droga została ukończona w 1905 roku przez pracowników firm Salto del Chorro i Salto del Gaitanejo. Trasa łączy dwa końce wąwozu. Po tym, gdy przebył ją król Hiszpanii, szlak ten zwany jest Ścieżką Króla – „El Caminito del Rey”. U podnóża stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes (Paraje Natural Desfiladero de los Gaitanes) płynie rzeka Guadalhorce.

Wąwóz rzeki ma głębokość 180 metrów i długość 50 kilometrów. Szlak prowadzi stromymi ścianami doliny. Jego przejście zapewnia niezapomniane przeżycia i przypływ adrenaliny, w miejscach gdzie w drodze brakuje betonu i przez dziury widać pod stopami płynącą rzekę.

Szlak jest obecnie zamknięty dla ruchu turystycznego z powodu remontu. Znajduje się tam również linia kolejowa prowadząca przez liczne tunele wykute w skałach i mosty. Można nią dojechać z Malagi aż do Cordoby. Tunele kolejowe są w paśmie górskim Sierra Nevada w górach Betyckich. Jest on najbardziej wysuniętym na południe rejonem w Europie umożliwiającym uprawianie narciarstwa.

A więc: Buon cammino i w drogę!

Zdjęcia z El Caminito del Rey


Mapa El Caminito del Rey
Więcej na stronach:
http://www.iberiarural.es/lugares-destacados/malaga/paraje-natural-del-desfiladero-de-l.htm - Strona parku narodowego na terenie którego znajduje się droga
http://pl.wikipedia.org/wiki/El_Caminito_del_Rey
http://en.wikipedia.org/wiki/Guadalhorce
http://www.forumgorskie.fora.pl/gory-europy,11/el-camino-del-rey-sciezka-krola,374.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/El_Chorro
http://www.andalucia.com/environment/protect/desfiladero-gaitanes.htm
http://www.spainonline.com/es/modulo.asp?IdProvincia=29&IdContenido=468
http://www.sevillaonline.es/italiano/andalusia/malaga/elchorro.htm

Brak komentarzy: