tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

niedziela, 28 kwietnia 2013

Bojanowo


Miasto zostało założone przez protestanckiego szlachcica Stefana Bojanowskiego, obok należącej do niego wsi Gołaszyn w 1638 roku. Bojanowo, jak wiele innych wielkopolskich lokacji miejskich w tym okresie, zostało zasiedlone przez śląskich protestantów, uchodzących przed prześladowaniami ze strony katolickiej administracji austriackiej.

Sprzyjało temu również położenie miasta, które jest oddalone tylko o 2 kilometry na północ od granicy śląsko-wielkopolskiej. Obecnie miasto znajduje się w powiecie rawickim. W latach 1975 – 1998 miasto administracyjnie należało do województwa leszczyńskiego.

Miasto posiada między innymi swoją stację kolejową, wybudowaną w 1900 roku, cmentarz żydowski założony w 1817 roku. Został on całkowicie zdewastowany w czasie wojny w roku 1940.
Przy ulicy nazwanej imieniem założyciela miejscowości znajduje się Synagoga, wybudowana w 1858 roku w miejscu, gdzie dawniej stała drewniana bożnica. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek został przebudowany na łaźnię miejską, a obecnie znajduje się w niej galeria sztuki oraz mieszkania.

Bojanowo i okolice z lotu ptakaMapa Bojanowa
Jesteś z Bojanowa? Pochwal się fotkami miasta!
Napisz na praktyczny.przewodnik@gmail.com

Brak komentarzy: