wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 10 marca 2013

Poznań z przewodnikiem miejskim [atrakcje, foto]


W powszechnej opinii Poznań uchodzi za drogie miasto pod względem kosztów utrzymania, co również ma się przekładać na koszty turystyki. Jednak jeżeli tylko trochę się wysilimy, możemy zorganizować sobie weekendowy wypad do Poznania stosunkowo niewielkim kosztem, w czym pomoże nam Adam Dykiert - przewodnik miejski po Poznaniu z grupy City Guide Poznań.

Naszą wycieczkę proponujemy zacząć w sobotę na Ostrowie Tumskim – w najstarszej części Poznania, miejscu, gdzie wybudowano palatium – inaczej pałac Mieszka I oraz pierwszą w Polsce katedrę. Warto tam udać się na 10:00, aby potem spokojnie zdążyć na koziołki. Zwiedzenie świątyni jest obowiązkowe. W jej podziemiach zobaczymy mury romańskiej katedry, stare grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz baptysterium – być może miejsce chrztu Polski. W samej katedrze należy zobaczyć przynajmniej tzw. płyty Vischerowskie (za jedną z takich płyt można było kupić miasteczko i kilka wsi) oraz Złotą Kaplicę, obecne miejsce spoczynku dwóch pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wstęp do katedry kosztuje jedyne 3,50 PLN (bilet normalny), 2,50 PLN (bilet ulgowy).

Poznań Katedra
Katedra na poznańskim Ostrowie Tumskim

Po Ostrowie Tumskim udajemy się w kierunku zachodnim na Stary Rynek, zgodnie z rozwojem historycznym miasta. Pierwszą atrakcją jest oczywiście przepiękny renesansowy Ratusz, na którym o 12:00 trykają się słynne poznańskie koziołki. W samym Ratuszu znajduje się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania, wstęp w sobotę bezpłatny. Może się zdarzyć, że koziołki będą specjalnie ubrane – tak się działo np. w czasie Euro 2012 w Poznaniu, kiedy to w dni meczowe ubrane były we flagi krajów grających danego dnia. Podziwiając koziołki słuchamy hejnału granego przez hejnalistę. Całe przedstawienie jest oczywiście za darmo. Warto wspomnieć, że poznański hejnał jest tak samo stary jak krakowski, może tylko mniej znany.

Koziołki Poznań
Poznańskie koziołki podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej

Następnie mijając charakterystyczne dla poznańskiego Starego Rynku domki budnicze udajemy się do poznańskiej Fary. W sobotę o 12:15 jest bezpłatny koncert organowy muzyki barokowej. Poznańskie organy uznawane są za jedne z najlepszych w Polsce, a przepych barokowego wystroju kościoła z pewnością spotęguje magię granej muzyki. Poznańska Fara nosi tytuł bazyliki mniejszej i znana jest w Poznaniu z obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - pierwszego obrazu maryjnego, jaki został koronowany przez papieża w Polsce po II Wojnie Światowej. Dzięki niemu, poznańska fara jest sanktuarium maryjnym.

Poznań Fara
Fara w Poznaniu

Po koncercie farnym, warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem poznańskich koziołków, które znajdują się przed Urzędem Miasta Poznania. To właśnie w byłych budynkach kolegium jezuickiego pracuje obecnie prezydent miasta. A warto na nie zwrócić uwagę, gdyż pierwszym rektorem kolegium jezuickiego w Poznaniu był nie kto inny jak sam ksiądz Jakub Wujek, który jako pierwszy przetłumaczył Biblię na język polski.

Poznań Pomnik koziołków
Pomnik koziołków w Poznaniu - udekorowany świątecznie

Zmęczeni zwiedzaniem możemy przysiąść w jednej z wielu poznańskich kafejek i spróbować słynnych rogali świętomarcińskich. Prawdziwy poznaniak je rogale tylko raz w roku – 11 listopada, czyli w dniu kiedy poznańską ulicą Święty Marcin przechodzi barwny korowód, celebrujący imieniny ulicy. Tego dnia jemy rogale do woli, nie należy to jednak do najtańszych rozrywek.

Po pokazie poznajemy historię miasta od XIX wieku do czasów PRL. Mijamy po drodze Bazar – duma polskiego społeczeństwa Poznania w XIXw. Najważniejszy w ówczesnym czasie polski budynek w mieście. To w nim spotykali się liderzy pracy organicznej z Karolem Marcinkowskim na czele. To tu swoją biznesową karierę rozpoczął Hipolit Cegielski i w końcu to z okna tego budynku przemawiał Paderewski przyczyniając się walnie do wybuchu powstania wielkopolskiego.

Przechodzimy przez Plac Wolności i podziwiamy nowe założenie XIX-wiecznego miasta – Poznania miasta ogrodu. Szerokie ulice (pierwsza promenada w mieście to aleje Karola Marcinkowskiego) i Plac Wolności nadają tej części Poznania wielkomiejski charakter. W okolicy znajdują się same ważne budynki – Muzeum Narodowe czy Biblioteka Raczyńskich. Sam Plac służył kibicom jako miejsce zgromadzeń podczas Euro 2012, o czym przypomina świeżo wybudowana Fontanna Wolności, gdzie w gorące dni można znaleźć ochłodzenie.

Za Placem widać charakterystyczny okrągły budynek. To kolejny symbol miasta – tzw. Okrąglak. Obecnie biurowiec, w czasach PRL znajdowały się tutaj Dom Towarowy Centrum. Za Okrąglakiem zaczyna się kolejny etap rozwoju miasta – tzw. Dzielnica Zamkowa. Powstała na przełomie XIX i XX wieku, miała symbolizować fakt panowania Prus w Wielkopolsce. Jej wybudowanie podniosło też rangę miasta – stał się on miastem rezydencjonalnym, tzn. miejscem, gdzie powstała siedziba cesarza. Tą siedzibą jest Zamek Cesarski – wybudowany na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Jednakże, był on świadkiem ważnych dla Polski wydarzeń. To w nim uczyli się przyszli kryptolodzy, którzy złamali kody Enigmy, to przed nim protestowali zgromadzeni w czerwcu 1956 roku robotnicy. Obecnie znajdują się w nim siedziby różnych instytucji kulturalnych, włącznie z Centrum Kultury Zamek, odpowiedzialnych m.in. za paradę świętomarcińską.

Poznań Zamek
Zamek w Poznaniu

Naszą wycieczkę proponujemy zakończyć w Muzeum Czerwca 1956 roku, gdzie można poczuć atmosferę czasów PRL. Niewielkie, ale interaktywne i ciekawe muzeum jest w sobotę bezpłatne. Można w nim zobaczyć film prezentujący powody strajku i znaczenie tego wydarzenia dla Poznania, zapoznać się z relacjami świadków oraz zobaczyć tzw. pokój partii.

Poznań Muzeum Czerwca
Wnętrze Muzeum Czerwca 1956 roku


Przewodnicy Poznań
Oprowadzamy z Pasją


Zobacz także:
Malta w Poznaniu (Jezioro Maltańskie, Tor Regatowy, Malta Ski)

Brak komentarzy: