wtorek, 13 września 2011

Kreta - grecka ‘wyspa bogów’ [pomysł na wakacje i przewodnik]


Pomysł na wakacje i przewodnik po greckiej wyspie Kreta - przygotujmy się na niezapomniany urlop i gorące lato. Uciekając od kapryśnej aury polskiego lata, przenieśmy się myślami - a dla niektórych być może i wspomnieniami - na Kretę, największą spośród greckich wysp (260 km długości, 12 do 60 km szerokości i 8336 km2 powierzchni).

Kreta na wakacje

Wiele razy spotkałam się z opinią, że Krety nie odkrywa się łatwo, jednak mimo swojej różnorodności i sprzeczności, potrafi oczarować swoimi wdziękami w taki sposób, że już na zawsze można pozostać pod jej urokiem. Zatem skąd wynikają te różnorodności?

Kreta Wakacje
Kreta

Johannes Gaitinides pisze - „Kreta jest w gruncie rzeczy kontynentem samym w sobie i taka też powinna być w odbiorze turystów”. Białe plaże, okryte śniegiem góry, poszarpane strome wybrzeże, łąki pełne kwiatów, łagodne równiny i głębokie rozpadliny – oto pejzaż „Wyspy bogów”, jak nazwał niegdyś Kretę Homer. Spróbujmy sami dopatrzeć się tej oryginalności Krety, zapraszam Was w podróż po kolejnej perełce Grecji – Krecie…

Kreta to nie tylko piękno krajobrazów, ale nade wszystko jej arcyciekawa historia oraz wyjątkowa, powstała na przestrzeni tysiącleci, kultura. Jak dowodzą różne znaleziska, Kreta gościła wiele narodów, deptali ją niezliczeni zdobywcy. Fakt, że Kreta zasłynęła jako kolebka Europy i miejsce narodzin Zeusa, zawdzięczamy przede wszystkim kulturze minojskiej. Przed czterema tysiącami lat, kiedy na północy Europejczycy żyli jeszcze bardzo skromnie, Kretą rządzili Minojczycy. Przepych ich pałaców pokrytych malowidłami, chociaż już częściowo zatarty upływem czasu, wciąż jest odsłaniany przez nowe prace wykopaliskowe.

Kreta Knossos
Pozostałości pałacu króla Minosa i labirynt zamieszkany przez Minotaura w Knossos

Tę epokę uważa się za najświetniejszą erę w historii Krety, która wielokrotnie została uwieczniona w podaniach greckich. Po zagadkowym upadku państwa minojskiego wyspę obejmowali w posiadanie kolejni zdobywcy. Niespokojni duchem Dorowie budowali potężne twierdze; Rzymianie pozostawili świątynie, teatry, termy; pod panowaniem Bizancjum, na wyspie zadomowiło się chrześcijaństwo; w późniejszych latach Wenecjanie utworzyli sobie swój przyczółek z Krety na Morzu Śródziemnym, przy tym ich panowanie znacznie wpłynęło na odrodzenie sztuki jednak szybko zostali wyparci przez Turków w XVII wieku, którzy narzucili przymusową islamizację Kreteńczyków. Po wieloletnich zmagań z wrogiem dopiero w XX wieku Kreteńczykom udało się przyłączyć do Grecji i zachować upragnioną wolność.

Góry Krety

Ciągnące się wzdłuż Krety ze wschodu na zachód masywy górskie dzielą wyspę na dwa regiony: na północy i północnym wschodzie występuje żyzna, płasko schodząca ku morzu kraina; na południu i południowym zachodzie sytuuje się bardziej surowa i niedostępna część wyspy. Dzięki łagodniejszemu ukształtowaniu linii brzegowej północna część już od neolitu cieszyła się powodzeniem osadników. To tutaj rozkwitały starożytne ośrodki, a dzisiaj pulsują życiem największe miasta: Sitia, Iraklion, Rethimnon i Chania.

Południowa Kreta dostępna jest natomiast jedynie albo od strony lądu – ale tylko przez głębokie wąwozy lub wysoko położone przełęcze, albo od strony Morza Libijskiego, gdzie jest jednak często najeżona stromymi skałami.

Każdy, kto zdecyduje się na wędrówki górskie, napotka zaskakującą różnorodność form krajobrazowych: hale o prawie alpejskim charakterze, zasypane śniegiem wioski górskie, niebezpieczne wąwozy, cudowne gaje pomarańczowe i oliwne, a nawet plaże z palmami niczym rodem z Karaibów. Ta różnorodność sprawiła, że już starożytni uważali Kretę za czwarty kontynent obok Afryki, Azji i Europy.

Plaże Krety

Południe wyspy obfituje w skaliste zejścia do morza przeplatane piaszczystymi, idealnymi do wypoczynku plażami. Najbardziej popularne z nich to plaża w Matali, palmowa Preveli czy plaża Triopetra lub bardziej znana wśród naturystów plaża Red Beach. Lokalni mieszkańcy bardzo chętnie sprzedają różnego rodzaju wycieczki na te i inne zakamarki południowego wybrzeża wyspy, a średnia opłata za dwie osoby to 100 euro przy wyjeździe z Chanii lub Rethimnonu.

Kreta
Plaża Preveli

Balos zwana jako Zatoka Piratów to najpiękniejsza plaża zachodniej Krety. Zatokę podziwiać można z sąsiedniego wzgórza, a w tle zaobserwować można pobliską wysepkę Gramvoussa z pozostałościami twierdzy weneckiej. Takie zatoki jak Balos były idealnymi przystaniami dla morskich zdobywców i piratów. Można było łatwo do nich wpłynąć i były chronione umocnieniami.

Do zaprezentowania mam jeszcze jedną plażę, godną zaoferowania – plaża Elafonissi, zwana inaczej Błękitną Laguną z różowym piaskiem miejscami, położona na zachodnim wybrzeżu Krety. To idealne miejsce, by poczuć się niczym w raju, nawet będąc z dziećmi, które na pewno zajmą się sobą w bezpiecznym, naturalnym „brodziku” oddzielonym laguną od wód zatoki.

Atrakcje turystyczne Krety

Jak podkreśla spora część zaprawionych podróżników, Kreta to nie tylko słońce, plaża i morze, to również setki kilometrów szlaków do przemierzenia oraz innych miejsc do aktywnego spędzania czasu na Krecie. Oferta jest dosyć rozbudowana dla piechurów i żądnych wrażeń; organizowanych jest mnóstwo wycieczek wąwozami, np. Wąwozem Samaria, Kalikratis bądź też wybrać się można na najwyższy szczyt Białych Gór, czyli Lefka Ori – Pachnes (2 452 m n.p.m.).

Będąc na Krecie należy skorzystać z możliwości bycia na Santorini. To wspaniała okazja by zobaczyć jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wysp morza Egejskiego – Cyklad, położonych 60 mil na północ od Krety. Santorini to całkowicie wulkaniczna wyspa, która uchodzi za zaginioną Atlantydę. Erupcja wulkanu sprawiła, że połowa wyspy znalazła się pod powierzchnią morza, pozostawiając resztę w kształcie księżyca. Santorini znana jest również ze swych białych domów przykrytych niebieskimi dachami i kościołów położonych na czarnych skalistych wybrzeżach ponad lazurowym morzem.

Samych Kreteńczyków cechują takie atrybuty, jak duma, honor i odwaga. Mimo prężnie rozwijającej się turystyki na wyspie, utrzymuje się tu nadal tradycyjna hierarchia wartości, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej. Niepłacenie podatków traktuje się raczej jako fantazję niż występek. Impulsywni Kreteńczycy wolą rozstrzygać problemy między sobą, niż odwoływać się do instytucji państwowych. Gościnność stoi na pierwszym miejscu wśród cnót i zobowiązań mieszkańców Krety, jak i całej Grecji.

Podobnie i na tej greckiej wyspie, bardzo dobrze rozbudowana jest sieć usług wynajmu samochodów. Kreta swoją ofertę kieruje zarówno dla całych rodzin, jak i dla osób pragnących zaznać ciszy i spokoju wśród idyllicznych krajobrazów. Loty na tę grecką wyspę możliwe są niemal z każdego polskiego lotniska, w miarę dostępności wolnych miejsc.

Zachęcam wszystkich spragnionych upalnego, greckiego słońca do odwiedzenia niesamowitej Krety i tym samym do podzielenia się swoimi wrażeniami. Jaki byłby Twój przewodnik po wyspie Kreta?

Autor: Teska

Kreta MapaKreta Mapa

Brak komentarzy: