tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 14 września 2012

Festyn Archeologiczny Biskupin 2012Biskupin Festyn 2012
Od 15 do 23 września 2012 (piątek - następna niedziela) w Biskupinie tradycyjna już impreza dla miłośników historii. Co proponują nam tym razem organizatorzy?

Motto Festynu Archeologicznego 2012 w Biskupinie to Polska Piastów. Wszystkich, którzy interesują się archeologią i historią, wspaniałymi i dramatycznymi losami pierwszej dynastii polskich władców zachęcamy do przyjazdu we wrześniu do Biskupina.

W ciągu dziewięciu dni, codziennie odbywać się będą inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów. Jedna będzie dotyczyła burzliwej historii panowania Bolesława Chrobrego zakończonej koronacją, a druga ukaże zjazd zjednoczeniowy książąt w Gąsawie w 1227 roku i dramatyczne wydarzenia związane ze śmiercią Leszka Białego. Liczne prezentacje poświęcone będą zajęciom mieszkańców Biskupina i okolic, w różnych okresach - sposobów zdobywania pożywienia, budowy domów, wytwarzania narzędzi, naczyń glinianych, tkanin, ozdób i szklanych paciorków.

Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą zrekonstruowaną wioskę wczesnopiastowską Stari Biskupici składającą się z czternastu chat. Obiekt ten zrekonstruowany przez specjalistów z Wolina tworzy niepowtarzalną atmosferę dla zespołów muzycznych, prezentacji zapomniancyh obrzędów i różnych zajęć mieszkańców we wczesnym średniowieczy. Z pewnością nie tylko panie zainteresują barwne pokazy mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej, a smakowite dania kuchni słowiańskiej skuszą zapewne niejednego gościa.

Atrakcyjną formą edukacyjną będą niecodzienne warsztaty nauki pisania głagolicą, wynonywania marzanny, świętojańskich wianków, wieńców dożynkowych czy opanowania tańców średniowiecznych. Warsztaty tanteczne prowadzić będą zespoły Comhlan i Lutać z Białorusi, grał będzie Percival, a Ostrovia pokaże także jak wykonywano instrumenty muzyczne.

W wydawanej codziennie bezpłatnej Gazecie Biskupińskiej będzie można znaleść plan rezerwatu i aktualny program. Zajmujące eseje, artykuły popularnonaukowe, a także ciekawostki będą przedstawiały tematykę festynową. W pawilonie muzealnym na wystawie "Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca" zwiedzających zachwycą piękne zabytki, plon wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ciekawych aranżacjach, przy dźwiękach z pól i lasów, będzie można poznać opowieść o pasjonujących dziejach okolic Chełmna z czasów poprzedzających lokację tego miasta.

Do udziału w licznych konkursach z nagrodami animatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych. Niebanalną wiedzę będzie można uzyskać podczas prezentacji rękodzielników z Polski, Litwy, Węgier, Białorusi, Niemiec i Holandii. Szczegółowy program imprezy na www.biskupin.pl

Bilety 10 zł (ulgowy dla dzieci, uczniów, studentów, rencistów i emerytów) oraz 12 zł (normalny), a rodzinny 10 zł od osoby. Wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 6, osób niepełnosprawnych i specjalnej troski oraz opiekunów.

Dojazd do Biskupina
Samochodem wg mapy
PKS: trasa Żnin - Biskupin lub Gniezno - Gąsawa - Biskupin

Brak komentarzy: